Најдобри џин

најдобриот џин

Сам или комбиниран со други пијалоци, џин е секогаш во мода во светот. Шпанија се наоѓа во третата земја со најголема потрошувачка; Филипините и Соединетите држави се пред нив. Англија продолжува да биде извор на најдобрите ѓумбир во светот.

Што е џин?

Inин потекнува од Холандија во XNUMX век и тој не престанува да се развива.  Тоа е пијалок што традиционално се добива од дестилација на несолен јачмен или пченкарни јадра. Сепак, многу иноватори сега го прават од дестилати од јаболка и компир.

Во зависност од стилот на производителот, тој е ароматизиран со бобинки од смрека, кардамон и разни билки или овошја.. Нејзината алкохолна матура е околу 40º; во пракса обично не се консумира сам. Во моментов се користи почесто како основа за коктели, во кои се комбинира на многу различни начини. Gintonic, на пример, е класика меѓу комбинираните.

Дегустација на белешки за добар џин

Gините не се сите исти. Тие се разликуваат во нивните начини на производство, особено во билките и овошјето што ги сочинуваат и во времето на ферментација. Овие вредности ќе утврдат дека може да биде џин повеќе тревни, со изразени цветни допири или со акцент на цикетскиот букет.

Да вкуси џин Се предлага да се тестира на температура помеѓу 21-23 степени Целзиусови. Закривеното стакло ви овозможува да уживате во овошна, цветна, цитрусна и секогаш свежа арома. Ова се нотите кои се зафатени и со неговиот вкус; Во устата е мазно и освежувачко. Ботаничките производи што се користеле при нејзината подготовка сигурно ќе имаат посебно влијание врз вкусот.

Ова се најдобрите ѓунири

Секој џин има своја личност, што го прави посебен и уникатен. Најреномираните фабрики знаат дека треба да додадат поинаков шмек на нивниот џин ако сакаат тој да се истакне. Кои се џиновите што се сметаат за Премиум во светот?

Вилијамс Чејс

бркаат gин Вилијамс

За време на двогодишниот процес на производство, овој џин се дестилира повеќе од сто пати. Основата е ферментација на јаболка и компир, мацериран со смрека. Потоа се додаваат ботанички состојки, меѓу кои се ценети цимет, морско оревче, ѓумбир, бадеми, коријандер, кардамон, каранфилче и лимон.

Се карактеризира со традиционален вкус на смрека, кој се меша со јаболко и со хармонијата на видовите, билките и цитрусите.

Купи - .Енева Вилијамс Чејс

Спокојство 

Танкери inин

Многу е популарен кај коктел-баровите. Junунипер, семе од коријандер, сладунец и корен од ангелика се интегрирани во основниот дестилат. Дестилацијата се изведува во традиционални фотографии, што ја одржува својата суштина непроменета.

Кога го пиеш ја истакнува мазноста на џин со сув карактер, Во него има нежни ароматични допири на билки и зачини.

Купи - Тенкерај Лондон Сув inин

Хендрик ин

 

Тој е препознаен како „џин на краставица“. Токму, краставицата е основна состојка за неговото производство.

Junунипер, коријандер, лушпи од цитрус, бугарски ливчиња од роза и, се разбира, неговиот протагонист краставица, се доминантни состојки. Визуелно лесно се препознава со шише кое потсетува на стар сад во аптека.

Купи - Хендрик ин

Оксли

Xин од ОКСЛИ

 „Сè додека постои студот, ќе има Оксли“, велат неговите производители. Точно студот е основа на процесот на производство. Наместо вообичаените процедури за дестилација на база на топлина, Оксли користи студ. Потребна е температура од пет степени под нулата.

Резултатот? Кристален џин, со многу интензивен вкус, кој пријателски ги комбинира единаесетте ботанички производи што го дефинираат. Тревни и агруми, во околина на видови, тоа е врвен џин, со ограничени изданија.

Купи - Inин оксли

Булдог

Булдог

Внесете новина во светот на џин. Користете афион и змејско око, и нуди поинаква опција за loversубителите на џин.

Неговите производители се договорија многу трезвено шише, јаглен-сива боја; визуелно има врат што личи на јаката од типично англиската кучешка раса што му го дава името на пијалокот.

Купи - Булдог

Dryеј еј Витли Лондон Сува Gин

Витли inин

Тоа е мазен џин. Има дефинирани ароми и вкусови на смрека, темјанушки од Парма и цитрус. Неговиот донекаде сув карактер се придружува на вкусовите на осумте ботаника кои го сочинуваат за да му дадат посебна личност.

Повеќето од списоците на премиум џин вклучуваат како додаток на веќе изложените: Black Death Gin, Gin Brecon Specia Edition, Boë Premiun Scottish Gin, Whitley Neill, Bluecoat Organic. Сите пијалоци со одличен квалитет и светско препознавање.

Шпански џин

Шпанија успешно влезе во индустријата за џин. Најпознати и најконсумирани шпански џин?

БЦН ин

џин БЦН

Познат е како „џин на Барселона“. Тоа е многу медитерански џин; Има карактеристичен вкус на овој регион во зависност од ботаниците кои го сочинуваат. Рузмарин, анасон, смокви, грозје и борови пука се белешки кои се издвојуваат.

Купи - БЦН ин

Герма

Inин Герма

Направен е со дестилат од зрна пченка што се мацерира со смрека, коријандер, корен од ангелика, крин, кардамон и кора од лимон. Тој е свеж и лесен во конзистентност; Кога го пиете, се согледува цитрус и сладок допир.

Маркаронезиски

Мараконезиски inин

Извонредна карактеристика на нејзината елаборација е оригиналната вода од вулкански извори што се влева во карпите. Ова го прави многу богат со минерали, кои заедно со смрека, кардамон, корен од ангелика и сладунец, му даваат многу посебна личност.

Мегас

Igин од меигас

Тоа е галициски џин, карактеризиран со неговиот класичен стил во кој смреката се издвојува како доминантна нота.  Има нијансирана арома и вкус на цитрус и навестувања на сладост.

Inинрау

Inинров inин

Тоа произлегува од интересна комбинација на медитерански ботанички производи; ова е случај на лимон, кедар и ловор, со други егзотици, како што се вар, кафир, коријандер. Се смета за „гастрономски џин“, бидејќи во процесот на неговото разработување се користат принципите на висока кујна.

Тие исто така имаат силно присуство на пазарот за нивниот квалитетен Gin Meigas Fóra, Ana London Dry Gin, Sikkim Fraise, Ginbraltar, Port of Dragons, меѓу другите.

Купи - Inинрау

Сам или во традиционалниот Гинтоник, џин е безвременски и секогаш е присутен во хитот на секој шанкер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Александар dijo

  Добар избор, но недостасува класичниот Бомбај Шапир, кој е еден од најкласичните и најдобро ценети џин во светот.
  Многу добро да се вклучи дел од шпански ѓуни, кои иако го немаат истото меѓународно признание, малку по малку веќе имаме многу брендови на џин кои прават лажат меѓу најдобрите премиум џин, како што е BCN Gin.
  Ви препорачувам да го вклучите inин Маре, кој добива големо меѓународно признание.
  Честитки!