Најдобра хидратантна крема за мажи

Најдобра хидратантна крема за мажи

За многумина Хидратантна крема за машко лице веќе станува рутина. Тоа е суштинско значење за многу од тоалетните кеси и не е за помалку, сигурно на долг рок покажува и можеме да видиме како еволуцијата на грижата се развива. Хидратацијата на кожата е основниот дел од овој вид нега.

Добро чистење на кожата и нанесување на добар хидратантен крем се основните чекори за да се постигне покажете одлична кожа на лицето. Но, не важи само која било крема, знаеме дека на пазарот има безброј креми со многу прифатливи карактеристики за секој тип на кожа.

Имајте на ум дека машката кожа треба да се грижи поинаку од онаа на жената. Со ова, мора да се објасни дека женскиот крем нема да биде многу валиден, бидејќи кожата на мажот е многу погуста и мрсна и ќе бара различна хидратација. Ако не се користи правилната крема, постои ризик од црвенило, затегнатост, сувост или прекумерно мрсна кожа.

Како да се избере најдобриот хидратантен крем?

мора испита кој е тип на кожа на лицето да се нанесе соодветниот крем. Мрсната кожа нема да го следи истиот третман како сувата или комбинирана кожа, поради што најдобриот хидратантен крем е оној кој правилно одговара на вашиот тип кожа.

  • За мрсна кожа се препорачува употреба на лесен крем без вишок маснотии, но дава чувство дека немате тежина и дека кога се нанесува дава чувство на свежина.
  • За сува кожа, ќе бидат потребни повеќе елементи освен масни материи за балансирање на кожата. Овие креми мора да содржат антиоксиданти и компоненти против стареење. Еден совет е да користите креми со брза апсорпција кои не ви даваат мрсно чувство по нанесувањето.
  • За комбинирана кожа ќе биде потребен среден кремОвие креми мора да имаат способност да ги хидрираат и мрсните и сувите области на ист начин. Haveе мора да биде лесен крем, со чувство на мус.

Најдобра хидратантна крема за мажи

Препораки како да нанесете хидратантна крема на лицето

Откако ќе го идентификувате типот на кожата и ќе го набавите соодветниот крем, треба да знаете дека мора да следите дневна рутина и нанесете крем наутро и навечер. Мора да направите добро чистење на кожата пред да нанесете крем на лицето, можете да прочитате повеќе за нега на лице во овој линк. Ако сте се избричиле, треба да знаете дека кремот мора да се нанесе потоа, тоа исто така ќе помогне да се ублажат чувството на печење и црвенило.

Најдобра хидратантна крема за мажи

Имаме на располагање широк спектар на производи за лице. Тоа е производ што расте, бидејќи мажите сè повеќе се вклучуваат во потрошувачката на предмети за нивна лична нега.

Навлажнувачки крем за ретинол Baebody

Тоа е производ со многу добри резултати и еден од најпродаваните. Тоа е хидратантна крема која помага да се спречи појавата на брчки, ги измазнува фините линии, промена на бојата и хиперпигментација. Содржи витамин А или ретинол што ќе помогне во обновување на мртвите клетки на кожата и ќе изгледа многу попривлечно. За оптимални резултати, може да се примени и наутро и навечер.

Најдобра хидратантна крема за мажи

Биотерма Аквапоенергија

Тоа е многу моќен навлажнувачки гел со пријатна текстура без додавање тежина на вашата кожа. Таа е една од оние креми кои ви се допаѓаат затоа што брзо се апсорбираат, свежи се и ја оставаат кожата еластична и удобна во текот на целиот ден. Составен е со термички планктон и термички елементи во трагови што се прилагодува на сите видови машка кожа.

Хидратантна крема за кучиња Бул

Овој крем Таа е наменета за сите видови машка кожа. Содржи природни состојки: Алое Вера, масло од Камелија и зелен чај. Неговиот мирис е извонреден благодарение на неговите 8 есенцијални масла кои му даваат таков машки допир. Овозможува голема хидратација, мекост и свежина на кожата. Се препорачува да се нанесува наутро и навечер, и на лицето и на вратот.

Shisheido Hydro Master Gel

Оваа козметика е идеална за содржина крем со текстура на гел, популарен по брзата апсорпција. Може да се види како кожата веднаш ја намалува сувоста и се подобрува хидратацијата. Се издвојува неговиот комплекс Damage Defense, кој се бори против знаците на стареење.

Најдобра хидратантна крема за мажи

Dior Homme Dermo систем

Овој крем е течна емулзија која брзо продира во кожата и длабоко ја хидрира. Содржи био ферментирана активна состојка за одржување на рамнотежата на флората на кожата што ќе помогне во одржување на добро здравје на кожата на лицето. Друга важна состојка е неговиот витамин Е за да го заштити од агресии на животната средина.

Практично, сите креми се дизајнирани за сите типови на кожа и помагаат во помал или поголем степен за хидрирање на кожата и спречување на нејзината сувост. Постојат многу брендови на располагање на клиентот на пазарот и во моментов сите содржат природни состојки за добар резултат. Не заборавајте дека за подобра нега на кожата мора да нанесете крема за сончање, бидејќи ќе спречите да се казнува повеќе од вообичаено.

Поврзана статија:
9 совети за убавина што секој маж треба да ги знае

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.