Најдобри дезодоранси за мажи

Дезодоранси за мажи

Пазувите произведуваат мирис и влажност. Факт е. За среќа, постојат дезодоранси, кои ни помагаат да ги задржиме овие непријатности подолго време, како дел од нашата хигиенска рутина.

Секогаш имањето еден при рака надвор од домот може да ви помогне брзо да ја решите непријатната ситуација, особено на работа. Значи размислете да набавите патничка големина и за вашата торба за рамо, или каде и да ги транспортирате вашите лични работи.

Спреј, стап или ролна, што е подобро?

Дезодорансите се во три формати: спреј, стап и ролна. Ако споредиме производи со добар квалитет, нивната ефикасност е многу слична. Но секој има низа добрите и лошите страни што можат да ви помогнат да одлучите:

Добрите и лошите страни на спрејовите

Спреј за дезодоранси „Рексона“ за мажи

Најголемата предност на спрејот во споредба со другите формати е тоа може да се нанесува и во пазувите и на кој било дел од телото. Поради ова, многу мажи ги користат како единствен мирис во одредени ситуации.

Ако немате време да губите наутро, дезодорансите за прскање добро ќе ви одговараат. Причината е тоа имаат тенденција да се исушат побрзо од стапчињата и ролните. Општо, подготвени сте да одите за само неколку секунди откако ќе го користите. Понатаму, брендовите повеќе не користат CFC (хлорофлуоројаглеродни) во нивното производство. Овие го уништија озонскиот слој, кој не штити од ултравиолетово зрачење.

Спреј за дезодоранси со темно искушение од секира

Сепак, тие имаат свои негативни страни. Главната е веројатно потребата да се користи на добро проветрено местоДишењето не е најпријатна или поволна активност во светот.

Што се однесува до производите, тоа многу зависи од преференциите за мирис на секој од нив. Rexona Invisible Ice Fresh е високо оценет за својот свеж мирис, кој има тенденција да трае цел ден. Биотерм, Нивеа и Секира (нуди широк спектар на мириси за избор) вреди да се разгледаат и други марки за дезодоранси во спреј.

Добрите и лошите страни на стапчиња и ролни

L'Oréal роз-он дезодоранс за мажи

Кога станува збор за стапови и ролни, неговата способност за борба против потењето се смета дека е малку над спрејовите. Причината е што тие ви дозволуваат да нанесете поголема количина на производ. Друг начин на кој тие ги надминуваат дезодорансите за прскање е тоа што не постои ризик од нивно дишење секогаш кога ќе се користат.

Што се однесува до минусите, забележете дека тие можат да остават остатоци на облеката. Потребно е да се биде внимателен во овој поглед и почекајте малку пред да се облечете, особено кога станува збор за црна облека. Тоа обично е доволно за да се спречи боење. Конечно, тука е неговиот статус како производ за еден човек (фактот дека, за разлика од спрејовите, не може да се позајмува или споделува), што може да се смета како предност и неповолност.

Виши дезодоранси за мажи во ролна

L'Oréal Carbon Protect е веројатно најреномираниот дезодоранс за тркалање. Letteилет и Санекс меѓу ефтините и Виши меѓу врвните се други дезодоранси за вадење и лепење со најдобри рејтинзи на пазарот.

Вештачки дезодоранси наспроти природни дезодоранси

Камен од стипса природен дезодоранс

Можеби најважната одлука при купување на дезодоранс не е форматот или марката, туку неговиот состав. Вештачките дезодоранси се под знак прашалник. Дефектот лежи во состојки како што се алуминиум, парабени или силикони. Овие можат да влезат во крвотокот преку пазувите и да се акумулираат во ткивата со продолжена употреба. На телото не му требаат овие супстанции, па затоа е добра идеја да ги погледнете етикетите пред да изберете дезодоранс, како и кој било друг хигиенски производ.

Природните дезодоранси се сметаат за побезбедни. Тие генерално се направени со минерални соли кои не ја иритираат кожата. Пазувите веројатно ќе продолжат да се потеат, но тие формираат слој што спречува мирис од бактериите. Најпопуларниот е дезодорансот за камен од стипса. Негов недостаток е тоа што е потребно да ги навлажнете со вода пред и по секоја апликација. На сличен начин, каменот мора да се исуши (на пример, со крпа) пред да се стави настрана.

Дезодоранс за мелем на Шмит

Шмит е марка без алуминиум, пропилен гликол, вештачки мириси и суровост кон животните. Нуди неутрални природни дезодоранси, како и различни природни мириси, како што е вар со бергамот. Можете да изберете помеѓу мелем или типичен стап.

Сол на земјата, Биотерм или Салц се други брендови кои јасно укажуваат дека нивните дезодоранси немаат алуминиум и парабен. Во споредба со обичните дезодоранси, нивните цени се значително повисоки. Дали вреди да се инвестира? За многу луѓе, да, бидејќи обложувањето на природни дезодоранси е паметна одлука за здравјето. Од друга страна, треба да се напомене дека иако помага, не е доволно целосно да се ослободите од хемикалиите. Ова е практично невозможна задача, бидејќи живееме секојдневно изложени на голем број од нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.