Ножеви за бричење, колку често мора да ги менувате?

жилети

Многумина од нас се бричат ​​користејќи жилети, но ако не ги задржиме тие сечила во добра состојба, тие ќе му наштетат на лицето. Значи, тука започнува нашата статија, поставувајќи ни едноставно прашање, Колку често ги менувате ножевите за бричење?

Првите додавања со користење на ново сечило се радуваат на нашето лице. Тие не болат, не иритираат и не оставаат вродени влакна. Но, како одминуваат деновите, овие сечила повеќе не се лизгаат непречено и тука започнуваат парчињата, а исто така и вродени влакна.

Моментот за промена на сечилата е релативен на секој од нив. Постојат оние кои го користат истиот нож со месеци и има и такви кои не го држат повеќе од 4 дена.

Но, ако сакате да знаете кои работи треба да ги земеме предвид, треба да продолжите да читате ...

 • Погледнете ја лентата за подмачкување на сечилата. Оваа лента овозможува сечилото подобро да се лизне и, во многу случаи, содржи смирувачки и анти-иритирачки својства, како што е алое вера.
 • Го земате предвид начинот на бричење. Ако го направите тоа против житото, ножот ќе се носи побрзо од оние што го прават тоа во правец на косата.

Треба да обрнете внимание на тоа како се чувствува сечилото на вашето лице. Ако забележите какво влечење или имате повеќе вродени влакна, тогаш дефинитивно е време да го смените ножот.

Колку често го менувате ножот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Василиј dijo

  Обично ги менувам еднаш неделно, бидејќи се бричам на секои 2 или 3 дена ... но сепак не можам да стојам повеќе од 2 или 3 пати со истото сечило

 2.   Василиј dijo

  Обично ги менувам еднаш неделно, бидејќи се бричам на секои 2 или 3 дена ... но сепак не можам да стојам повеќе од 2 или 3 пати со истото сечило ...

 3.   jj dijo

  секој месец или кога е потребно

 4.   Еду dijo

  Тоа всушност зависи од употребата. Јас го користам Мах 3 од iletилет. И ги користам 1 пат неделно. Тие држат 4 или 5 бричи.Но, повеќе од тоа.

  Не е препорачливо да ги оставите влажни или со траги од коса и / или пена

 5.   Xavier dijo

  Јас го користам два или три месеци. Јас не сум толку заебан.

 6.   Claudio dijo

  Се бричам секој ден, трае 1 секунда.

 7.   Кирби dijo

  добро.
  1. Режим на бричење: во насока на косата, или десната или левата страна на
  насока на косата (јас никогаш не го бричам спротивното од насоката на косата) бр
  Користам креми за бричење или после бричење.
  2. Мојата рутина: Се бричам целосно, да речеме денес, а потоа утре само
  Јас ги бричам мустаќите, па кога ќе започне да се појавува „брада“, таа се покажува себеси
  елегантен начин. тогаш на третиот ден повторно се бричам целосно.

  За оние кои ја имаат оваа рутина ... ќе донесе придобивка, поголема издржливост во сечилото, ќе избегне големи иритации на кожата, внимателно разгледајте ја бојата на лентата, ако бледнее ... време е за да го сменам, секогаш ги користам ексел гилетите дека тие се ефтини, со оваа рутина сечилото трае околу три недели.

 8.   @ntonio dijo

  Имам затворена брада и понекогаш ја оставам како „заклучување“, што е побарувачко отколку да бричам сè дневно, затоа што морам да го исечам за да изгледа добро, накратко, кертриџ од марката што трае само три добри бричење, тогаш тие го губат работ