Контрактура на мускулите

избегнувајте контрактура на мускулите

Контрактурата на мускулите е меѓу најчестите повреди што можат да се претрпат. Иако во голема мера се поврзани со спортски практики, секој е изложен на страдање од контрактура на мускул.

Природното функционирање на мускулната мускулатура се заснова на постојана контракција и релаксација. Проблемот се појавува кога еден или група мускули се чуваат во напнатост непрекинато и неволно. Ова создава непријатност и болка.

Општо земено, ова не се сериозни повреди. Иако не се сите случаи исти, повеќето епизоди траат просечно една недела. Сè додека погодената личност решително придонесува за сопствено закрепнување.

Како се појавуваат контрактури?

Причините што можат да доведат до појава на мускулна контрактура се многу разновидни. Во многу случаи Тие можат да бидат поврзани со вишок активност или, напротив, поради недостаток на вежби и движења.

Меѓу најчестите фактори се следниве:

 • Вежбајте прекумерно. Општо земено, барањето многу силен интензитет од мускулите има тенденција да создаде ваков вид непријатности. Не смееме да злоупотребуваме вишок килограми во спортски сали и во нашиот секојдневен живот; особено ако ја немате потребната подготовка.
 • Лоша исхрана. Урамнотежената исхрана е неопходна компонента за здравјето и добрата состојба на човечкото тело. Мускулите не ја избегнуваат оваа потреба. Поточно, недостатоците на калиум и магнезиум обично се поврзани со различни видови повреди.
 • Дехидрирање. Многу е важно да пиете добра количина вода дневно За секого и повеќе, ако станува збор за спортисти, правилната хидратација е извор на здравје.

Други фактори кои влијаат на контрактури

 • Седечкиот начин на живот е секогаш придружен со голем број на непријатности. Примери се деформации на телото и губење на силата и издржливоста. Сосема е вообичаено мажите и жените кои водат многу седентарен живот да страдаат од контрактури на мускулите.
 • Стресот е уште еден од честите предизвикувачи. Напнатоста обично се акумулира во области како што се вратот или во горниот дел на грбот, што доведува до непријатност толку силна, колку што е постојана.
 • Некои луѓе имаат епизоди на присилна контракција на мускул во текот на зимата. Заради заштита, нервите се собираат во обид да се загреат. Недостаток се јавува кога не се водат повторно некое време, поради малата физичка активност.

Орални проблеми: неочекувано потекло

Иако можеби не е толку вообичаено да се слушне мускулни контрактури кои произлегуваат од проблеми со усната шуплина, ова е уште еден фактор што може да предизвика овој проблем. Ова прашање е особено поврзано со случаите на синдром на постурална оклузија.

Тоа е сериозна промена на усогласувањето на забите, покрај прогресивното губење на тонот во мускулите на устата. Пациентите со понапредни случаи, покрај тоа што имаат проблеми со залак и чести главоболки, може да страдаат и од постојана непријатност во вратот и грбот.

За лекување на оваа клиничка слика, засегнатото лице треба да побара помош и од стоматолог и од физиотерапевт. Иако не се најчести епизоди, некои пациенти страдаат од болка во нозете и стапалата.

масажа за контрактура

Кој може да има епизоди на мускулна контрактура?

Секој, без оглед на пол и возраст, е изложен на страдање од ваков вид повреди. Иако статистички гледано, релативно е нормално дека од 20-годишна возраст луѓето имаат поголема веројатност да ги презентираат овие слики. Меѓу другото, бидејќи тие го зголемуваат нивото на конкурентност, спортската активност и стресот често го прават својот изглед.

Многу физиотерапевти со загриженост гледале на зголемени случаи кај деца. Во основата на овие проблеми би била прекумерната употреба на опрема како конзоли за видео игри или паметни телефони. Лошата исхрана на најмалите во куќата исто така може да предизвика поголема ранливост на појавата на контрактури.

Видови мускулна контрактура

Најчести се оние кои се произведени од прекумерен физички напор или после тоа.. Тука се и преостанатите повици, кои се придружени со дополнителна повреда. Други номенклатури, според потеклото, се:

 • ПосттрауматскоИсто така познати како одбранбени контрактури. Тие се генерираат откако едно или група мускули претрпе силно влијание. Иако се најмногу досадни, Обично се олеснуваат без медицинска интервенција во рок од два до три дена.
 • Постурално: поголемиот дел од времето се предизвикани од лоши навики при седење. Сепак, некои неточни пози за одење или стоење исто така можат да бидат виновни за овие состојби. Тие се повреди кои се генерираат прогресивно.
 • Со хипотонија: популарно познато како „грчеви во мускулите“. Го страдаат луѓе со слаби мускули или со слабо тонирање. Тие обично се појавуваат кога се бара мускулот да се собере посилен од вообичаеното.

Третмани

Најдобар третман за контрактура на мускул е да сторите сè што е во ваша моќ да го избегнете.. Ова се случува со одржување на добра диета и соодветна хидратација. Исто така со правилно истегнување и загревање на мускулите пред вежбање, покрај избегнување на седентарен начин на живот.

Кога состојбата е веќе реализиран случај, првата мерка што треба да се преземе е да се одмори и да се стави на погодената област во мирување. Ако епизодата се појави за време на физичка активност, таа мора веднаш да се прекине.

Секогаш е препорачливо да се обратите кај специјалист, како и избегнувајте само-лекување. Посета на физиотерапевт ќе биде неопходна ако состојбата се протега над една недела или влијае на дневната рутина. Истото се случува ако има боцкање, трнење и нарушувања на спиењето.

Природни лекови за мускулни контрактури

Постојат неколку домашни трикови за лекување на мускулни контрактури:

 • Многу растенија даваат здрави ароми, со смирувачки ефект во намалување на стресот и напнатоста во мускулите. Меѓу тие растенија се наоѓаат мајчина душица, рузмарин, лаванда, еукалиптус, невен и многу други.
 • Терапевтски бањи. Тие се направени со различни видови на соли, во комбинација со есенцијално масло.
 • Креми и масти. Кокосово масло, цвеќиња и семиња од арника, па дури и прав од каен може да бидат дел од многу корисни креми и масти за лекување на контрактури.
 • Вежби и спорт. Спортовите и вежбите како Јога, Таи Чи и Пилатес се покажаа дека го намалуваат ризикот од повреда.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.