Најдобри спортски часовници

Најдобри спортски часовници

Ако се занимавате со спорт, веројатно ви е потребен уред кој ќе ви помогне да ги броете километражите што ги трчате, калориите што ги трошите и што служи како запис за вашите активности. Спортските часовници се најдобрите монитори за вашата физичка активност. Постојат илјадници видови и модели со различни функции и карактеристики.

Во овој пост ви донесуваме резиме со најдобри спортски часовници со сите свои предности и недостатоци и цени. Дали сакате да знаете кој часовник е најдобар за вас?

Спортски часовници и нивната функција

Брендови на спортски часовници

Кога спортувате, многу е препорачливо да ги измерите вашите параметри за да можете да ги надминете со одење. По неколкудневна обука, вашето тело се подобрува со континуирана брзина. За да го следите срцевиот ритам, поминатото растојание, потрошените калории итн. Таму е спортскиот часовник. Покрај тоа, многу од овие часовници имаат GPS функција за да пресметаат колку далеку сте поминале за време на вашата сесија за трчање, пливање или возење велосипед.

Никогаш не било полесно да имате монитор за отчукување на срцето и GPS на вашиот зглоб. Постојат милиони различни видови на пазарот. Во зависност од дизајнот, брендот и перформансите, наоѓаме различни часовници со добар квалитет и сооднос на цените. Меѓу најистакнатите брендови ги наоѓаме Garmin, Polar и TomTom.

Мора да се каже пред да започнеме да ги анализираме еден по еден, дека нема часовник за трчање или други спортови што е најдобар од сите. Како и секогаш, тука ги даваме приоритетите на потребите на секоја од нив. Можеби ова е најсложениот параметар за да може да се постигне најзгодниот модел за секој и кој одговара на нашиот џеб. Можно е да се најдеме со часовник со високи перформанси, но со лош дизајн или висока цена. Затоа, подобро е да ги анализирате сите можни пред да добиете една, а потоа да жалам за тоа.

Најмногу препорачани спортски часовници

Отсега па натаму, ќе избереме список со најдобрите часовници на пазарот. Под најдобро мислиме придобивките, дизајнот и односот квалитет / цена. Како што секогаш велиме, секоја личност е различна и вашиот часовник е најприлагодлив за него и неговите потреби можеби не е на оваа листа.

И покрај тоа, продолжуваме да ги споменуваме и анализираме оние што биле прифатени од мнозинството од спортската заедница.

Поларен M200

Поларен m200

Овој список го започнуваме со ГПС-часовник за работа и монитор за отчукување на срцето. Вашата цена во Амазон Тоа е во 99,00 евра. Овој часовник е идеален за почеток во светот на трчање со GPS во рака и мерач на срцето. На овој начин можете да го контролирате вашиот ритам и да ги прилагодите потрошените калории на целта што ви треба.

Може да се поврзе со паметниот телефон за да добива известувања од некои апликации. Неговата цена е пониска затоа што екранот не е допир, но е е-мастило во црно-бело. Сензорот за отчукување на срцето и GPS се доста точни. Батеријата има времетраење од 6 дена ако не се користи и 6 часа ако се следат отчукувањата на срцето и GPS.

TomTom тркач Томтом тркач

Овој часовник е идеален и за трчање и за пливање. Вашата цена во Амазоне 89,90 евра. Наречен е холандски гигант и неговата употреба е прилично едноставна. Неговиот екран има големина од 1,37 инчи. Ги покажува карактеристиките на темпото, растојанието и брзината. Покрај тоа, ако го поврземе со монитор за срце, тој е способен да следи во реално време, наспроти вашите претходни ознаки.

Траењето на батеријата е малку критикувано и неговиот дизајн може да се подобри. Треба да се синхронизира секој втор ден за да се одржи точноста на GPS. Може да биде потопен до 50 метри под вода.

Garmin претходник 15

Garmin претходник 15

Тоа е часовник со прилично намалена цена совршен за активности како што се возење велосипед и трчање. Дизајниран е да биде „сè во едно“ и не само трчање часовник. Вградениот GPS ни помага да ја знаеме растојанието и темпото со кое се движиме додека работиме. Ние исто така можеме да го знаеме бројот на преземени чекори и калориите што сме ги потрошиле.

Може да се влезе до 50 метри под вода. Со активен GPS, батеријата трае 8 часа. Во режим на активност и мониторинг може да трае до 5 недели.

Поларен M400

Поларен M400

Овој часовник има сензор за срцев ритам H7. Совршен е за трчање и возење велосипед. Тој е меѓу најдобрите спортски часовници бидејќи е многу добра опција за сензори со прифатлива цена. На Амазон неговата цена е 125 евра.

Може да ја измери надморската височина, поминатите растојанија и времето што го вежбавме. Може да биде потопен до 30 метри под вода. Може да ги следите нашите активности во текот на денот, дозволувајќи ни да ја испланираме обуката со апликацијата. Ова значи дека Можеме да ја користиме и како нараквица за фитнес.

Том Том кардио тркач

Том Том кардио тркач

Друг модел од брендот TomTom. Вашата цена воАмазон е 165 евра. Неговиот екран од 1,37 инчи и вклучен оптички монитор за отчукување на срцето, кој работи навистина добро, ја прават добра опција. Можете да закажете вежби со интервал за да можете да се подобрите. Може да се потопи до 50 метри под вода.

Недостаток е што софтверот што ги собира податоците од уредот не е добро развиен.

Garmin претходник 220

Garmin претходник 220

Како што можете да видите, овие три марки се врвовите во најдобрите спортски часовници. Тој е еден од најсофистицираните дизајни на пазарот. Неговиот голем 2,5-инчен екран го прави прилично видлив и лесен за ракување. Тој е еден од ретките часовници што има GPS и екран во боја. Има акцелерометар и монитор за мерење на отчукувањата на срцето.

Компатибилен е со Bluetooth и може да се поврзе со паметни телефони или други надворешни сензори, како што се монитори за отчукувања на срцето. Вашите податоци може да се прикачат на овие уреди за да ги следат нашите спортски активности. Проблемот што го има е што обично не е достапен во многу продавници поради големата побарувачка.

Се надевам дека откако ќе ви ги покажат овие часовници, ќе одлучите да видите кој е најсоодветен за вас


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.