Основни правила за облекување со урбан изглед

hони длабоко со урбан изглед

Во светот на машката мода можеме да најдеме голем број стилови, иако кај женскиот број е уште поголем. Машката незаинтересираност за модата започна да се менува во 90-тите години на минатиот век кога зборови како метросексуалец почнаа да се појавуваат и брзо станаа модерни во разговорите на жените. Оттука, мажите мораа да еволуираат не само во начинот на облекување, туку и кога станува збор за грижата за нашето тело.

Во рамките на машкиот стил можеме да ги најдеме оние со невешт изглед (не значи да одиме со истата кошула со која спиеме). Го наоѓаме и боемскиот изглед, оној што ни дава допир на интелектуалец и авантурист во еднаква мерка. Актерот nyони Дип во филмот Деветтата врата (базиран на романот El Club Dumas на Артуро Перез Реверте) е добар пример за тоа. Но, го наоѓаме и гранџ-изгледот. Овој стил се карактеризира со карирани кошули, вознемирени фармерки и чизми во најчистиот стил на Курб Кобејн, за жал починатиот пејач, кој се смета за татко на гранџ, ако зборуваме за музика.

Ако зборуваме за лежерен стил, веќе почнавме да зборуваме за начин на облекување што може да отстапи од вообичаениот тоник, бидејќи, и покрај името, тоа бара педантна комбинација на сите елементи што се дел од гардеробата. Сега кога хипстерите брзо излегоа од мода, се чини дека веќе некое време, се чини дека урбаниот изглед повторно се наметнува, кој повторно, како и другите стилови, се прероди во Newујорк.

Mango Man есен 2015, урбан изглед (9)

Урбаниот изглед ни овозможува да носиме патики, јакни со шишиња, бомбер јакни (Тие триумфираа во 80-тите години), обична облека, искинати фармерки, маици со пораки и цртежи, како и забава, се смели. Секој што сака да ужива во урбан изглед не мора да потроши големи суми на пари бидејќи ќе мора само малку да прошетаат низ нивната гардероба за да ја изнесат целата облека што не ја користеле долго време.

Секако, за да можеме да го искористиме овој изглед при облекување на прво место мора да сме смели, бидејќи мора да мешаме бои без да паднеме во ексцентричност со употреба на фармерки кои малку треба да светнат во мракот, користете различна облека како на пр. елеци, шалови, па дури и капи.

Имајте на ум дека урбаниот изглед нема никаква врска со некои урбани племиња, како што е толку модерниот неодамна наречен swag, термин што го користат раперите кога ги ставаат во нивните стихови и дека се дегенерираше во одење на некои луѓе, особено млади луѓе, чиј главен белег е лошо поставената капа на главата, како и влечење на нозете каде и да одат.

Главната карактеристика што го претставува урбаниот изглед тоа е удобност, оставајќи ги настрана костуми, јакни и друга облека што не спречуваат да се чувствуваме пријатно во секоја ситуација. Со ова не велам дека можеме да излеземе со каква било облека што ќе ја најдеме во плакарот, но дека мора да следиме некои основни правила што детално ги даваме подолу.

Избор на гардероба

Како прво, секојдневната облека е лесна за комбинирање и се издвојува по нивната едноставност. Боите се обично силоси кои го прават уште полесно, ако е можно, да се комбинираат со други облеки, нешто што не можеме да го сториме со иста леснотија со риги или проверени алишта, кои се повеќе ориентирани кон други стилови, како што е гранџот, што го споменав погоре, и чија комбинација со други ткаенини и бои понекогаш е невозможно.

Идеална возраст

размавтачи

Може да биде чудно за сите нас да видиме постара личност во патики, фармерки и лабава јакна. Овој вид урбан изглед не е насочен кон пошироката јавност, туку повеќе е карактеристично за младите луѓе. Иако секако секој може да сака да се облекува удобно, тоа не може да биде многу соодветно на некои возрасти. Со ова не велам дека постарите луѓе треба да се облекуваат на одреден начин, туку дека можат да се прилагодат на други стилови кои сигурно повеќе ќе им одговараат од урбаниот изглед.

Бои

Како што споменав погоре, лежерниот изглед се карактеризира со тоа што ни нуди едноставност и брзина при изборот на облеката што ќе ја користиме во текот на денот. Основни бои како сина, црна и бела со многу полесно да се комбинираат со живите тонови. Ако не ни е многу јасно што оди со таа впечатлива и раскошна маица што ја купивме пред некој ден, најдобро е да изберете панталони и јакна или џемпер во неутрални тонови за да се контрастираме со остатокот од гардеробата.

Не го комплицирајте вашиот живот

Користејќи облека што секој ја има при себе, при избор на каква облека ќе облечеме да излеземе, времето што ќе го посветиме на оваа задача е минимално. Ние секогаш имаме фармерки на врвот на прстите, како спортски чевли (дури и ако не сме спортски). Сето тоа заедно со бела кошула и црна кожна јакна и сè е подготвено да го поминеме денот надвор од дома.

Вид на ткаенини

Урбана модна јакна

Како правило, памукот е најудобен вид ткаенина Кога станува збор за облекување уште повеќе во текот на летото кога сонцето почнува да биде присутно поголемиот дел од денот и топлината почнува да нè поти повеќе од нормално. Колку што е можно, избегнувајте ткаенини изработени од полиестер или акрилик.

Облека за бренд: не мора

Иако многумина сметаат дека носењето бренд облека ќе направи да се истакнеме над останатите, едноставно заради брендот, урбаниот изглед не се базира на овие простории туку напротив. Иако е точно дека нашата облека може да ја купиме во продавниците на трговските центри, во онлајн продавниците како на пр Филоу.нет или можеме да го сториме тоа и на пазари, каде што понекогаш можеме да најдеме широк спектар на облека што сигурно одговара на нашите вкусови и потреби кога станува збор за облекување и што исто така ни овозможува да заштедиме голема сума пари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ладолцевиташоп dijo

  Добар пост!
  Вистината е дека урбаниот изглед е во мода. Урбана мода, улична облека носи многу стил и диференцијација. Не е толку лесно да го носите и да изгледате добро, па објавите како овој се многу корисни.
  Важно е да знаете каде да купите облека во урбан стил, бидејќи облеката е неопходна за да се постигне тоа. Еден стил што многу добро се вклопува тука е облеката во скејтер.

бул (точно)