Најдобрите брендови за спортски автомобили

брендови на спортски автомобили

Знаеме дека спортските автомобили секогаш привлекувале внимание за нивниот дизајн и перформанси на патот. Постојат многу познати брендови кои успеале да го искористат овој тип на дизајн на нивниот пазар и биле во можност да развијат одлични спортски автомобили.

Другите брендови се ексклузивни и отсекогаш биле во највисок пласман да се изградат овие одлични спортски автомобили. Тие се автомобили од висока класа и без сомнение тие се задолжителни за loversубителите на патиштатаТие создаваат страсти и можат да бидат достапни само за неколку чудни. Во нашиот дел ви покажуваме кои се најдобрите брендови на овој стил на автомобил.

Брендови на спортски автомобили

Ферари

брендови на спортски автомобили

Без сомнение тоа е една од најпознатите брендови и Тоа е симбол на престижниот црвен спортски автомобил со ознаки Prancing Horse. Негов творец беше Енцо Ферари и овој бренд е роден во Италија во 1929 година. Тој е еден од најексклузивните брендови и неговите модели не биле за помалку.

Неговите најдобри модели биле Ферари 250 GTO, со 302 КС и опсег од 280 км / ч, иако други како што е Ферари Ф40 или Ф50, и со скоро 500 КС моќност и со достигнување над 300 км на час. На Ферари Енцо Тој исто така го постави стилот и Ферари LaFerrari Тој беше еден од најмоќните со моќност од 963 КС и соборување на рекорди на брзина од 0 до 300 км / ч за 15 секунди.

Порше

брендови на спортски автомобили

Друга ексклузивна марка која е дел од автомобилскиот гигант Фолксваген група. Неговата специјалност, правење спортски автомобили, супер-спортски автомобили и луксузни автомобили од висока класа. Неговиот заоблен стил привлекува внимание и тој секогаш се определуваше за посебен дизајн без да излегува од мода. На Порше 911 Тој е еден од моделите што влегоа во историјата, како што беше на пазарот 20 години. На Порше 911 GTS RS беше една од неговите најнови креации со 700 коњи и домет од 340 км на час. Но, како голема аквизиција на Порше 718 Бокстер Со големи мотори со турбо полнење и одлична безбедност на патиштата, се смета за еден од најдобрите автомобили во светот.

Maserati

брендови на спортски автомобили

Повторно во Италија наоѓаме уште еден од најексклузивните спортски автомобили и тоа се карактеризира со својот луксуз и моќ. Оваа марка беше една од реперите во мото трките и во 2007 година го создаде Maserati Gran Turismo 2018 со V8 мотор и достигнувајќи повеќе од 300 км / ч. Дојде да произведе до 37.000 единици со две верзии: Спорт и МЦ.

Mercedes-Benz

брендови на спортски автомобили

Тоа е германски бренд кој отсекогаш се истакнувал по својата одлична класа и елеганција. Неговите модели секогаш биле избрани за да ги надминат другите модели од високата класа со учество во создавање на спортски автомобили. Имаме Мерцедес 300 СЛ Создаден во 1955 година како прв спортски автомобил на марката, неговиот стил останува скапоцен камен.

Мерцедес-АМГ Тоа е исто така легендарен автомобил, но неговата модерна верзија беше проучена во Купе или Роудстер правејќи го многу повозрасен. Направен е многу помал автомобил и опремен со 8-литарски V4.0 битурбо со 469 коњски сили. Оваа машина е импресивна и има добра сигурност на патот, достигнувајќи 100 км на час за 3,3 секунди.

Астон Мартин

брендови на спортски автомобили

Овој луксузен автомобил е омилен кај многумина и не мора да му кажете на славниот Jamesејмс Бонд. Во 1913 година овој бренд е роден во рацете на Астон Мартин со многу доаѓања поради многу важни несогласувања во нејзината историја. Веќе во 80-тите и 90-тите години брендот беше консолидиран и создаде такви престижни модели како Aston Martin Virage или Aston Martin DB7. Дури отвора фабрика за изградба на мотори V8 и V12. Нивните сегашни автомобили се составени од 4 модели: Aston Martin DB9, Aston Martin Vanquish, Aston Martin Vantage и Rapide S. Некои од овие автомобили надминуваат 3 милиони долари.

Lamborghini

брендови на спортски автомобили

Овој бренд е создаден од Италијанецот Феручио Ламборџини во 1963 година и треба да се напомене дека тој беше голем fanубител на земјоделска механизација. Неговите модели го имаат тој многу спортски изглед и е карактеристичен по подигнатите врати, освен што производството на неговите серии возила е многу мало. Во некои модели како Lamborghini veneno направени се само 3 модели.

Еден од најдобрите модели е V12 Aventador LP 700-4 бидејќи неговото тело и стил се беспрекорни. Достигнува до 350 км на час и достигнува 100 км за 2,9 секунди, со 700 КС. Друг од неговите одлични модели е Астон Мартин DB11 Инспириран од ДБ10 и создадени се само 10 единици, со V12 битурбо мотор и 600 КС.

Ниту, пак, можеме да го промашиме Астон Мартин Вулкан, брутален автомобил во сите погледи. Има моќност од 831 КС и неговото чувство на воланот создава страсти. Неговата цена е околу 2,7 милиони евра и се произведени само 22 единици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.