Облека за одење во теретана

домашна спортска сала

Многумина се корисници кои се прашуваат која е најдобрата облека за одење во теретана. Ако сте редовен во овој тип на установа, веројатно нема да најдете информации во оваа статија што не ги знаете од вашето искуство.

Првата работа што треба да ја направите при изборот на облека за одење во теретана е да застанете и внимателно да размислите. што значи да се вежба. Правењето физички вежби вклучува потење, така што првото нешто што треба да го направите е носете соодветна облека.

И запомнете, грижата за себе не е суета, туку симптом на разумност.

Уна тоала

Пешкир за вежбање

Иако може да изгледа апсурдно, носењето пешкир во теретана е фундаментално од неколку причини. Од една страна, тоа ќе ни помогне да ја елиминираме потта од лицето и другите делови од телото кои се покриени со облека.

Поврзана статија:
Рутини во теретана

Дополнително, мора да го користиме и на седиштето на машините каде што мора да седиме или да се потпреме, за да спречиме потта да нè натера да го изгубиме држењето и, патем, да не ги оставиме машините влажни.

Носете облека што ја отстранува влагата

фитнес

Ако зборуваме за облека што ја апсорбира влагата, мора да зборуваме за памук. Сепак, тоа е многу лоша идеја.

Иако е точно дека памукот ја впива потта, ја впива, но не се ослободува од неа, па искуството во теретана со памучна облека може да стане ноќна мора.

Иако спортската облека не е евтина, треба да инвестираме во спортски ткаенини дизајнирани да ја оддалечат потта од нашите тела. Спортската облека е мешавина од полиестер и влакна.

Неговата главна предност во однос на памукот е тоа што ја суши сета пот што ја задржува многу побрзо, а со тоа ја оддалечува влагата од нашето тело.

Поврзана статија:
Фитнес: станете како бик без да заминете од дома или такси за теретана

Покрај тоа, овие ткаенини се многу удобни, но и флексибилни, така што ќе избегнеме секакви лупења кои долгорочно можат да бидат сосема неоправдана причина за напуштање на теретаната.

Ве молиме облечете удобна облека

облека за вежбање

Ако штотуку се вклучивте во теретана со примарна мотивација за слабеење, не купувајте облека што би сакале да ја носите за неколку месеци. Заборавете на тесната облека што прави да изгледате како безобличен црн пудинг.

Исто така, не се работи за носење најголема можна облека, бидејќи, на долг рок, ќе трошиме повеќе време за да ја движиме облеката за да одговара на нашето тело отколку да ги правиме вежбите.

Ниту премалата облека не е опција, бидејќи ќе ни ги ограничи движењата. Ако големината ни е премногу тесна, можеме да се одлучиме за уште една големина за да бидеме поудобни и да избегнеме проблеми со големини кои се премногу големи или премногу тесни.

Што се однесува до материјалите, препорачливо е да се одлучите за мешавини од најлон и еластан, бидејќи тие се прилагодуваат на нашето тело и ни даваат слобода на движење.

Еластан ни нуди поголема маргина на движење за време на вежбањето, обезбедувајќи многу удобно вклопување без да биде тесно.

Доколку причините кои ве носат во теретана не се естетски, но мотивиран од здравствен проблем, изберете ја облеката што најмногу ви стои. На овој начин, ќе можете да се покажете додека ги обликувате областите што треба да ги зајакнете во вашите мускули.

Носењето вистинска облека ја зголемува вашата самодоверба бидејќи ве тера да размислувате за успех. Кога се чувствувате добро во тоа што го носите, ќе работите повеќе и ќе постигнете повеќе.

Покрај тоа, ги подобрува перформансите грижејќи се за вашето тело. Кога носите материјал што ја отстранува влагата, тоа помага да се излади вашето тело и да се спречи прегревање.

Исто така, нуди заштита и спречува повреди. Облеката за компресија ќе ни помогне побрзо да се опоравиме со подобрување на протокот на крв и одржување на нејзината брзина, правејќи крвта побрзо да стигне до срцето.

Вистинските обувки

ефикасни рутини во теретана

Флип апостолките се за соблекувални. Носењето спортски обувки ни обезбедува соодветна поддршка и заштита за нашите стапала (замислете да ви падне гира на стапалата).

Во некои вежби во кои горниот дел од вашето тело мора да вложи напор, потребно е долниот дел да биде силно прицврстен на земјата и да го понуди стисокот што ни треба.

Дополнително, го намалува ризикот од повреда, ги подобрува физичките перформанси и не спречува да се лизнеме ако стапнеме на неколку капки пот од несовесен човек кој оставил пешкир дома.

Поврзана статија:
Како да ги намалите маснотиите околу половината?

Идеално е да користите чевли специјално за теретана. На овој начин ќе избегнете внесување нечистотија од улица до објектите. Тоа што не го прават сите, не е причина да не го правиме тоа.

Иако мислам дека се подразбира, како што не е добра идеја да вежбате во теретана со апостолки, не е добра идеја да носите само чорапи. Ако обувките што ги носите ве навредуваат, носењето чорапи само ќе го влоши проблемот.

Оставете ги вашите додатоци во шкафче

нараквици и часовници

Ако секојдневно носите прстени, нараквици или синџири, тие не се неопходни во теретана. Се занимавате со спорт, не мора да се покажувате онакви какви што сте или како што сакате да ве гледаат.

Поврзана статија:
Бицепс дома

Синџири околу вратот, нараквици или дури и часовници може да се заглават во машина и да предизвикаат непријатна несреќа.

Што се однесува до прстените, ако вежбате мускули во горниот дел од телото, ова може да заврши со гребнатинки, но и непријатност во прстите.

Заборавете на парфемот

парфеми

Применувајќи го знаењето уште еднаш, брзо ќе сфатиме дека не сме во теретана, на состанок, во ресторан или во ноќен клуб.

Ако користите премногу интензивен парфем, веројатно е дека тој би можел да биде непријатен за луѓето околу вас.

Поврзана статија:
Различни видови парфеми

Освен тоа, кога се меша со пот, може да се генерираат мириси кои ни пречат. Да не зборуваме дека на крајот ќе се истушираме и колонијата ќе исчезне од нашето тело.

Користењето дезодоранс пред да влезете во машинскиот простор и секојдневно чистење на облеката со добар омекнувач што прави да мириса на нашите алишта е повеќе од доволно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.