Карактеристики на одбојката

Карактеристики на одбојката

El одбојка Тоа е спорт кој е добро познат и широко распространет низ целиот свет бидејќи се практикува често. Тоа е спорт што се игра како тим и дава добри придобивки и физички и психички. Тоа е спорт каде физичката состојба може да се подобри додека работите на тимски односи.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за одбојката.

Што е одбојка

Карактеристики на одбојката

Тоа е тимски спорт кој е составен од 6 члена. Овие две екипи се соочуваат едни со други на теренот со различни формации. Секој тим е на едната страна од теренот што е поделен со мрежа над која топката мора да помине од еден на друг дел без да ја допира или да оди под неа.

За да се освојат поени и да се води такво момче до победа, потребно е топката да го допре тлото на противничкиот терен или да излезе надвор од линиите на теренот, откако играчот од другиот тим го допрел последен.

Како се игра одбојка

Бесплатно

Toе ги напишеме сите карактеристики и правила на играта. За ова, ќе ги поделиме најважните точки.

Терен за кошарка

Судот е основата во овој тип на игра. Тоа е она што се однесува на теренот. Има димензии 18 × 9 метри и мора да има слободна површина од најмалку 3 метри околу неа. Поделена е на две полиња по централната линија на која е поставена мрежа. Врвот на мрежата мора да се наоѓа на висина од 2.43 метри над централната линија кога играат мажи и на висина од 2.24 метри кога играат жени.

За возврат, секое од двете полиња на кои судот е целосно поделен е поделено на две области. Од една страна ја имаме областа за напад што е ограничена со централната линија и линијата поставена на 3 метри од неа. Оваа линија се нарекува линија на напад. Од друга страна, ја имаме областа за одбрана. Оваа област е ограничена со напаѓачката линија и крајната линија на полето.

Играчите и нивната позиција на полето на игра

Како што споменавме претходно, мора да има 6 играчи на секое поле во секое време. Сите играчи освен Либеро мора да ги минат сите позиции на теренот. Тоа е, тие мора да бидат свесни и за нападот и за одбраната. Откако ќе се одигра сервисот, останатите играчи можат да се движат низ целата површина на теренот и слободната зона. Токму во овие моменти на игра нема потреба да се спасува формација.

Очигледно, колку е подобар тренинг и структура на играчите на полето за игра, толку е подобар квалитетот на играта и подготовката и за нападот и за одбраната и организацијата на тимот. За време на услугата, играчите мора да ја задржат позицијата што е одредена со ротацијата. Овие позиции не воспоставуваат никакво минимално растојание помеѓу еден и друг играч. Во текот на еден сет, секој играч може да биде заменет со друг само еднаш. Играчот кој го напуштил теренот може да се врати во игра под услов да се врати на позицијата на неговата замена. Откако ќе биде заменет, не може да биде заменет до следниот сет.

Ротација во одбојка

Полето за игра е поделено на 6 зони поделени во 3 зони на напад и 3 зони на одбрана. На почетокот на натпреварот, секој играч мора да биде доделен во зона во која мора да биде во моментот на сервисот. Како што споменавме претходно, откако ќе се изврши услугата, играчите немаат одредена позиција, но можат да бидат поставени на кое било место на теренот во рамките на нивното поле.

Кога тимот не служи и постигне поен (т.е. ја враќа услугата), членовите мора да се ротираат во насока на стрелките на часовникот. На овој начин, сите играчи завршуваат низ сите позиции на теренот и во нападот и во одбраната. На пример, играчите можат да одат од зона 2 во зона 1 и така натаму.

Сите вртења се задолжителни и секогаш мора да се почитуваат во моментот на сервисирање.

Библиотека

Одбојка

Претходно споменавме еден вид играч кој не треба да ги почитува истите правила како и сите други. Тој се нарекува либеро. Тој е чисто дефанзивен играч и има низа ограничувања во споредба со останатите членови на тимот. Во овој спорт, либеро е оној кој може да го замени секој играч што е во областа на одбраната и можете да доаѓате и да одите да ги заменувате онолку пати колку што ви требаат. Сепак, тој никогаш не може да замени играч кој е во зоната на напади.

Ако гледате натпревар во одбојка, можете брзо да ја препознаете книгата. Ова е затоа што играчот носи различна облека од останатите. Може да има само еден Либеро по тим на полето за игра. Општо земено, Либеро не може да ги изврши следниве дејства:

  • Бидете капитен на тимот или капитен на играта
  • Сакар
  • Завршете мозочен удар ако топката е тотално над мрежата. Ова се нарекува и аукција
  • Откако ќе се изврши услугата, тој може да се движи низ полето, но има одредени ограничувања во зоната на напад такви какви што се, тие не можат да блокираат или да прават обиди за блокирање и ако додадат прст на друг соиграч, не можат да напаѓаат ако топката е преку мрежата.

За разлика од другите спортови, одбојката нема времетраење. Натпреварот завршува кога една од двете екипи освои 3 сета. Како што можете да видите, тој е многу интересен спорт иако не е толку познат како другите спортови како што се фудбал или кошарка.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за одбојката.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.