Нерешена сексуална напнатост

знајте дали станува збор за нерешена сексуална напнатост

Сигурно некогаш во вашиот живот сте посакале да бидете со некого и да имате секс со него и чувството било реципрочно. Сепак, или поради надворешни околности или имате партнер или пријатели со други намери, не сте биле во можност да ја исполните вашата желба, ниту другата личност. Ова е она што се нарекува нерешена сексуална напнатост. Станува збор за желбата на обајцата за другиот и дека никогаш не е случај таа да биде исполнета.

Во оваа статија добро ќе објасниме каква е оваа нерешена сексуална напнатост и дали е препорачливо да се реши или не. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа? Продолжете да читате.

Што е нерешена сексуална напнатост

нерешена сексуална напнатост

Фактот на чувство на сексуална желба за друга личност не тера да имате сексуална напнатост. Секој може да посака да се најде во кревет со друга личност за која смета дека е привлечна или која е привлечена. Сепак, сексуална напнатост се јавува кога чувството се јавува кај обајцата. Во овој случај, ние зборуваме за постоење на сексуална желба за другата личност и дека, поради околности што не се во контрола на секоја од нив, не може да се реши.

Кога ќе се најдеме во овие ситуации, нормално е да се појават илјада и еден сомнеж за тоа што треба да направиме. Да се ​​има друга личност која сака да има секс со вас и вие со нив, но не и да е вознемирувачка и, на моменти, и вознемирувачка. До кога ќе сакате да имате секс со мене? Тоа е едно од прашањата што си ги поставуваме кога се плашиме да не ја изгубиме таа привлечност за другата личност.

Друго прашање што се поставува и што, веројатно, повеќе од тоа што го вративте при донесувањето на одлуката е, што ако ја скршам магијата на оваа привлечност со решавање на сексуалната напнатост? И, тоа е можеби личноста што нè привлекува можеби не е тоа што го очекувавме. Во многу прилики, имагинацијата може да игра трикови. Тоа е моментот кога ќе почнеме да размислуваме за сите позиции што би можеле да ги направиме со другата личност во кревет и за тоа колку добар секс би направил со вас. Сепак, можеби ќе бидете разочарани кога ќе се појави притисок.

Како да се идентификува нерешената сексуална напнатост

постои TSNR во врска

Пред да знаеме дали навистина имаме нерешена сексуална напнатост (TSNR), мора да знаеме добро како да ги фатиме сигналите што другата личност ни ги дава. Се сеќаваме дека оваа напнатост не може да се реши од која било причина. Тоа е, овој вид на напнатост обично се јавува кај луѓе со партнер или пријатели, па дури и соработници. Дури и да имате партнер, неизбежно е да гледате на други луѓе за да замислите како би било да имате секс со нив. Ова не прави да имате сексуална напнатост со секого, но мора да биде нешто реципрочно.

За да може да се идентификува овој факт, мора да се знае како добро да се фатат сигналите. Првото нешто е што, кога ќе ја видиме другата личност, чувствуваме пецкање во стомакот. Тоа е чувство слично на она што го имате кога сте за inубени. Ова е причината зошто многу луѓе ги мешаат чувствата и завршуваат да го заебаваат и да завршат со својот партнер. Откако таа сексуална желба е потрошена, таа завршува жалејќи се затоа што не беше за inубена, но имаше ТСНР.

Нормално е нашето дишење да се забрзува кога ја имаме таа друга личност околу себе и дури стануваме црвени кога разговараме со нив. Нормално е, сите видови непристојни имагинации ви поминуваат низ умот за тоа што можете да му направите во кревет. Но, можно е никогаш да не се оствари она што го замислувате.

Да дознаете дали другата личност го има истото чувство како вас, сигналите мора да се анализираат на ниво на однесување. На пример, можно е да бидете нервозни кога сте заедно или да правите присилно однесување, како што се гледање едни од други, допирање на косата кога сте близу или правење фрази со двојни намери.

Што прави TSNR да постои?

знаци на TSNR

Не само што ќе видиме што ја предизвикува оваа сексуална напнатост, туку исто така ќе видиме што е тоа што го одржува. Прво на сите е желбата. Кога имаме желба за некого, нормално е да сакаме да имаме секс со неа. Сепак, уште еднаш потенцираме дека има многу луѓе кои завршиле лошо со своите партнери мислејќи дека она што тие го чувствувале за таа друга личност е loveубов, а не желба. Работите треба да бидат многу скапи.

Прекршување на „правилото“. Да се ​​биде лош човек понекогаш е многу апетитот. Погрешно е да се предаде довербата на партнерот и да се повреди, но тој чин на „бунт“ да сакаме да знаеме каква е таа личност во кревет нè тера да го испробаме и да направиме грешки.

Имајќи повратни информации од другата личност, ние сакаме да продолжиме да го развиваме тоа его да знаеме дека некој нè бара. По дразбите, „будалестоста“, двојните намери и тој континуиран ментален стимул, нерешената сексуална напнатост продолжува да се храни долго време.

Како aубопитен факт, можеме да го кажеме тоа местото каде што има најмногу TSNR е на работа. Ова се должи на фактот дека луѓето треба да покажат посериозно и поодговорно лице во својата работа и во многу наврати со униформа и сè. Овој факт ги тера да сакаат да ја пречекоруваат нормата и да ги прескокнат сите бариери за да „докажат“ каква би била таа личност надвор од нивната работа. Тоа е, вистинската состојба.

Треба да се реши нерешената сексуална напнатост?

разрешете ја нерешената сексуална напнатост

Можеби ќе си го поставувате ова прашање одново и одново. Меѓутоа, ако се појави овој TSRN, тоа е затоа што има некоја причина зошто не може да се реши. Ако оваа причина е затоа што имате партнер, размислете двапати претходно и ставете се на местото на вашиот партнер. Помислете дека токму таа ви го прави тоа. Дали би сакале? Дали би го толерирал тоа? Важно е да го расчистите умот и, за ова, најдобро е да мастурбирате размислувајќи за таа личност што толку многу ве привлекува. Оставете ја вашата фантазија да лета и завршете го тој TSNR во вашиот ум. На овој начин нема да повредите никого.

Со ова, нема да ги скршите очекувањата што ги имате од таа личност. Како што споменавме претходно, можно е, кога ќе се појави притисок, таа личност да ве разочара во кревет и магијата да се расипе. Сигурно во вашата фантазија ќе излезете повеќе од ситуацијата.

Ако од друга страна сакате да преземете ризик да го решите Мора да размислите дали тоа влијае на работата, вашата врска или самата врска.

Се надевам дека со овие совети ќе можете да го препознаете вашиот TSNR и да одберете добро што ќе правите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)