Најскапите чевли на светот, од Луј Витон

САД долар 10.000 (или 7.350 евра) конкретно вреди овие чевли од француската фирма Луј Витон, не може да биде друг што ја покажа раскошната чест да се има во својот каталог најскапите чевли во светот. Поточно зборуваме за Ришелје Менхетен во восочена кожа од крокодил, кои припаѓаат на колекцијата пролет-лето на брендот.

Тоа е она што го има крокодилот; Тоа е скапо. И ако додадеме одозгора подмачкување на кожата, шевовите, перфорациите и рачно обоениот кожен ѓон… Бидејќи цената се искачува до доста забранувачки граници, па дури и повеќе ако ја додадеме плочката со рутениум Луј Витон на петицата.

Претпочитам крокодил за други видови на повеќе дискретни додатоци, вистината е, јас го гледам тоа за чевли претерано ексцентричен (иако овие се доволно дискретен за крокодил) Како и да е, ако ви се чини претерано да платите повеќе од милион стари пезети за овие чевли, но ви се допаѓа моделот, има и телешка кожа и „само“ наоколу 500 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   DAVID dijo

  Мислам точно исто како тебе за чевлите од крокодил. Но, за скапите чевли, оние на пријателот Том Форд, пред некој ден во продавница во Мадрид барав да видам дали ќе најдам нешто тројно Б и ги најдов неговите мали кожени чевли од теле, без крокодил од 3500 и 4000 евра, јас не сакаат да замислуваат дали се питон, кокос или ној. Тие беа веднаш до „нормалното“ од 300 евра и мислев дека ова е грешка сè додека не видов дека случајно сите потпишани од Том Форд ги имаа тие цени. Не знам дали вредат, но јас никогаш не би купил чевли со тие цени за две сезони, и кога другите фирми со повеќе традиција вредат 10%, добро за овие и за оние што ги предлагате, многу богатите беа измислени.
  Прегратка и продолжи вака

 2.   Хавиер Р, dijo

  Не ми се чини дека цената на овој чевел воопшто е оправдана, ажур е исто толку ефтин во кожа од крокодил, како и кравата, ѓонот е рачно насликан или рачно зашиен, цената на чинењето не се зголемува ниту 50 евра, и кожата на крокодил е скапа да, но ние зборуваме за Оксфорд кој нема едно или две посекотини, туку многу повеќе, што значи дека тие максимално ја користат кожата. Се сеќавам на еден каприц што го имав пред неколку години кога нарачав неколку чевли за кожа од крокодил Маноло Бланик, класичниот модел Марио, на барање, и во едно парче (без никакво исекување), чинеше помалку од 3000 евра. Претера со 7000 што Витон го бара. Дури и да не ми изгледаат најскапи во светот, има и поскапи. Хесус Кановас има поскапи чевли.

 3.   Дафне dijo

  Таквата претерана цена ми се чини очајна потреба луксузната марка да се наметне; разликувајќи се од оние што според моменталните трендови се движат кон „пристапен“ луксуз.

 4.   алехандра сепулвера кастро 119 dijo

  Здраво п.с. Велам дека овие чевли се многу елегантни, но донекаде скапи, но п.с. тие се за машки мажи и јас сум жена, ми требаат штикли исто толку кул, но за жени чао

 5.   Едгаморно dijo

  Не ми се допаѓаат тие се ужасни и скапи ???? Ажурирај хахахахаха