Најдобри брендови на часовници

Ролекс часовник

Ролекс GMT-мајстор II

Дали планирате да инвестирате во ново парче за вашиот зглоб? Значи, без сомнение, треба да знаете кои се моментално најдобрите брендови на часовници на пазарот.

Уживајќи во светска репутација, Следниве се брендовите кои се добро свесни за процесот на создавање на добар машки часовник, некои луксузни, а други подостапни.

Швајцарски часовници, гаранција за квалитет

Ако барате квалитет, секој експерт што ќе го прашате ќе ви го каже тоа Часовниците од швајцарско производство продолжуваат да бидат безбеден облог.

Најдобрите брендови на часовници се во Швајцарија, оваа мала европска земја е дом на голем број производители на луксузни часовници, вклучително и брендови исто толку важни како и следново, што ги нарачуваме по азбучен ред, а не според нивото на квалитет, бидејќи сите тие имаат многу високи стандарди:

 • Blancpain
 • Breguet
 • Breitling
 • IWC
 • Јагер Ле-Култре
 • Омега
 • Патек Филип
 • Rolex
 • TAG Heuer
 • Зенит

Кога станува збор за овие производители, терминот „долго искуство“ не успева. И, тоа е дека тие се основани не помалку од деветнаесеттиот век, некои дури и порано. Во сојузност, најважните квалитети што треба да ги поседува часовникот, како што се прецизност или издржливост, се повеќе од загарантирани. Тоа значи дека можете да ги вложите парите со целосен мир.

Часовник Омега

Омега Speedmaster Professional

Ролекс и Омега се најпознатите брендови на часовници во светот. Прекрасниот Rolex се одликува со цврстина и практичност на своите модели, GMT-Master II и Submariner се едни од нејзините најистакнати модели. Сепак, со овие брендови се случува секој модел да биде добар облог. Одлучувањето за едниот, а не за другите е само прашање на личен избор.

Омега, од своја страна, може да се пофали дека е бренд на избор за Georgeорџ Клуни, како и за она што е веројатно најголемата икона на машката елеганција, Jamesејмс Бонд. Но она што Омега го носи најгордо, и не е ни чудо, е нејзината долга и успешна соработка со НАСА.

Поврзана статија:
Најдобро облечени мажи

Ако зборуваме за Омега, не можеме да не споменеме колку се неверојатни сите нејзини модели. Над овие редови можете да видите една од најпознатите: Омега Брзиместер Професионалец. Исто така Познат како Месечината, ова е часовникот што го носеше астронаутот Баз Олдрин кога стапна на Месечината во 1969 година.

Патек Филип часовник

Големи компликации Патек Филип

Сепак, најексклузивната и најпрестижната марка на часовници е веројатно Патек Филип. Подигнати во категоријата уметнички дела, парчињата што ја напуштаат својата фабрика го сторат тоа, откако претходно ги добија сите занаетчиски разгалувања што може да ги добие часовникот. Нормално, ова постојано барање на извонредност со големи букви е очигледно во астрономската крајна цена што ја достигнуваат на пазарот.

Со други зборови, неговите митски парчиња, како што се колекцијата Калатрава, Наутилус или Големите компликации, за жал се достапни само на неколку. Во секој случај, самиот факт дека може да се размисли за нив е веќе вистинско задоволство, особено за horубителите на хорологијата.

Часовник Бреге

Брегут класик

Кога станува збор за швајцарските брендови за луксузни часовници, сите тие имаат блескава историја, но Бреге особено се истакнува во тој поглед. Пионер во многу напредувања што подоцна ги инспирираа другите производители, Бреге е заслужен за правењето на еден од првите рачни часовници во историјата. Еден од неговите најпознати часовници е Classique, кој можете да го видите на овие редови. Сепак, најстарата активна марка е Blancpain.

Бидејќи нивото на квалитет е многу слично, при изборот на луксузен часовник стапуваат во игра вашите лични преференции во врска со изработката, карактеристиките и дизајнот на парчето. Дали барате иновации? Ако е така, а вашата сметка во банка ви го дозволува тоа, Jaeger-Le Coultre е бренд што вреди да се разгледа. Ако преферирате спортска инспирација, размислете за TAG Heuer, тесно поврзан со спортот и светот на моторспортот., или луксузните и мултифункционални хронографи Брајтлинг.

Списокот на швајцарски компании за часовници е многу обемен. Ако барате уникатно парче за вашиот зглоб, ниту следните брендови нема да ве разочараат:

 • Audemars Piguet
 • Baume & Mercier
 • Карл Ф. Бучера
 • Ферари
 • Жирар-Perregaux
 • Hublot
 • Јагуар
 • Longines
 • Tissot
 • Тудор
 • Ulysse nardin
 • Vacheron constantin

Не швајцарски часовници

A. Lange & Söhne часовник

Швајцарските часовници уживаат огромен престиж, но не смееме да заборавиме дека, доколку се направени во Швајцарија безбеден облог, исто така има и големи производители на часовници распространети низ целиот свет.

Следното несомнено е меѓу најдобрите брендови на часовници кои не се во Швајцарија. Следствено, треба да ги разгледате и нивните колекции ако сакате само најдобро за вашиот зглоб. Како и кај некои швајцарски брендови (Jaguar, Ferrari, Tissot ...), некои од следниве брендови презентираат модели со одлична вредност за парите, па ако барате добар и достапен часовник, треба да ги погледнете и производителите каталог не Швајцарец како Граѓанин, Сеико или Фестина.

 • A. Lange & Söhne
 • Граѓанин
 • Фестина
 • Глашите оригинал
 • MontBlanc
 • Номос
 • Seiko

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.