Очила за сонце за планина

Очила за сонце за планина

Очила за сонце за планини Тоа е суштински елемент за заштита на очите од штетни елементи, како што се ултравиолетовите зраци, ветерот и сите честички од прашина или инсекти што можат да бидат суспендирани.

Не само секој, тие мора да се придржуваат со видот на планинарење што ќе го вежбате, кои се удобни, отпорни и издржливи, како и дека треба да се усогласат со дизајнот што најдобро одговара на вашето лице. Во мажи со стил ве советуваме како да изберете најдобри очила за сонце за планина.

Општи карактеристики за очила за сонце за планини

Важно е да изберете тип на очила што се прилагодуваат на типот на спорт што ќе го практикувате. и какво е трајното изложување на кое ќе претрпат вашите очи со цел да ги заштитите што е можно повеќе. Не смееме да заборавиме дека можеме да најдеме очила со оптички адаптер на пазарот во случај да сакаме да имаме леќи на рецепт.

Општо гледано, најдобрите планински очила се оние со добар зафат, што се во можност да го променат тонот во зависност од количината на светлина на кој е изложен и со a третман против магла.  Тие исто така мора да означат категорија 4 и дека е поларизирана и фотохромна.

Очила за сонце за планина

Леќите се еден од главните фактори. Треба да изберете леќа со категорија помеѓу 0 и 4, ова ниво ќе ни овозможи количината на апсорпција на видлива светлина што може да ја пропушти. Да ви дадам идеја, нивото 0 е скоро про transparentирна леќа и нивото 4 е многу темно, идеално за планински области со снег и водни подрачја со одлични рефлексии на сонцето. Веќе не станува збор за најголема темнина во леќата, туку дека доаѓа со најголем третман против УВ.

 • Боите може да варираат во зависност од видот на потребата, оние на зелена боја тие ни овозможуваат правилно да ги снимаме боите. Кафените Тие ни помагаат многу подобро да го филтрираме синото зрачење и да ја зголемат длабочината на полето. Yellowолтите Тие се погодни за облачни и денови со слаба осветленост, но тие исто така мора да содржат анти-УВ третман. Сивите тие даваат униформност на светлината и ги почитуваат природните бои.
 • Фотохромни леќи: Тие се идеални за спортови како што е велосипедизмот, бидејќи многу добро се прилагодуваат на светлината, без да ги забележат драстичните простори на светлина од една до друга област.
 • Порализираните леќи: Тие помагаат да се зголеми квалитетот и бојата на животната средина, тие прават анти-отсјај ефект за области со вода и снег.

Очила за сонце за планина

Треба да изберете помеѓу лесни, удобни очила кои се прилагодуваат на анатомијата на вашето лице, на пазарот има безброј модели кои можат да ве импресионираат.

Со добра вентилација: Треба да ја земете предвид добрата вентилација помеѓу очилата и лицето, за да не се појави среќното замаглување на леќите. Ова обично се случува во области со висока влажност и во зима.

Со добри бурни изгореници: кои се практични и имаат добар зафат на главата. Ако вежбате спорт на планини, како што се искачување или возење велосипед, важно е храмовите да останат исправени. За ова има дополнителни додатоци за зафат, како што се ремени.

Зошто очилата за сонце се толку важни во планините?

Очила за сонце тие треба да не штитат од нешто штетно како УВБ зраците. Мора да знаете дека на секои 1000 метри надморска височина што ја искачувате планината, УВБ зраците се зголемуваат за 10%. Постојат елементи во природата што го зголемуваат тоа ниво на зраци, како што е снегот, бидејќи рефлектира од 80 до 90% од зрачењето, за да ви дадам идеја област без снег да рефлектира 20%.

Сончевото зрачење се множи со 1,5 до 2000 м надморска височина, и со 2,5 до 4000 м. Исто така, треба да се напомене дека ќе биде повеќе склон во зависност од сезоната на годината и од инциденцата на сончевите зраци. Зрачењето е многу повисоко во есен отколку во пролет, се зголемува до 25% повеќе како резултат на растот на озонскиот слој.

Очила за сонце за планина

Проблеми што можат да предизвикаат кога не се користат

 • Најчестите симптоми се обично дегенерација на макулата, со предвремено стареење на сите ткива што се дел од окото.
 • Птерифион: тоа е абнормален раст на досадно ткиво што прави мал розов слој да стане досаден и изедначен многу досадно.
 • Синдромот „Вајт аут“ Оваа болест обично се појавува кога се практикуваат екстремни ладни спортови, достигнувајќи смрзнатини на очните капаци поради ниските температури и предизвикувајќи губење на видот, фотофобија, па дури и неповратна некроза.
 • Фотокератитис или снежна офталмија, поради долга изложеност на УВБ зраци предизвикувајќи ерозија на клетките што ја покриваат рожницата на окото.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.