Најдобри ретро конзоли

Најдобри ретро конзоли

Ретро конзолите сè уште се популарни и модерни. Нашиот напредок во технологијата не ги остави зад себе овие машини или нивните класични игри. Постојат стари наслови кои сè уште продолжуваат да се за inубуваат во луѓе дури и во модерното време, а други ја пресоздаваат таа носталгија во минатото.

Доколку сакате да уживате во овој вид конзоли, ние ви предлагаме список на оние што можеме да ги најдеме денес на пазарот. Тие се ефтини ретро конзоли, претежно кинески и за да можеме безбедно да купуваме, мора да имаме различни аспекти во очекување како поврзаност.

Што се ретро конзоли и зошто им се допаѓаат?

Тие се уреди или мали уреди кои ајде да играме стари видео игри и меѓу нејзините графици, кога е претставена, игрите ќе бидат прегледани во 2Д. Тие немаат никаква врска со тековните конзоли, играта е индивидуална или се споделува лично, нешто што не се случува со модерните, каде што играта може да биде повеќекратна и онлајн.

Ретро конзоли како бидејќи се ефтини, зафаќаат малку простор, едноставни се за употреба, лесно се вчитуваат и се многу конфигурирани. Тие имаат пристап до класични игри што им се допаѓаат цел живот, иако многу од нив имаат ограничување на играта.

Часови по ретро конзола

Пронајдовме три вида ретро конзола, но оние што најмногу ги сакаме се оригиналите, оние што очигледно им се допаѓаат на пуристите.

  • Оригинални ретро конзоли: официјалните се објавени во нивното прво издание и сега се продаваат од втора рака. Некои дури одмараат во нивното автентично пакување и можат да имаат преголема цена на пазарот.
  • Ретро-конзоли повторно издадени: Тие се реплики прилагодени со истата форма и карактеристики како и старите, но со многу покомпактен дизајн и претходно инсталирани игри.
  • Ретро кинески и преносни конзоли: Тие се многу помала верзија, направени со одреден систем и нудат илјадници игри. Од друга страна, можеме да видиме дека има голема разновидност и тие се многу подостапни за џебот, иако може да имаат неповолност да страдаат од страшната влезно заостанување.

Типови на ретро конзоли

Безжичен HD Mega Drive

Безжичен HD Mega Drive

Неговото издание е модернизирано, со 16 бита и HD излез и HDMI конекција. Доаѓа опремен со класичните игри на Mega Drive / Genesis и е под лиценца на Sega. Содржи две контроли многу слични на класичните, со 6 копчиња слични на другите верзии и безжични.

Содржи дел за можете да ги вметнете старите оригинални касети и гарантира 720p HD резолуција. Исто така, содржи функцијата за зачувување, продолжување и премотување на напредокот на играта. Неговите најпознати игри се сагата Златна секира или Изменет astвер или зготвената Мортал Комбар или Уличен борец.

Супер Nintendo Classic Mini

Супер Nintendo Classic Mini

Неговиот јапонски 16-битен производител Nintendo сакаше да се натпреварува со Mega Drive, другата 16-битна конзола на Sega, и тоа го стори. Тоа е модернизирана верзија, но го задржува скоро истиот дизајн, но во мини верзија.

Вклучува две контроли со скоро идентичен дизајн со ист конектор. Тој е дизајниран да се поврзе преку кабел HDMI и USB напојување. Понуда 32.000 XNUMX бои и графики со одлични детали и касети до 32 мегабајти, со можност да ја зачувате играта и да ја добиете во секое време.

Класичните игри што можеме да ги најдеме се Donkey Kong Country, The Legend of Zelda, Mario Bros со своите забавни трки со трки, Megan Man X, Yoshi's Island или Super Castlevania IV.

Рачна конзола за игри CXYP

Рачна конзола за игри CXYP

Тоа е ретро и пренослива мини конзола со одлична актуелност. Тоа е многу продадена машина која вклучува до 10 претходно инсталирани емулатори на најпопуларните конзоли како што се Neo Geo, Super Nintendo или Game Boy.

Доаѓа подготвено за домаќин на до 3000 игри и може да биде поврзан со телевизија. Вклучува широка варијација на формати, вклучува задна камера и неговиот звук може да се прилагоди.

 Нинтендо НЕ

Нинтендо НЕ

Тоа е Classic Mini конзола, многу помала од оригиналната и таа сака да се потсети на почетоците на видео игрите, бидејќи тоа беше една од првите конзоли што беа отворени на пазарот.

Продадено со далечински управувач, но можете да го користите класичниот далечински управувач или дури и купи втор далечински управувач. Новите карактеристики што ги вклучува е дека можете да продолжите со играта онаму каде што сте застанале благодарение на четирите празни места за поени на суспензија што ги има секоја игра.

Можете да изберете помеѓу различни ставови: помеѓу оригиналната слика со резолуција со оригиналната слика на играта како што е дизајнирана или со сликата 4: 3 од оригиналната NES со мало хоризонтално повлекување.

Вклучува 30 класични игри, меѓу нив имаме Donkey Kong, Super Mario Bros, Lengend of Zelda, Bubble Bobble, Final Fantasy или Pac-Man.

C64 Mini - длабоко сребрено

C64 Mini - длабоко сребрено

Оваа конзола имаше голем успех во продажбата во 1980-тите години на минатиот век. Тоа е репликата на компјутерот Commodore 64 што имаше 64 Kb меморија RAM меморија и е класика за loversубителите на ретро, ​​со својот оригинален џојстик.

Доаѓа со 64 претходно инсталирани игри каде ќе ги најдеме класиците на спортот, загатките, платформските игри и стрелците. Дали сакате да дознаете повеќе за нивните игри? Можете да го внесете описот на производот со внесување на овој линк и ќе ја откриете целата негова содржина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.