Грижа за вашата коса после летото

косата после летото

Ако вашата коса после летото е груба и нема сјај, тоа е затоа што некои елементи на летото го оштетија. Ова е случај на хлор, соленост на морето итн. Како да се грижите за вашата коса после летото?

Без оглед на случајот, крајот на летото е време да ја вратите виталноста што и е потребна на вашата коса. Треба да се врати за да понуди мек допир и соодветна естетика.

Неколку совети за да се грижите за вашата коса после летото

 • Ако вашата коса е деликатна, можете изберете ресторативна маска, за да има сјај каков што имал отсекогаш.
 • Посета на вашата редовна фризерка Може да биде добра идеја да се грижите за вашата коса после летото. Особено ако сакате да ја започнете сезоната со нов изглед, вратете ја вообичаената боја на косата. Дури и да се примени специфичен третман за да се поправи оштетената коса.
 • Дома, исто така, постојат третмани дека можете да аплицирате за обновување на вашата коса. Ова е случај на шампони и други прехранбени производи, балсами, итн.
 • Откако ќе ја измиете косата, Идеално, оставете го да се исуши на воздух. Ако е можно, треба да избегнувате употреба на сушари, стилови, пегли итн.

сушење

 • Добар производ за вашата коса по летото за да имате соодветна хидратација, е маслото или серумот. Постојат различни формули и меѓу нив можете да изберете која ви се допаѓа најмногу.
 • За да добиете повеќе сјај во вашата коса, добар трик е да го исплакнете со ладна вода после миење. Цртичка оцет работи и при плакнење.
 • Храната сè уште е основен фактор. Разновидната и урамнотежена исхрана е клучна за вашата коса да покаже здрав изглед.

Видови масло за враќање на косата после летото

 • El маслиново масло Се препорачува за многу хидрантни третмани. Нанесете, оставете да делува 20 минути и исплакнете.
 • El масло од арган е најпопуларен. Меѓу другото, поради количината на киселини во неговиот состав.
 • El кокосово масло се користи во мали количини.

Со сите овие совети ќе направите вашата коса да го врати својот сјај и изгледаат поздрави.

 

Извори на слика: Modaellos.com / Блог Quieru


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.