Обликување на брадата

Обликување на брадата

Обликувањето на брадата е концепт што многу мажи го дефинираа како негувана. Денес растењето брада не е предлог само да се остави, но сега е модерно и бара поголема грижа и третман. Идејата е да се обиде да даде воздржан, населен и здрав изглед.

Затоа брадата генерира позитивна благодарност за другите, ако мажот има невешт брада тоа може да одразува негативен аспект. Л.лицето кое одржува добра брада мора да даде здрав и чист изглед, дека е забележано дека се грижело особено за негување и примена на производи за да го разубави.

Освен целата грижа што мора да се чува за да се реши здрава и добро негувана брада, намерно дајте му точен профил, така што нејзината естетика е идеална. Затоа предлагате низа чекори за да знаете како да му дадете добар изглед при договорите.

Профилирање на брадата чекор по чекор

Обликување на брадата

Првиот чекор од сите е да се добие имаме брада и за ова мора да ја оставиме да ја достигне посакуваната должина. Сè ќе зависи од природата на секој од нив, но пред сè треба да го набавите за да имате одредена должина за да започнете со истакнување:

 1. Како втор чекор можете започнете со дизајнирање на генералниот состав на вашата брада, За ова мора да го избричите целиот вишок дел што не е дел од тој дизајн. Мораш Внимателно и правилно разграничете ја линијата што го одделува вратот од почетокот на вашата брада. Овој дел е од суштинско значење бидејќи ако не го создадете добро ова одвојување, нема да носите убав врат.
 2. Страната на вашата брада треба да биде добро закривена кон увотоТреба да следи права и искривена линија од задниот дел на увото до целата должина на вилицата до брадата, што е со добра симетрија. На Оваа статија објаснето многу подетално.
 3. Со специјален тример за бричење и коса поправете ја должината и добиете ја посакуваната должина. Постојат машини кои контролираат должина од 2мм, 4мм или до 6мм. Како препорака, секогаш е подобро да го направите тоа од најдолго растојание и да се обидете да направите неколку додавања сè додека не се нацрта сè со истиот пресек.

Обликување на брадата

 1. Застанете пред огледалото и побарајте симетрија од центарот на носот до страните на образите. Нанесете крема за бричење на вишокот места на горниот дел од образите и избричете ги. Ножот мора да го поминете во правец на косата и против неа, исто така, сè додека не го добиете посакуваниот изглед.
 2. Мора да ја дефинирате линијата на игла, идејата е да се оцртува закривената линија што оди од уво до уво. Мора да направите добар прав рез помеѓу храмот и увото, кој се спушта до брадата, а потоа кон другото уво.
 3. Со прецизниот тример морате дајте форма на вашата брада во сите разграничени области, како што се областа на вратот и областите помеѓу образите и бакарните, заокружување за да му даде мазност на окото.

Машини или жилети за потстрижување на брадата

жилети

На пазарот постои голема разновидност на машини наречени машини за коса или машини за брада. Ако ви го одземете чешел-водичот, можете да добиете полупристојна машина за обликување и да го користите аголниот дел од главата за да направите мали, подобри прецизни сечења.

Ножеви за еднократна употреба Тие се исто така корисни за бричење и обликување на брадата, но тие се малку покомплицирани за ракување и не помагаат да се работи со голема прецизност. Ако е по ваш избор, обидете се да изберете за еднократна употреба со само еден лист.

Користете Shavette тоа е исто така многу прецизно сечило за обележување на периметарот на вашата брада. Иако неговиот резултат е беспрекорен, препорачливо е да имате умешност при ракување, бидејќи може да имате повеќе од една мала расека или непредвидена несреќа.

Шавета

Производи за бричење и дотерување на брадата

За да ја отстраниме брадата и да ја избричиме, можеме да ја користиме пена за бричење или гел. Сепак, добро е секогаш да ги користите овие производи за да ја подмачкувате областа и да го олесните бричењето, но се наоѓаме со проблем на видливост.

Постојат гелови кои можеме да ги најдеме во транспарентна боја така што немате никаква вознемиреност да знаете како да пресметате каде го поминувате ножот. Можете исто така да користите a специјално растително масло за брада. Ова масло делува како еден вид лубрикант, про transparentирно е и воопшто не е инвазивно на вашата кожа.

Ако сакате да се одлучите крем сапун Да се ​​користи со четка е исто така добра опција, иако тоа е начин на трошење време и пари, иако неговиот резултат е спектакуларен.

Зашто по кастрењето на брадата, можете да продолжите исчистете го со специфичен сапун и додадете регенератор. Тогаш можеме нанесете специјално масло за брада што ќе додаде хидратација, сјај, негување на фоликулите на косата и намалување на чешањето.

се грижи за брадата
Поврзана статија:
Грижа за вашата брада: најдобри совети

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.