Дали тие комбинираат нови технологии со вашата гардероба?

Наскоро нема да се зборува за ништо друго освен за носни технологии. Но, што по ѓаволите се тие? Звучат како додаток на храна или нови колачиња за слабеење. Но, не, и ние не зборуваме за футуристичка облека што е резултат на креативното лудило на некој визионерски дизајнер.

машка мода-воена-скифи-2011-футуристичка-лето
(Да, сите многу „носливи“)

Не зборувам за нешто друго практично, она што се бара е да се вметнат најновите достигнувања во нашите додатоци и тие да станат дел од нас како вратоврска или манжетни за ракави. За промена, многу од овие достигнувања веќе стигнаа до земјите околу нас и наскоро ќе стане нешто масовно. Всушност, Амазон Велика Британија веќе вгради дел од оваа нова технологија што ја прави иднината нешто достапна во нашите домови.

Но естетски зборувајќи, доста се плашам од дизајнот на овие гаџети. Дали се тие гнасни артефакти или нивните дизајни ќе успеат да додадат некој талент на нашите облеки?Може ли тие лесно да се интегрираат во нашите ормани? Футуристичката естетика секогаш ме згрозуваше затемнето со црнци, радиоактивни блузи и жици насекаде.

(Тука единствениот што погледна на елегантна и јасна иднина беше Стенли Кјубрик)

Но, идните момци се тука и „Носиви“ тие се одличен пример. Овие електронски технологии се дефинирани од страна на интегрираат во нашата облека и додатоци и тие сакаат да се носат удобно во нашето тело. Неговиот дизајн вклучува практични функции кои ни го олеснуваат животот многу полесно: одговарање на повици, пристап до Интернет, броење калории ...

Како ќе го комбинираме ова? Дали ќе се срамиме да го носиме?

Toе анализирам три гаџети што наскоро ќе размислите да ги купите.

 1. Google стакло

  Отсекогаш сум бил супер критика и се смеев на секоја шега што е направена откако Гугл го објави својот изум. Сепак, гледањето на ова момче воопшто не изгледа лошо. Иако ми е тешко да видам дека еден ден ова може да биде „мода“, кога Луксот, сопственикот на Реј-Бан и Оукли му дадоа свој дизајн, сигурен сум дека ќе ги купам моите зборови и сите ќе завршиме како Паркер.


  (Сарита е секогаш по најнова мода)

  Како можеме да ги комбинираме?
  Јасно е дека како што се развиваат, тие ќе бидат намалени во големина и дизајнот ќе биде сè поубав и мал. Обликот што го имаат сега не може да се смета како додаток како таков. Waitе почекам да видам кој меѓу вас ќе стане првиот храбар што ќе ги извади на улица.

 2. Паметен часовник Moto 360

  За паметните часовници се зборува долго време, но овој од Моторола ја зема тортата. Навистина е precioso.
  Неговиот кружен, елегантен, челичен, водоотпорен, безжичен дизајн ... Ја сакам таа идеја да не мора да го земам телефонот цело време за да ги гледам твоите пораки или е-пошта, само треба да го свртиш зглобот.

  Како можеме да го комбинираме?
  Во овој случај, тие знаеја да се прилагодат футуристичка технологија со дизајн на класични форми во убави парчиња. Не мислам дека ќе ни помогне да го оставиме мобилниот телефон дома и да ја намалиме зависноста од паметниот телефон, но тоа е несомнено неверојатно парче. Со костум, кошула, а минималистички сет лесно наполнетиот ќе биде идеален за да се истакне вашиот нов паметен часовник.

 3. UP24 од Jawbone

  Ова е една од многуте нараквици што ветуваат подобрување на нашиот живот секојдневно помагајќи ни да бидеме поздрави. Мери како спиеме, што одиме и калориите што ги јадеме. За да го направите ова, само треба да ја имате нараквицата поврзана со вашиот паметен телефон. Веќе е достапен и предвидувам дека ќе биде еден од одлични подароци овој Божиќ.

  Како можеме да го комбинираме?
  Изгледа многу како гумените нараквици кои беа толку модерни пред неколку години (аргумент ...), но со минималистички дизајн и со оригинални бои што нема да ви ја дадат таа слика на технолошки гаџет гик. Мал е, дискретен, нема екран ... Сега, сигурен сум дека за да биде ефективен, ќе мора да се носи 24 часа на ден. Ако ви е пријател на модата, секогаш ви е преку глава да носите ист часовник, без разлика колку е убав и скап, ќе завршите заморно секогаш да носат нараквица.

  Да се ​​комбинира сепак, нема да има многу проблеми. Има едноставен и спортски изглед кој добро ќе одговара на секоја малку лежерна облека како бомбер јакна со бела маица или класичен ансамбл фармерки и џемпери.

Мојата конечна пресуда:

Секогаш малку скептичен кон нив, денес се обидувам да го задржам отворен ум И веќе не ми е тешко да видам дека носените уреди ќе станат мејнстрим. Иако многу од нив сè уште не ја достигнале Шпанија, наскоро ќе бидеме нападнати од написи и стратегии за начините на комбинирање и вметнување на овие елементи во нашата гардероба. На дизајни ќе се рафинира и не се сомневам во тоа големи модни куќи тие ќе започнат да ги воведуваат своите идеи во паметните часовници. Или можеби не, и сите овие пронајдоци ќе завршат како моите тегови во кутија во задниот дел од плакарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.