Најзгодниот маж на светот

Најзгодниот маж на светот

Како можеме да утврдиме кој е најзгодниот маж на светот? Одговорот е субјективен и секогаш ќе биде одреден од окото на гледачот. Очигледно секоја личност се враќа во различна личност и вкусДа, но науката веќе направи своја формула за решавање на оваа парадигма.

Затоа, ние нема да го кажеме тоа или тие, науката ќе го каже тоа. Токму во овој момент е направена пресметка на симетрија користејќи го златниот број и секако вашите пресметки не пропаднаа. За да се пресмета најзгодниот маж на светот, користени се лица веќе познати на многу луѓе, кои влегуваат во светот на познати луѓе.

Како го пресметувате најзгодниот маж на светот?

Студија е направена за пропорциите на носот, устата, брадата и очите. Пропорцијата на лицето исто така се брои бидејќи се мерат ширината и должината на лицето и се добиваат резултати што мора одговара на пропорциите на златниот број. Овој број е оној што се користи и одредува како треба да се пресметаат сите совршени пропорции што постојат во елементите на природата.

Најзгодниот маж на светот

Секоја година се прави рангирање меѓу безбројните познати лица на мажите и скоро секогаш излегуваат истите луѓе. Меѓу совршените лица често се појавуваат Роберт Патинсон и орџ Клуни, кои се оние кои се на врвот на топ листите.

Денес имаме некои апликации и веб-страници кои ни кажуваат какви мерења мора да внесеме за да пресметаме кое било лице. Сигурно не мора да бидете starвезда за да ја подигнете вашата самодоверба и да се сметате себеси за еден од најзгодните мажи на светот.

А што е со натпреварите за убавина? Очигледно тука се регистрирани низа карактеристики кои не личат на никаква математичка пресметка. Естетското совршенство спаѓа во множеството на различни критериуми, меѓу нив имаат добро тело, грациозност, елеганција, класа, страст за животот и пред се убаво и привлечно лице, иако физичката не е сè, интелигенцијата мора да биде вклучена главно.

Кои се најпознатите лица

Постојат многу години во кои Роберт Патинсон капетаните го имаат лицето како најзгоден маж на светот. Меѓу овие карактеристики, наоѓаме елементи што биле споени од центри за напредна пластична и естетска хирургија. Неговите карактеристични карактеристики вклучуваат а класичен стил со совршено длета брада и пропорции на лицето што ги прифаќа сите карактеристики на неговата симетрија. Многу помалку белези беа дадени на нејзините усни за да бидат слаби и без волумен.

Овде детализираме список со процентите заклучени со математичките пресметки:

 1. Georgeорџ Клуни 91,86%
 2. Бредли Купер 91,80%
 3. Бред Пит 90,51%
 4. Хари Стилови 89,63%
 5. Дејвид Бекам 88,96%
 6. Вил Смит 88,88%
 7. Идрис Елба 87,93%
 8. Рајан Гослинг 87,48%
 9. Зејн Малик 86,5%
 10. Jamејми Фокс 85,46%

совршени лица

Освен Роберт Патинсон, постојат податоци што ги искусиле овие научни теории дека Georgeорџ Клуни е победник на истите овие списоци во текот на многу години. Тој зема одличен резултат, но не многу повеќе од Бредли Купер или Бред Пит. Другите мажи на списокот како Рајан Гослинг ја претставуваат нивната убавина за совршен нос, како Хари Стајлс за најубавите очи и совршената брада.

Како треба да ја пресметаме нашата убавина?

Дојдовме да имаме личен критериум за убавина до треба да го повлечете калкулаторот за да добиете резултат во броеви. Со математички и научни факти е нагласено во совршениот канон на совршено лице кога вертикалното растојание помеѓу очите и устата е еднакво на 36% од должината на лицето. Друга информација би била дека хоризонталното растојание помеѓу очите би било идеално за 46% од вкупната ширина на лицето.

згоден маж

За да направите пресметка на лицето, мора да го фотографирате лицето, по можност од напред и без насмевка. Оваа фотографија мора да ја испечатите на лист хартија А4 и започнете да ги правите пресметките за мерење во однос на пропорциите на златниот број (1,618).

 • Во носот: Треба да ја измерите должината на носот, од средниот дел на веѓите до најширокиот дел од носот и да го поделите помеѓу широкиот дел на носот. Ако резултатот е близу до бројот 1,618, тогаш имате совршен нос.
 • Усни: Мора да ја измерите должината на усните и да ја поделите со ширината на носот. Ако резултатот е близу до бројот 1,618, тогаш имате совршени усни.
 • Обликот на твоето лице: Мора да направите три мерења: едното би го одведело мерењето од растењето на косата до линијата на веѓите, друго би било од линијата на веѓите до основата на носот и другото од основата на носот до брадата. Сите делови што ги измеривме мора да дадат ист резултат во далечина, да се утврди совршено лице.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)