Најдобрите автомобили во светот

најдобри автомобили во светот

Ако требаше да се определиме за најдобрите автомобили во светот, сигурно нашата слика ќе се рефлектира во спортските автомобили, со своите најдобри карактеристики и најновиот во неговиот мотор. Но, за да учествуваме во најдобрите автомобили во светот, треба да се вратиме на оние класифицирани како најдобрите во различни категории и оние што беа лансирани на пазарот во претходната година.

Со цел да се формализира оваа листа мора да одиме на Меѓународниот саем за автомобили секоја година се одржува во Newујорк. Дали е повикот Светски награди за автомобили еден од настаните што ги избира најдобрите автомобили продадени во најмалку пет земји или два соседни континента.

Најдобрите автомобили во светот на 2020 година

На овој избор ќе учествуваат 82 автомобилски новинари од повеќе од дваесет земји, каде ќе направат проценка на најистакнатите во иновациите, дизајнот и безбедноста.

Киа Телурид

најдобри автомобили во светот

2020 година Телурид

Овој автомобил бил избран како светски автомобил на годината, натпреварувајќи се со ексклузивни автомобили како што се Mazda CX-30 и Mazda 3. Тоа е одличен сеопфатен во сите погледи и е дека неговиот модел исто така се залага за теренско возило. Долг е до пет метри и има капацитет до 8 места.

Овој одличен автомобил е дизајниран да се пласира на американскиот пазар. Овој модел се позајмува помеѓу нивото на LX, S, EX и SX, со 6-литарски V3,8 мотор и моќност од 291 КС.

Порше Тајландски

Порше Тајландски

Овој одличен автомобил е избран со двојник во категоријата како најдобриот автомобил на светот и тоа на најдобро во светски перформанси. Се натпреваруваше со брендови како што се Mercedes Benz EQC и во сопствената марка како Porsche 718 и Porsche 911. Важеше за најдобар спортски автомобил во светот и за најдобар луксузен автомобил.

Станува збор за целосно електричен автомобил со импресивна брзина на полнење. Верзијата Taycan Turbo има 890 КС и достигнува до 260 км / ч, со забрзување од 0 до 100 км / ч за 3,2 секунди. Другиот Taycan Turbo S имаат моќност од 761 КС и ги нуди функциите Overboost и Launch Control. Тој е способен да забрза од 0 до 100 км / ч за само 2,8 секунди.

Списокот со ваши проценки може да биде вознемирувачки затоа што сите негови карактеристики имаат одлична премиум опрема: sУдобноста, технологијата, безбедноста, висококвалитетните материјали и завршницата ги прави сите овие награди. Нејзината единствена лоша страна е што нејзината почетна цена надминува 155.000 евра, не достапна за огромното мнозинство на луѓе.

Kia SoulEV

најдобри автомобили во светот

Брендот Киа е победник на најдобар градски автомобил. Требаше да се натпреварува со автомобили како што се Mini Cooper SE Electric и Volkswagen T-Cross и И оваа година победи за двојна играа во споменатата категорија.

Овој модел е тотално електричен и можеме да го најдеме на европските пазари. Се издвојува по својата нула емисија на штетни гасови благодарение на неговиот електричен мотор се состои од компактна шасија, со оригинален и необичен дизајн и супер практична.

Тој е способен да помине до 450 километри со едно полнење во моделот голем дострел така станува полноправен урбан придружник. Неговата моќност во оваа верзија достигнува и до 204 КС и во верзијата стандард моќноста од 136 КС.

Mazda 3

Mazda 3

Тоа е победник во однос на неговиот дизајн. Неговата конкуренција беше жестоко оспорувана против Peugeot 208 и Porsche Taycan. Овој автомобил нуди можност за бензински, дизел или 100% електричен мотор.

Одржува значителен дизајн на седан-верзијата, но е подобрена во својата елеганција. Во неговата верзија го наоѓаме неговиот модел со 5 врати и неговиот изглед нè потсетува на дизајнот на Kodo каде наоѓаме одличен минимализам што нè тера да патуваме кон традицијата на јапонската уметност.

Верзии во луксузни автомобили

Верзијата на луксузни автомобили и за најизгледните луѓе не треба да изостанува во нашата листа на најдобри автомобили. Под хаубата на овие автомобили нивните мотори пукаат од моќ и брзина и тие не можат да престанат да се произведуваат претпочитајќи бензин пред хибридни или електрични модели.

Меѓу најексклузивните автомобили што ги наоѓаме порше панамера со хибриден мотор од 2.9 битурбо кој генерира до 462 КС и достигнува брзина од 275 км на час.

Maserat Quattroporte SQ4 GranLusso Тоа е уште еден автомобил со голем луксуз и елеганција со моќност од 430 КС. El Audi RS7 Sportback е уште еден од омилените до BMW M8 Gran Coupe. Овој Gran Coupé достигнува до 5,08 метри должина и има до 600 КС од моќ.

Астон Мартин DB11 АМР е меѓу најлуксузните за оваа година и нашиот Мерцедес не може да недостасува: дl Мерцедес Мајбах С650 Кабриолеt е дизајнерски луксуз и ќе бидат произведени само околу 300 единици. Тој е кабриолет и има моќност од 630 КС, со 12-литарски V6 битурбо мотор. Луксуз за loversубителите на спортски верзии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.