Машки мокасини

Мокасини за денар Салваторе Ферагамо

Салваторе Ferragamo

По потекло од Северна Америка, мокасините останаа меѓу најпопуларните чевли со децении, достигнувајќи ги нашите денови во непобедлива форма.

Да ги знаете предностите, материјалите и различните стилови можете да го усвоите овој чевел, како и неколку едноставни правила за да го добиете правилно кога ги комбинирате:

Предност

Лофери со помпон за Зара

Zara

Наследници на индиски обувки, мокасините се многу разноврсни. Тие добро работат со панталони, чинови и фармерки. И покрај ова, мора да се земе предвид дека неговиот ефект е помеѓу доста и многу конзервативен, во зависност од моделот.

Тие можат да се носат во текот на целата година. За разлика од другите обувки, онаа што нè засега во оваа пригода погоден е и за студените и за топлите месеци. Ако сте fanубител на мокасини, размислете да имате два пара: еден во кожа за зима и друг во велур за лето. Ако сакате да го проширите вашиот каталог на мокасиниВо врската што штотуку ја оставивме, ќе ги најдете оние што најдобро одговараат на вашиот стил.

Тие помагаат да се покажат чорапите. Бидејќи биле ниски чевли, тие откриваат повеќе од чорапот. Околност од која можете да искористите да ги покажете вашите печатени или обоени чорапи подобро, и со тоа да му дадете поличен допир на вашиот изглед, ако тоа е она што го сакате.

Тие работат одлично без чорапи. Лоферите и голите глуждови прават одличен пар. Тоа ги прави опција да внимаваат за време на пролет / лето, особено ако ви одговара со изгледот на preppy.

Материјали

Обични мокасини од Салваторе Ферагамо

Салваторе Ferragamo

Општо мокасините се направени од две парчиња кожа или велур. Овие се среќаваат на горниот дел од чевелот во форма на буквата У, техника што ја усовршиле италијанските чевлари.

Иако се користат и други материјали, производството на мокасини за кожа и велур далеку ги надминува останатите. Е за двата материјали за употреба кога станува збор за оваа рафинирана обувка.

стилови

Не сите мокасини изгледаат исто. Тие се разликуваат според различните орнаменти кои ги интегрираат во вдлабнатината област, а исто така и од отсуството на нив. Покрај тоа, тие можат да бидат цели или откриени од позади. Следниве се имињата што ги добива секој стил:

Ресни

Помпонки мокасини на Салваторе Ферагамо

Салваторе Ferragamo

Ресите можат да одат сами или со панел со раб, што всушност е продолжение на самата трска.

Денар

Мокасини за денар Салваторе Ферагамо

Салваторе Ferragamo

Она што ги карактеризира мочуриштата со денар е нивниот жлеб. Ова традиционално се користело за чување на паричка, па оттука и името по кое се познати од тогаш.

Возачот

Луфери за возачот на Хуго Бос

Хуго Бос (Г-дин Портер)

Како што покажува неговото име, Лоферите за возачи се измислени за да се олесни возењето, особено спортски автомобили. Нивните ѓонови се тенки, изработени од гума и со мали столпчиња распоредени по целата површина.

Коњи и метални украси

Лофери за коњи од Гучи

Гучи

Овој стил на мокасин ќе го препознаете затоа што вклучува мало метално парче на дното, инспириран од коњски узди. Со текот на времето, се појавија и други видови метални украси, како што се ланци или шипки.

Принстоун

Лоуфери од Гучи Принстоун

Гучи

Иако тие имаат репутација на конзервативни обувки, има мокасини со смел дизајн. Откриен од позади и нареден со коса, Познатиот принцтаун на Гучи е пример. Италијанската куќа е позната и по мокасините со животински апликации.

Мазно

Лофери од велур Лоро Пијана

Папагал Пијана (Г-дин Портер)

Обичните мокасини од велур се добра идеја за летото. Тие можат да бидат цели или откриени од позади. Тие се направени и во стил на кожа и влечки.

Како да комбинирате мокасини

Springорџо Армани пролет / лето 2018 година

Springорџо Армани пролет / лето 2018 година

Со какви панталони можат да се носат?

Лоферите добро работат со панталони од костум, чинос, пет џебови, па дури и фармерки. За време на топлите месеци, можете да ги комбинирате со шорцеви.

Дали треба да се носат без чорапи?

Постои погрешно верување дека типот на обувки што нè засега во оваа прилика секогаш треба да се носи без чорапи. Сепак, во ред е да ги носите и без чорапи и со нив. Изборот зависи од личните вкусови на секој, како и од контекстот.

Контекст

Како што истакнавме погоре, мокасините се многу разноврсни кога станува збор за нивно комбинирање. Но потребно е да се разгледа контекстот пред да се обложите на некои. На пример, само затоа што пар во стил на возач работи добро со вашиот костум, не значи дека е добра идеја да ги носите на важен состанок.

Важно е дизајнот на мокасините да биде соодветен за избраната пригода, и естетски и во пракса. На пример, и покрај тоа што и двајцата работат добро во ваш стил, за разгледување во текот на летото, велурните мокасини со гумени ѓонови се подобри од кожните пари. Причината е што за таа специфична цел удобноста и свежината мора да надвладеат над сè друго.

Изборот на мокасини со контекст на ум ќе ви помогне да осигурате дека мокасините се секогаш соодветни на случајот. Лоферите не само што треба добро да се комбинираат со остатокот од облеката, туку исто така е потребно тие да се прилагодат што е можно повеќе на местото и времето на годината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.