Наклон на печатот

наклон на притискање на мрена

Пекторалниот дел е еден од мускулите што најмногу го обучуваат луѓе кои одат во теретана со цел да добијат мускулна маса. Постојат бројни вежби за зајакнување на пекторалните мускули. Една од нив е наклон на печатот. Тоа е варијанта на класичното притискање на клупа со мал наклон да се стави малку повеќе акцент на клавикуларниот пакет на пекторалисот.

Во оваа статија, ќе ви кажеме сè што треба да знаете за наклонетиот печат.

клучните карактеристики

Притискањето за наклон ви помага да изградите мускулна маса

На прашањето зошто да го користите наклонетиот печат како надополнување на традиционалниот клуч, одговараме дека мораме да ги развиваме пекторалите што е можно поцелосно. За да го направите ова, треба да го нападнете мускулот од сите агли. И притиснетиот наклон и притисокот на опаѓање помагаат да се создадат моќни пеки, бидејќи мускулот е нападнат од различни агли. Пекторалните мускули се поделени на големиот пекторалис и пакетот на клучната коска. Нема малолетник од пекторалис, како што мислат многу луѓе. Вистина е дека има некои вежби кои помагаат повеќе да се стимулираат влакната од долниот дел на пекторалниот, но има смисла само кога споменатата вежба се изведува во иста насока како и влакната.

Наклонетиот преса може ефикасно да се обучи со стандардна рамна клупа. Само додадете неколку дискови на дното за да создадете доволен наклон. Имајте на ум дека колку повеќе ја навалувате клупата, толку повеќе напнатост ќе ве однесе на вашите рамена. Треба да бидете внимателни со степенот на наклон на оваа вежба.

Наклонете го печатот и мускулите

Toе видиме кои се мускулите вклучени во овој вид на вежбање. Во многу спортски сали е општо познато како врвен печат. Тоа е сложена вежба во која интервенираат неколку мускули за време на изведбата:

  • Пекторалис мајор
  • Предни делтоиди
  • Долг дел од трицепс

Сератусот, грбот и бицепсот исто така имаат секундарно влијание. Овие мускули се појавуваат на многу секундарен начин како стабилизатори на шипката во ексцентричната фаза. Наклонетиот печат е задолжителен за да го вклучите во вашата рутина. И, тоа е што помага да се работи од овој агол за да се подобри горната област на пекторалните, така што во другите вежби не се стимулира на ист начин. Се сеќаваме дека нашето тело разбира стимули, а не вежби. Нашето тело го толкува механичкиот стрес што го носи товарот врз нашето тело и реагира на тоа генерирајќи нови прилагодувања.

Во зависност од варијаблите на обуката и диетата што ги имаме во нашиот ден за ден, можеме да користиме ваков вид на вежби да го подобриме растот на нашите пекторални. Движењето на кревање на рацете над главата го пресекува клавикуларниот дел од пекторалисот и значи поголема наклонетост со вршење поголем притисок врз главата на пекторалисот и на делта.

Типично, наклонетиот преса се изведува со помала тежина отколку вообичаената преса за клупи, бидејќи делтоидот е подиректно вклучен. Наклон на печатот Задолжително е ако сте сериозни во врска со вежбите за боди-билдинг. Може да се изведува и на клупа на мрена и со тегови.

Наклонете ја работата на печатот

наклон на печатот

Ако го извршиме наклонот на гира, можеме да го продолжиме опсегот на патувања и да ги надоместиме обете раце. Како што знаеме, секогаш постои едната страна позади од другата. Поради симетријата на нашето тело, имаме тенденција да корегираме со нашата посилна страна кога користиме шипка. Од друга страна, кога ги користиме тегови, ги ставаме стабилизаторските мускули од двете страни да дејствуваат симетрично за да извршат слично движење.

И во двете вежби, или со мрена или со тегови, од суштинско значење е да имате одреден степен на наклон. Можеме да користиме клупа со фиксен наклон и друга со различни степени на наклон. Оваа секунда е повеќе препорачана, бидејќи во многу наврати склоноста е многу изразена, а делтоидот е поинволвиран, предизвикувајќи повеќе повреди и намалувајќи ја ефективната работа во клавикуларниот дел на пекторалисот.

Соодветен степен на наклон

Зборувањето за најдобар степен на наклон во наклонет печат може да биде контрапродуктивно за луѓето кои не се запознаени со овој свет. Во светот на фитнесот нема ниту црно ниту бело. Сите аспекти мора да бидат квалификувани, бидејќи има многу варијабли што влијаат врз вежбањето. Сепак, соодветниот степен на наклон кај повеќето луѓе со естетска цел е оној што ја максимизира стапката на зголемување на мускулната маса и го намалува ризикот од повреда.

Идеално, клупата треба да биде поставена под агол од околу 15-30 степени. Ако ја направите вежбата со поголем наклон, работата може да се префрли на погрешни мускули. И тоа е дека на повисоки степени на наклон, рамото ја зема скоро целата работа. Ако барате да го изолирате пекторалниот, тоа е најдобрата опција. Сепак, има многу луѓе кои велат дека вежбањето е најдобро при наклон од 45 степени.

Најдобро е да експериментирате со различни степени за да видите како се чувствувате. Најнормално е што треба да ја кренете клупата само околу 2-3 слотови, во зависност од тоа колку се одделени едни од други според видот на банката. Секоја личност е различна и најдобро е да го прилагодите степенот на наклонетост според стимулот што го перцепирате. Ако по завршувањето на вежбата чувствувате дека ви се натоварени рамената, тоа е превисок степен на наклон. Beе биде потребно да се намали наклонот на клупата.

Запомни аголот на притисната клупа на клупата ќе зависи од тоа што се чувствува како вас. Извадете ја шипката и вежбајте, за да видите дали чувствувате напнатост во горниот дел од градите или рамената. Сепак, ништо од гореспоменатите нема да ви помогне да добиете мускулна маса доколку во вашата исхрана нема одржлив калориски вишок. Ако вишок енергија во вашиот ден за ден, нема да можете да генерирате нови мускулни ткива.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за наклонетиот печат и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.