Машки обетки

Обетки за мажи

Одамна не е невообичаено да се види човек со обетки или пирси. Постои широк спектар на модели на обетки за мажи и различни техники за да се направи тоа. Пред да скокате во празнината и да не облечете случајно, важно е да знаете сè за тоа за да добиете здравје. И обетките и пирсинзите можат да предизвикаат здравствени проблеми како што се инфекции и болка. Затоа, во овој пост ќе разговараме за сè што е поврзано обетки за мажи и пирсинг.

Дали сакате да дознаете повеќе за оваа тема?

Машки стил

Пирсинг за мажи

Практиката на обетки и пирсинг потекнува од античките култури како што се Маите. Денес не е невообичаено да се видат луѓе со обетки веѓите, носот, брадавиците, јазикот, па дури и гениталиите. Од оваа причина, важно е да бидат познати аспектите и ризиците од оваа практика.

И тоа е дека овие обетки се дел од стилот на многу мажи. Некои се толку iousубопитни што го комбинираат со бојата на облеката за да го подобрат својот изглед. Добрата работа кај обетките или пирсинзите е што тие не се за цел живот. Истото не може да се каже за тетоважите. Тетоважата е посериозна одлука што не треба да се сфаќа лесно. Она што е засекогаш во случај на обетки е лузната. Понекогаш и во зависност од местото, можеби не е забележливо од луѓето, но го има таму.

Едно нешто што треба да се има на ум е болка. Ставањето обетка или пирсинг ја прободува вашата кожа. Ова е процес кој, Дури и ако се направи на најдобар можен начин, тоа боли. Препорачливо е добро да размислите за ова, за да не жалиме подоцна.

Штом некое лице одлучи да направи обетка, тој мора да оди во експертски центар во оваа област. Еден совет што обично се дава е да се погледне цената во ограничен обем. Точно е дека има голема конкуренција на овој свет и дека има илјадници места за одење. Сепак, да добиете обетка е нешто посериозно и деликатно и, дури и ако треба да платите нешто повеќе, вреди. Подобро е да платите повеќе отколку да жалам што сте го сториле тоа на поевтино место, но тие не се експерти.

Како да направите обетка

Машки обетки

За да направите дупка за обетка, мора да ги следите упатствата за хигиена и безбедност, така што таа работи добро. Персоналот што го прави тоа мора да биде целосно обучен за тоа. Мора да мислите дека она што изгледа како украс што го подобрува вашиот стил може да стане проблем.

За време на процесот, мора да се користи стерилен и еднократна употреба. Бидете сигурни дека гледате како експертот ги отстранува материјалите од запечатен контејнер пред да го користите на вас. Пиштолот за пробивање се користи само во ушите. Ова е направено затоа што нема соодветна стерилизација. Затоа, внимавајте да не го користите со вас на друг дел од телото.

Ако не се дадени сите овие упатства за хигиена, може да ширите болести како што се хепатитис, сифилис, тетанус и СИДА.

Во однос на материјалот од обетките, Тие мора да бидат изработени од хируршки челик. Не вреди само каков било материјал. Може да се направи и од титаниум или злато со минимум 14 карати. Ова придонесува за спречување на алергии или самото тело го одбива материјалот. Иако овие материјали се поскапи, вреди да се инвестира. Ние си заштедуваме проблеми, инфекции и правиме да траат подолго. Иако обетките не се за живот, ако не сакаме, тие секогаш се прават за долго траење.

Здравствени препораки

Мажи со обетка

Среброто не се препорачува, бидејќи предизвикува инфекции. Општо, здравствените власти предупредуваат на тоа пирсинг не треба да се прави ако страдате од каква било болест или инфекција. Со ова тој се повикува на обична настинка. Ова е направено затоа што телото во тие моменти има помалку одбрана. Исто така, ако имате акни, дерматитис, некои херпеси, псоријаза или имате тенденција да имате брадавици, тоа не е добра опција. Исто така, не треба да го носите ако земате разредувачи на крв, страдате од нарушувања на крвта или вродени срцеви заболувања.

Откако ќе ставите обетка или пирсинг, мора да ги следите следниве упатства за да не се зарази и да доведе до можни компликации:

 • Измијте ги рацете пред да го допрете украсот
 • Исчистете го и протресете го двапати на ден
 • Не се бањајте во базен или на плажа за да не се мешате во заздравувањето
 • Ако сте ставиле обетка на јазик или усна, не се препорачува да пиете алкохол или зачинета храна. Гума за џвакање најдобро е да се зачува за подоцна. Мора да вежбате крајна хигиена на усната шуплина после јадење, пиење или пушење

Ако не ги почитувате препораките за безбедност, може да имате компликации. Некои локални инфекции, крварења и други проблеми може да се појават ако е вметната во област со голема васкуларизација. Ова обично се случува повеќе во областа на јазикот. Исто така, може да се случи забите да се скршат, јазикот да се вкочани или да се изгуби чувството за вкус.

Машки обетки

Аспекти да се разгледа

Постојат неколку видови машки обетки:

 • Првиот е обетката. Тие беа првите обетки што мажите почнаа да ги носат во годините 89-90.
 • Друг вид се обетки со дијаманти. Тоа е онаа што ја носеше Дејвид Бекам во негово време и го направи модерен. Тие се многу примамливи, па затоа е подобро да бидете внимателни со нив. Користете го ако вашиот стил ви дозволува да го совпаѓате или ќе биде премногу леплив. Колку е помал сјајот, толку е пософистициран.
 • Последниот тип се дилациите. Ако сакате да се разликувате од останатите мажи кои носат обетки, ќе се обложите на дилатации. Проблемот со ова момче е што тоа е најблиску до тетоважата. Мислам, тоа е скоро за цел живот. Ако еден ден се покаете и сакате да го отстраните, кожата на ушниот лобус ќе се деформира. Не е исто како да имате мала дупка за обетка.

https://www.youtube.com/watch?v=Lvj5cNYfzTQ

Се надевам дека со овие информации ќе можете да одлучите да користите обетки за мажи во нивните многу видови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)