Прошетка на плажа. Бос или со какви обувки?

ла плеа

Лето е тука. Плажата е омилена дестинација на повеќето луѓе на одмор, да ги искористите сончевите денови, да заборавите на работата, рутината, стресот.

Една од најпријатните активности на плажа е одење по песок, покрај море. Дојде време за одлучи со кои обувки ќе го сториме тоа, што е најсоодветно.

 Првото нешто што треба да се потенцира е чувство на слобода и задоволство што генерира едноставен контакт на морската површина со стапалата.

Некои специјалисти исто така истакнуваат кардиоваскуларни придобивки, покрај фактот дека одењето по песок го фаворизира пренесувањето на некои минерали како јод, многу корисно за хидрирање на кожата и тонирање на мускулите

Обувки

Не е вообичаено, но има и такви кои претпочитаат не потпирајте ја кожата директно на песочната површина, или од удобност или од страв од повреда. Вистина е дека има времиња и места каде заштитата на стапалата е најдобрата опција: области со многу камења или остри лушпи, како и лизгави површини како што се камења.

Постојат многу опции за ставање чевли, од апостолки и сандали до сите видови водоотпорни обувки.

Од првата група ги истакнуваме нивните практичност: лесен за ставање, лесен за полетување. Што се однесува до затворените чевли кои целосно ја штитат стапалото, во сортата има робусни модели за долги прошетки или пешачење, прилагодливи на меки површини или места со камења што можат да бидат лизгави.

Исто така има и полесни модели (најчесто наречени водени чевли), додатоци дизајнирани за пливање или сурфање со нив, но кои се употребливи во секое време.

За тркачи

Стартувај до работ на морето е уште една од омилените летни активности. Иако постојат мислења за и против оваа практика, трчањето на песок со голи нозе е задоволство за многумина.

playa

За оние кои претпочитаат да носат чевли, единствената препорака е да имаат ексклузивен спортски модел за тоаТие сигурно ќе завршат полни со песок и не сакате да ги чистите секој ден.

 

Извори на слика: Loveубов во грижа /Ритуал и пропаганда


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.