Епилација на гениталиите кај мажите

Епилација на гениталиите кај мажите

Се наоѓаме во нова ера каде машка депилација веќе излегува од границите. Мажите сакаат да се грижат за себе и тоа ги излудува жените. Ние веќе не зборуваме за тоа да имате беспрекорна брада, да се грижите за вашето лице или да ја имате најновата коса, туку зборуваме за лични допири, како што е депилација на машки гениталии.

Оваа практика се повеќе се користи и ги набудуваме мажите со поголем интерес за тоа како да се спроведе овој тип на отстранување на влакна со најдобри резултати. Прибегнувањето кон депилација со мажи е практика која се повеќе расте и има многу средства за да може успешно да се направи.

Видови епилација на машки гениталии

Може да се изведат различни методи, сите ефективни а некои поболни од другите. Негативно е што има некои со подолго траење од другите и каде прагот на болка на секој човек ќе го направи поддржуваат една или друга депилација.

Отстранување на влакна од генитален брич

Без сомнение, тоа е најмногу брзо, безболно и моментално да може да се бричи. Тоа е многу практично и може да се направи додека се туширате, се додека имате добро осветлување. Можете да изберете да ставите неутрален сапун во областа за да можете да го лизнете сечилото многу подобро. Можете исто така да користите некој вид специјална пена за бричење за овие области.

Ако косата достигне многу повеќе од 8 см ќе биде тешко да ја исечете со сечилото, па ќе морате исечете го со ножици или со негово средување со електричен брич. Единствениот недостаток е тоа постои голем ризик од иритацијаНа Треба да додадете некој вид специјален крем за да го отстраните осипот или иритацијата и за ова можете да ги прочитате нашите совети тука.

Поврзана статија:
Како да се отстрани осипот по депилација

Отстранување на влакна со електричен брич

Епилација на гениталиите кај мажите

Неговата техника и употреба е многу едноставна, нејзиниот маневар е брз и не болен. За да можете да го направите овој тип на отстранување на влакна и гениталии, треба да имате голема доверба во областите каде што ќе се депилирате, бидејќи мноштвото облини и кривини ќе направат биде сложено за депилација. Ако вашиот интерес е да користите ваков тип на машини, можете да барате една наменета за овој тип на отстранување на влакна на гениталиите, со мала и прилагодлива глава.

мора поминете го бричот неколку пати над областа и цврсто притиснете на кожата, така што областа може да се избричи. Недостаток што го имаме со овој тип на отстранување на влакна е тоа срамни влакна се сечат и отстрануваат, но за неколку дена повторно расте. За да се спречат резултатите, областа мора да се депилира неколку пати неделно.

Депилација со восок

Овој тип на отстранување на влакна ја отстранува косата од коренотНа овој начин, зоната без коса ќе трае уште многу денови за да расте. Сепак, овој метод е болен и многу повеќе во оваа деликатна област. Постојат производи на пазарот за да аплицирате свој восок и добијте депилација, но се препорачува да се оди во специјализиран центар. Во овие клиники за убавина тие секогаш ќе применуваат специјализиран производ без да ве изгорат и ќе го направат најдоброто од своите вештини за да не биде толку болно.

Депилационен крем

Оваа форма е корисно и безболно, многу практично и со многу мазен резултат. За депилација на срамната област овој тип на крем е најдобар, ги отстранува сите влакна изводливо и за неколку минути.

Мора да бидете внимателни со некои креми за депилација, бидејќи не сите од нив се соодветни и може да бидат иритирачки за оваа чувствителна област. За да го направите ова, побарајте оној што ќе може да се депилира во чувствителни области.

Епилација на гениталиите кај мажите

За да го користите, треба да ја направите вашата кожа свежо туширана за да можат порите да се отворат. Ние го нанесуваме кремот на областите што треба да се депилираат и ги чекавме потребните минути и бара од производителот на брендот. По неколку минути кремот треба да се отстрани со помош на шпатула, каде ќе ги повлечете сите ослабена и поделена косаНа Бидете внимателни со продолжено изложување на кремот на кожата, бидејќи може да предизвика иритација.

Ласерот

Тоа е техника која се користи веќе неколку децении и е многу иновативна. Досега е најефикасен и дозволува отстранете ја косата трајноНа Неговите придобивки се прекрасни, но исто така има и свои недостатоци бидејќи е метод што потребно е време и пари.

Епилација на гениталиите кај мажите

На пазарот има уреди за да можете да се депилирате дома, но најдобрата опција секогаш се специјализираните центри. Станува збор за а силен зрак на светлина или пулсирачка светлина каде што продира во внатрешноста на фоликулот на косата од косата и го уништува. Бројот на сесии ќе варира за областа што ќе ја третирате, генерално има повеќе од пет, но во пределот на гениталиите може да потрае многу подолго. Се разбира, резултатот и удобноста дека веќе нема да имате ништо е спектакуларен.

Постојат многу видови на отстранување на влакна, од Теми, шеќер или термохемиско отстранување на влакнаНа Нема сомнение дека ако не ги спомнавме, тоа е затоа што тие не се многу ефикасни за оваа област, или затоа што областа е многу чувствителна или затоа што би била многу скапа на време. Ако сакате да знаете повеќе, можете да прочитате повеќе за машка депилација и техниките што се користат за да може да ја избричи гениталната област.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.