Нов 17 "MacBook Pro

Батеријата во новиот 17-инчен MacBook Pro трае до 8 часа со едно полнење и може да се полни до 1.000 пати (во споредба со 200 до 300 за обични тетратки). За да го направат ова, инженерите на Apple дизајнираа обични ќелии од литиум полимер за да создадат што е можно подолготрајна батерија, а потоа отидоа понатаму: тие ја монтираа батеријата директно на компјутерот, елиминирајќи ги механизмите и куќиштата што трошат простор. Резултатот е 40 отсто поголема батерија од претходната генерација, способна да испорача до 8 часа безжична продуктивност со едно полнење; сето тоа во лаптоп со дебелина од два и пол сантиметри, три килограми и иста цена како и моделот од претходната генерација.

Се разбира, ако сакате да интегрирате батерија во лаптоп, ќе мора да бидете сигурни дека нејзиниот корисен век ќе биде долг. И така е. Електрохемичарите на Apple развија напредна хемија што ги продолжува можностите за полнење на батеријата. Додека повеќето тетратки ги трошат своите батерии со постојано полнење, 17-инчниот MacBook Pro го прави тоа на поинаков начин. Благодарение на технологијата развиена од Apple наречена Адаптивно полнење, микрочипот во батеријата постојано комуницира со компјутерот за да одреди оптимален начин за полнење на неговите ќелии и го прилагодува протокот на струја врз основа на разни услови. Во комбинација, овие достигнувања нудат радикално подобрување на траењето на батеријата - повеќе од тројно од обичните батерии на лаптопот и до 1.000 циклуси на полнење.

 

2,3 милиони пиксели на совршенство.
Со 17-инчниот MacBook Pro со LED-задно осветлување широк екран со висока резолуција, тоа е првпат Apple MacBook Pro да испорача квалитет на боја десктоп. Кога ќе го отворите MacBook Pro, ве поздравува интензивен сјај. Резолуцијата од 1.920 на 1.200 пиксели (133 пиксели на инч) значи дека можете да прегледувате повеќе палети и прозорци или да гледате видео со висока резолуција во нејзините природни 1.920 по 1.080 пиксели. Совршен за работа во и надвор од студиото, дисплејот нуди опсег на бои 60% повисок од претходните генерации за да овозможи поинтензивни и живописни бои и сооднос на контраст 700: 1 што ги прави белците да блеснат, посветли и црните поцрни. Покрај тоа, цврстото стакло го прави екранот посилен и потрајен; Ова, за возврат, што прави ефикасна употреба на енергија и чие стакло не содржи ниту жива ниту арсен, е поеколошко од кога било. Сега можете да изберете помеѓу стандардниот сјаен екран или опцијата за анти-отсјај - во зависност од вашите потреби.

Графика со полн гас.
MacBook Pro достигнува нови нивоа на брзина и завршница за игри. Да не ги спомнувам необработените перформанси за апликации што бараат графика, како што се Aperture and Motion. Користете ја новата интегрирана графичка картичка на NVIDIA GeForce 9400M за исклучителни секојдневни перформанси со 8 часа траење на батеријата, 1 или надградба на NVIDIA 9600M GT за уште побрза, нежна и поостра графика.

Прецизен алуминиум: новото златно правило.
Новата шасија Unibody, извајана од еден лист алуминиум, е тенка и неопходна, што го прави овој MacBook Pro најтенкиот и најлесниот лаптоп од 17 инчи во светот со 2,5 см и 2,99 килограми. Но, тоа не е само убаво лице: случајот Unibody му дава невидена сила на овој MacBook Pro. Тој е дизајниран да ве придружува каде било, па ставете го во вашиот ранец или актовка и извадете го на аеродром, во хотел или каде било без второ размислување.

Дури и тастатурата е напредна.

Цврстата алуминиумска рамка на тастатурата е исечена за да одговара на копчињата, а клучевите, пак, имаат мала закривеност за совршено да ги собере вашите прсти. Значи, пишувањето е задоволство. Покрај тоа, тастатурата е осветлена така што кога сте во темни места, како што се авион или конференциска сала, секогаш да гледате што пишувате.
Притиснете каде сакате.

Првото нешто што ќе го видите - или промашите - е копчето. Сега целата trackpad делува како копче, па можете да кликнете насекаде. Без физичко копче, вашите раце добиваат 39% простор за слободно движење по неговата широка, мазна површина. Користете два прста за движење вертикално, стиснете за зумирање и зумирање, ротирајте слика со врвовите на прстите, лизнете три прста за да прелистате низ вашите библиотеки со слики и лизгајте четири прста за да ја видите вашата работна површина, отворете ги сите прозорци или префрлете ги апликациите ... За оние од вас кои доаѓаат од светот со десен клик, секогаш можете да поставите област со десен клик на патеката за пристап до контекстните менија. Кога некое време користите технологија Мулти-допир, ќе се запрашате како некогаш сте живееле без неа.

Внесете сè.
17-инчниот MacBook Pro вклучува хард диск до 320 GB, така што имате многу простор за вашите библиотеки со слики, видео-работа и други датотеки. Со до 3 GB побрза DDR8 меморија (на 1.066MHz), можете да отворите повеќе апликации одеднаш и веднаш да пристапите до повеќе датотеки. Запалете ДВД-а со ултра-брз 8-брзински SuperDrive. MacBook Pro исто така нуди солидна меморија од 128 или 256 GB, која нема делови што се движат за да ја направат поцврста.

Пристаништа со можности.
MacBook Pro ви овозможува да ги вклучите вашиот iPod, iPhone, дигитален фотоапарат или надворешен хард диск веднаш надвор од кутијата. Ако имате кабел, имате простор. Findе најдете две USB 2.0 порти и FireWire 800 за поврзување на најбрзите периферни уреди. MiniDisplay Port е совршено надополнување на новиот LED кино дисплеј на Apple. MacBook Pro разбира што вклучувате, па не мора да инсталирате нови драјвери.

Размисли брзо
Новиот MacBook Pro го пакува најновиот процесор Core 2 Duo на Intel, кој работи со брзина до 2,8 GHz. Се базира на врвна технологија за обработка на 45nm и напредна микроархитектура на јадрото на Intel. Со 1.066MHz FSB и до 6MB споделена L2 кеш меморија, MacBook Pro ги извршува апликациите побрзо и поефикасно од кога било

Вашата студија, да одам.
Каде и да одите, безжичните мрежи се со вас. Со најновата технологија 802.11n вградена во MacBook Pro, секогаш можете без напор и беспрекорно да се поврзете со безжичниот свет надвор, дома или во канцеларија. MacBook Pro автоматски ги наоѓа достапните мрежи и ви овозможува да се поврзете со нив со еден клик. Сурфајте на Интернет, испратете е-пошта, правете видео конференција, печатете, емитувајте музика и повеќе. Вклучува и Bluetooth како стандард, така што има тони одлични додатоци кои можат да станат ваши безжични соучесници. За случаи кога нема Wi-Fi мрежа, секогаш можете да се поврзете на Интернет каде и да имате мобилна мрежа со помош на слотот ExpressCard и безжична картичка 3G. Со автономија до 5 часа, можете да направите се што ви треба, каде било.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)