Најчести казни

сообраќајни билети

Постојат сите видови на санкции, кои се административна реакција до произведените сообраќајни казни.

Кога прекршокот е сериозен, може да доведе до кривично дело и во кривична санкција. Сега, кои се најчестите казни?

Најчести казни за сообраќајни прекршоци во Шпанија

Иако има многу можни казни за возење, овие се најчестите:

 1. Забрзување: обично носи казна од 100 до 500 евра и загуба од два до шест поени.
 2. Вишок алкохол: парична казна до 500 евра, загуба од четири поени и три месеци без лиценца. Под некои параметри и нивоа, тоа може да биде кривично дело.
 3. Користење на мобилниот на воланот: финансиска казна до 200 евра и загуба на три бода.
 4. Неидентификување на лицето кое сторило прекршок.
 5. Не почитување на знаците СТОП, принос или црвени светла. Финансиската казна во овие случаи може да достигне 200 евра.
 6. Неправилно паркирање. Исто така, во случаи на паркирање во неовластено подрачје, казната може да биде 200 евра.

казни

Фактори околу сообраќајните билети

Што се однесува до сообраќајните прекршоци, вклучени се сите превозни средства. На кратко, станува збор за избегнувајте несреќи и регулирајте го социјалниот соживот во оваа област.

Во пракса, нo сите прекршоци имаат економска санкција. Санкциите можат да бидат од различен вид, природата на делото или делото влијае на видот на санкцијата.

Во анализата на износите, меѓу најсериозните казни се оние што ги загрозуваат животите на другите луѓе и на самиот сторител. Однесувањето како што се возење со голема брзина или под дејство на алкохол или дрога е меѓу најсериозните.

Социјална вклученост

Сообраќајните прекршоци предизвикуваат многу несреќи секоја година, што резултира со осакатувања, повреди со различна тежина и смртни случаи. Паричните казни не само што се економски проблем, туку укажуваат дека има проблем што поминува не само преку казната, тоа е фундаментално образовен проблем.

Извори на слика: Autopista.es


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.