Носење вратоврска внатре во кошулата, нов тренд?

Постои веќе неколку дена на блогови и социјални мрежи. Тие велат дека со гледање трипати, на различни места, нешто што не било видено порано, тоа веќе станува тренд. Блоговите го објавуваат и луѓето почнуваат да повторуваат нов начин на носење панталони, кошули и сега, вратоврски. На излезот од парадата сè може да се случи, никогаш не знаеме што ќе потрае такво славна личност или таков уредник додека не го видиме. Прво не збунува, потоа почнуваме да добиваме вкус за тоа, го сакаме и, ако на крајот тој тренд стане премногу популарен, го мразиме. Сè уште не се заморив од шарениот маскирен отпечаток кој постои со месеци, но сигурен сум дека ќе биде исто и со него.

Сепак, не постои начин да се фати овој тренд. Ако вратоврските веќе се целосно непотребно надополнување (нивната вистинска задача беше да ја прилагодат јаката на кошулата и таа веќе стана обичен украс), идејата за вметнување на опашката меѓу копчињата ја гледам како глупост. Дали уредниците се толку желни да добијат нови трендови за да не ја замараат јавноста дека нешто оди? Дали понекогаш забораваме да ја прилагодиме облеката на протоколот за тоа како треба добро да се носат вратоврска, јакна или едноставни очила за сонце? Не зборувам за тоа да одам исто, униформирано и, пред сè, досадно, но мислам дека трендовите треба да бидат водени од специфичен факт, од нешто што беше практично на почетокот. И во случај на ова, тоа ќе стане недвосмислен и непотребен сигнал на некој кој, да се чувствува помодерен или повеќе моден инсајдер, усвојте ја вашата гардероба од ден за ден.

Се надевам дека овој тренд нема да фати, и не само затоа што не ми се допаѓа, туку затоа што понекогаш стануваме малку надвор од контрола кога станува збор за следење на модата и носиме работи без да сме свесни за нашиот сопствен стил, едноставно следејќи ги трендовите за кои веруваме дека ќе направат да бидеме прифатени од одредена гранка на општеството.

И ти? Што мислите за овој нов „тренд“?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иван dijo

  Мислам дека тоа се правеше кога мажите во костуми јадеа или бараа да не бидат вознемирени. и сега е тренд. Па, не знам дали ме убедува или не… ..

  Со почит

  Иван
  nomellamustedmoderno.wordpress.com

 2.   Алехандро Пардо Гарсија dijo

  Ставањето вратоврска внатре во кошулата е прашање на удобност, бидејќи постојат моменти кога возењето велосипед или мотор започнува да лета ... Мислам дека тоа е единствениот момент во кој може да се прости носењето вратоврска внатре ... Секој друг разумот, вистината, нема смисла ...

 3.   Пабло Сабукедо Серано dijo

  Не можам да го видам значењето на вашата критика… Дали е практично и рационално да носите отпечатоци, или да преклопувате полите на чиновите, или да носите слаби или разгорени фармерки, но да не ја ставате вратоврската одвнатре? Модата е целосно ирационална и не следи пракса. Тоа е прашање на изглед, а не на удобност. 

 4.   попокер 100 dijo

  Секако дека се согласувам со вас, мора да знаете да користите мода и да не ги следите како овци, во овој случај вратоврската во кошулата би го направила прифатливо само ако, како моделот со црвената кошула, вашата кошула е многу тесна и во добра форма сте Но, оние на последните фотографии навистина изгледаат лошо, како вас, се надевам дека ова е само идеја што не одговара на сите, барем не ми се допаѓа многу

 5.   ВИКТОР МАНУЕЛ ПЕРЕЗ dijo

  НЕ Е МОДА, НИТУ ТРЕНД, ПРАКТИЧНО Е КОГА ОДАТЕ, ПА ВАКОТ НЕ ЛЕТА НА ЛИЦЕ ...

 6.   Андрес Јарамило Х. dijo

  ГО ГЛЕДАМ САМО КАКО НАЧИН ДА ГО ОБОАТ ДОДЕКА ОДАТЕ ИЛИ НАПРАВИТЕ НЕШТО КАЈ ВРСКАТА ВИ ВО ВАШЕТО ЛИЦЕ ИЛИ МОANЕ ДА ОСТАВИ. НО КАКО ВИСТИНСКИТЕ ТЕНДИ НЕ ЈА САКАМ

 7.   fran dijo

  Модата доаѓа од парадите на морнарицата во кои често, поради климатските услови во близина на морето, каде што парадираат маринците, вратоврските на униформите летаат насекаде на милост и немилост. Решението е да се воведе внатре.