очила за сонце за ќелави мажи

Познати ќелави мажи

Ако барате очила за сонце за ќелави мажи, првото нешто што треба да знаете е дека количината на коса што ја имаме не е важна. Навистина важна работа при изборот на очила за сонце е обликот на лицето. Обликот на лицето е основа и за избор на очила и за избор на тип на фризура.

На пазарот можеме да најдеме голем број на видови на очила, типови на очила кои како ракавица се вклопуваат на тркалезни, квадратни, дијамантски или срцевидни лица, овални лица. Ако сакате да знаете кои се најдобрите очила за сонце за ќелави луѓе, ве поканувам да продолжите да читате.

форми на лице

Очила според лицето

Првата и главната работа пред да се одлучиме за еден или друг модел на очила е да утврдиме каков е обликот на нашето лице. Ако лицето ни е тркалезно, треба да користиме правоаголни очила за да го направиме лицето да изгледа потенко и подолго.

Најлошото нешто што можете да го направите е да носите тркалезни очила ако лицето ви е заоблено, бидејќи тоа создава вишок што не постои начин да се спротивставите.

Поврзана статија:
Како да ги изберете најдобрите предимензионирани очила за мажи

Иако оптичарите обично ви помагаат да донесете одлука, ова главно се заснова на парите што ги чинат, а не на тоа колку добро или лошо можат да ви одговараат.

Откако ќе го прочитате ова упатство, можете да отидете кај кој било оптичар и да видите како, во зависност од обликот на вашето лице, некои очила изгледаат многу подобро од другите.

Лице во облик на срце/дијамант

Лицата со тесни јаболчници и мала брада се а болка при изборот на вистинскиот тип на очила, бидејќи можат да ја одземат важноста на зашилената брада, зголемувајќи ја ширината на горниот дел од лицето доколку користиме големи очила.

Тркалезно лице

Сметаме за тркалезно лице кога ширината и висината со образите и брадата се слични. Користејќи правоаголни очила, ќе го направиме нашето лице изгледајте послабо и подолго

овално/триаголно лице

Како кафените очи, тој е општ тоник во повеќето луѓе, истото се случува и со овалното лице. Овој тип на лице се прилагодува на повеќето типови на очила, така што можеме да користиме и прави и заоблени очила.

квадратно/издолжено лице

Најдобар начин да одзема аголни форми на лицето е со носење очила со заоблени леќи. Размислувањата за квадратно лице се исти како и за тркалезно лице, со образите и брадата на иста ширина.

Видови наочари според обликот на лицето

ќелави очила за сонце

Откако ќе го препознаеме обликот на нашето лице, време е да знаеме кои се различните типови на очила кои совршено се вклопуваат на нашето лице, секогаш обидувајќи се да ги избегнеме очилата кои имаат форма слична на онаа на нашето лице, бидејќи единственото нешто што го би го направил тоа би било да го акцентираме наместо да го навредуваме.

во облик на срце/дијамант

Идеалните очила за луѓе кои имаат лице во облик на дијамант, со аголни површини, се овални, авијатичарски, заоблени и обвиткани.

Но, ако обликот на вашето лице е срце, најдобри опции се правоаголни, авијатичарски, геометриски и обвивки.

заоблени

За да се спротивставиме на заобленоста на нашето лице, мора да се одлучиме за тркалезни типови на очила. Правоаголните, квадратни, авијатичарски и обвивки очила за сонце се оние што ви се потребни. Заборавете на останатите дизајни без разлика колку ви се допаѓаат.

овална / триаголна

Овалните караки даваат многу игра, бидејќи практично ни дозволуваат да користиме секакви очила, освен оние кои имаат ист облик како нашето лице, како овални и тркалезни.

Ако вашето лице има триаголен облик, најдобрата опција за да се спротивставите на таа форма е да носите правоаголни, веѓи, овални, авијатичарски, геометриски или завиткани очила.

Плоштад

За квадратен облик на лице, најдобриот начин да се спротивставите на таа форма е да носите очила за патување, веѓи, овални, авијатичарски, тркалезни и завиткувачки очила.

Производствени материјали

Очила за рецепт за мажи

Секој тип на монтирање е направен од различни материјали. Сепак, важно е да се знае кои се придобивките од одредени видови материјали, како и нивните недостатоци.

Чашите изработени од пластика во комбинација со најлон, нудат голема отпорност и овозможуваат употреба на практично секаков тип на боја.

Поврзана статија:
Фризури за ќелави мажи

Ако барате флексибилни очила, треба да се одлучите за зилонит, материјал кој обично се користи во производството на спортски очила.

Алуминиумот и титаниумот се идеални за оние кои мразат да носат очила, бидејќи тоа е најлесниот материјал кој најмногу останува незабележан.

Меѓутоа, наместо да бараме очила кои се помалку видливи, она што треба да го направиме е да го најдеме типот на очила што најдобро одговара на обликот на нашето лице, а не да бараме тип на материјал што останува колку што е можно незабележан.

каде да купите очила за сонце

ќелави очила за сонце

Купувањето очила за сонце е одлука која не треба да ја довериме на ниту една продавница за очила. Иако е точно дека сите тие не уверуваат дека нудат висока заштита од ултравиолетовите зраци, не постои контрола која гарантира таква заштита.

Доколку користите чаши од грозје до круши и не сакате да потрошите многу пари на очила за сонце кои веројатно некаде ќе ги заборавите, овој тип на продавница е идеален.

Но, доколку секојдневно користите очила и дополнително сакате да ги препишете, најдобрата опција е да одите кај оптичар. Чашите ќе бидат многу поскапи отколку во маалска продавница или трговски центар, сепак, долгорочно ќе ја цените инвестицијата. Покрај тоа, можете да изберете од голем број на брендови.

Што се однесува до бојата на кристалите, тоа веќе зависи од вкусовите на секој корисник. Меѓутоа, ако немаме доволно дарежлив џеб за да купиме различни пара очила со леќи со различна боја, најдоброто што можеме да го направиме е да се одлучиме за традиционални бои како црна или темно зелена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.