Нега на лице за мажи

Нега на лице за мажи

Мажи веќе тие ставаат сè поголем акцент на грижата за својата кожа. Вршењето нега на лицето за мажите се обидува да го подобри нивниот изглед, да ја покаже нивната кожа со повеќе убавина и сразберете се подобро. Денес имаме голем број на овие производи на пазарот за мажи и за сите типови на кожа.

Нега на лице кај мажи бара иста рутина и дисциплина како и секој третман. Не вреди да се зема никаков крем што го гледаме на прв поглед, а помалку кај жените, бидејќи кожата на човекот е тотално различна по различните карактеристики што ќе ги видиме подолу.

Како треба да биде грижата за лицето кај мажите?

Важно е да се напомене дека машката кожа е многу погуста од женската, освен тоа што има поголема веројатност да содржи повеќе лојни жлезди и да се повтори да страда од акни. Тоа е поради тоа им треба посебна грижа за после бричење бидејќи тие ќе ја изложат вашата кожа нанадвор.

 

Дневна рутина

 • Исчистете го лицето секој ден. Важно е да се следи секојдневна хигиенска навика затоа што машката кожа содржи повеќе лојни жлезди, затоа е важна исчистете ја целата насобрана маснотија и нечистотија во текот на денот. Гел за чистење треба да се користи секое утро и пред спиење.

Нега на лице за мажи

 

 • Пилинг на кожата: Како рутина за чистење е многу важна разлиствајте ја кожата најмалку двапати неделно. Овој вид крем се нарекува пилинг и со својата зрнеста текстура тие помагаат темелно отстранете ги сите мртви клетки на кожата.
 • Грижете се за вашето бричење. Тоа е како шиење и пеење, но зад сето ова имаме кожа што страда кога ја бричиме. Да се ​​олесни процесот е погодно е да се направи тоа после туш, бидејќи косата ќе биде многу помека и многу полесно ќе се исече. Користете пена за бричење или гел погоден за вашиот тип на кожа и проверете дали сечилата за бричење се во совршена состојба.
 • Користете после бричење. По бричењето мора да ја вратите смиреноста на кожата. Исчистете ги сите остатоци што биле на гел или пена и ако е можно со ладна вода, а потоа со сув пешкир. Нанесете го After Shave низ целата избричена област и со кружни движења, овој лосион ќе помогне да се смират можните иритации и да се дезинфицираат малите исеченици што се создадени.
 • Ја навлажнува кожата. Многу е важно навлажнете ја кожата на лицето со крем, бидејќи после бричење не е доволно хидрантно. За тоа побарајте крем според вашиот тип на кожа. Како општо правило, мажите имаат многу мрсна кожа, затоа ни треба крем кој нема повеќе маснотии за да не ги засити порите.
 • Користете контура за очи. Не заборавајте на овој чекор за кој е идеален значително ги подобрувате брчките околу вашите очи и измазнете ги брчките.

Нега на лице за мажи

 • Хидратантен ноќен крем или серум. Следењето на оваа рутина и нејзиното применување пред спиење е идеално за мажи над 40 години. Неговите резултати ќе ги забележите за неколку недели, оттогаш овие видови креми работат многу добро ноќе.
 • Природни маски во текот на неделата. Овој вид маска е дополнителен придонес за подобро да се грижи за кожата на лицето. Ако сакате да се грижите за себе, можете да направите свои маски, за ова ви предлагаме во овој напис како да ги направите најдобрите со природни состојки.
 • Нега на брада. Негата на лицето е слична, можеме да правиме пилинг на ист начин и да ја храниме кожата на ист начин. Постојат на пазарот за нега на брада специфични производи за чистење и нанесување масла за хидрирање на вашата коса, така, тоа ќе биде прекрасно и брилијантно.

Природни третмани

За оние мажи кои не сакаат да користат креми на пазарот, можеме да направиме свои третмани за да се грижиме за нашата кожа. За секојдневно чистење продолжуваме да ги правиме истите миења, еден наутро и еден навечер. Можеш додадете дел од сок од лимон или свежо млеко во водата.

За да направите пилинг на кожата можете користете средства за чистење на домаќинствата. Mixе измешаме една лажица овес, со лажица вода и друга со парична казна сол. Внимателно го триете лицето во сите агли, оставете го да одмори неколку минути и исплакнете со ладна вода.

За да го хидрираме можеме користете природни маски Како што споменавме претходно, употребата на мед и бадеми се добар сет. Да ја смириме кожата по напорниот ден можеме нанесете магла на лицето со инфузии како камилица и зелен чај. Тие ќе ја остават вашата кожа тотално опуштена.

Нега на лице за мажи

Дополнителна нега и совети за вашата кожа

Производи базирани на ретинол тие се одлични одлични за да имате прекрасна кожа, барем тоа е она што специјалистите го препорачуваат. Помага во намалување на брчките, дамките и акните.

Друга препорака е да пробате користете крем за сончање, тоа е најдобрата нега за вашата кожа. Можеме дури и да направиме извештај за хидратација на екстра пиење голема количина вода секој ден. Не е препорачано користете кофеин, тутун, шеќер и алкохол, се контрапродуктивни состојки за одржување на идеалниот тон на кожата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.