Облека да оди на снег

снежна облека

Снегот е обично омилена сезона на секој, Тоа е време кое овозможува споделување активности со луѓето на поинаков начин.

Сепак, секогаш размислете донесете ја вистинската опрема и облека за да одат на снег.

Ова не е само затоа што одењето на снег вклучува различни потреби од оние што се бараат на плажа или на планина. Исто така, потребно е да бидете подготвени за секаков вид непријатност што може да се случи во областа.

Каква облека обично е потребна за снег?

Главната цел при одење на снег треба да се базира на точно она што се бара:

 • Не лади.
 • Имајте доволна подвижност.
 • Бидете пријатни кога правите каква било активност.
 • Разгледајте ги сите надворешни проблеми.

За да ги задоволите овие потреби и проблеми додека сте во снег, ќе ви требаат:

Три слоја облека

Обично Се препорачува да се користат најмалку три слоја облека за да се заштити телото на елементи како студ, влажност и ветер, распоредени на следниов начин:

Прв слој

Тоа ќе биде оној што е прицврстен на телото, и Тој ќе има за главна цел да ја одржува телесната температура, а истовремено да спречува излегување на топлината.

За возврат, тоа мора да биде вид на облека што може да се дише, како што се хулахопки и термални кошули.

Втор слој

Вториот слој има за цел да генерира топлина и да ја исфрли влагата однадворЗатоа, ќе бидат потребни поларни облоги или рачно плетени џемпери, бидејќи освен што се прилагодуваат на телото, тие исто така се загреваат и подобро.

Трет слој

Овој наметка Тоа ќе го заштити телото од ветер и влага, така што мора да се изработи со водоотпорна ткаенина за дишење.

Исто така, кога станува збор за облека да оди на снег Исто така е важно да се земе предвид квалитетот на облеката, избегнувајќи ги оние што се премногу дебели и можат да го отстранат движењето што е потребно за време на вршење активности.

На ист начин оние облеки што се направени од памук треба да се избегнуваатОсвен што брзо се навлажни, им треба и долго време да се исушат.

скијање

Други додатоци што може да се додадат во облеката за да одат на снег

Очигледно кога одите на снег, не само што е потребна соодветна облека, туку е важно да носите и различни додатоци што ќе ги олеснат активностите и ќе ги елиминираат ризиците, како што се:

 • Водоотпорни ракавици: заштити ги рацете и прстите од студ
 • Апрески чизми: тие ќе спречат лизгање и ќе овозможат движење додека се одржува влагата и студот однадвор.
 • Шлемот: ќе избегнете секаков вид несреќи при вежбање активности.
 • Крема за сончање: Тоа ќе ја заштити кожата од оштетување на сонцето.
 • Очила за сонце: тоа ќе спречи очите да бидат незаштитени од сончевите зраци и снежните бури.
 • Шамија и капа: тоа ќе спречи премногу студ во главата и вратот.

 

Извори на слика: Framepool / Nevasport.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.