Дали имате мозолчиња на грб?

Мозолчиња на грбот

Ивееме во ера во која нашето тело е од особено значење за голем дел од луѓето и за тоа мозолчиња на грбот никој не сака. Веќе некое време, многу луѓе одат во теретана со изговор да направат малку вежбање, но на крајот завршуваат со вежби за боди-билдинг за да можат да ги обележат мускулите на рацете и особено познатата чоколадна шипка што толку многу ја сакаат сите. жени.

Ако го оставиме настрана физичкиот изглед, некои луѓе можат да страдаат од мозолчиња на кожата, не само на грбот, туку и на други делови од телото, кои особено во лето, можат влијаат на менталната благосостојба на лицето кое ги трпи, избегнувајќи во секое време да ја соблечам облеката што ги покрива областите што ги претставуваат мозолките, било да е тоа грбот, телињата, задникот ...

Причини за појава на мозолчиња на грбот

Недостаток на хигиена

Измијте го вашето тело добро

Во повеќето случаи, појавата на мозолчиња се должи на недостаток на хигиена. Кога ќе се одржи летото, мора да ја земеме предвид можноста за туширање двапати на ден, еден напладне и еден навечер, за чистење на областа погодена од мозолчиња.

Претерано потење

Во други времиња, тоа може да се должи на прекумерно потење во тие области. Грбот е една од областите на телото каде секогаш се појавува пот, заедно со пазувите. Не можеме да не се потиме како тоа е заштитен механизам на нашето тело, но ако можеме да користиме облека за да се потиме во помало количество.

Поврзана статија:
Дознајте за трикови во домаќинството за да избегнете потење под пазувите

Недостаток на вентилација во областа

Исто така може да се должи на недостаток на доволна вентилација во областа поради употребата на облека изработена од синтетички материјали. Сите оние кои се засегнати од овој вид на проблем, пред сè, мерката што треба да ја направат е да започнат да користат ткаенини направени со памук, што го фаворизира потењето на погодената област.

Хормонални проблеми

Но, тоа исто така може да се должи на хормонални проблеми, или поради некои лекови што ги земаме или поради промени што се случуваат се случуваат во нашето тело.

Алергиски реакции

Во некои прилики, голема количина мозолчиња може да се појават одеднаш на грбот, што може да се должи на некаков вид на труење со лекови или храна што сме ја зеле. Овој тип на реакција обично трае неколку дена и не трае долго.

Мрсна кожа

Луѓето со мрсна кожа или страдаат од себореја со повеќе подложни на мозолчиња во различни области на телото. Иако секој би сакал да биде во наша идеална тежина, во многу наврати тоа не е можно, а мозолчињата на грбот можат да бидат една од последиците на прекумерната тежина.

Употреба на креми или козметика

Крем шише

Идеално, секогаш користете гелови кои имаат неутрална pH вредност и избегнувајте ги оние што содржат висока содржина на маснотии кои можат да ги запушат порите и да предизвикаат воспаленија што доведуваат до мозолчиња.

Употреба на ранци, чанти, паричници ...

Како и со употребата на облека направена со малку или без дише материјали, употребата на ранци го спречува нашиот грб може соодветно да се вентилира. Ако ги користиме овие видови додатоци многу често, можно е да се појават мозолчиња со текот на времето.

Носејќи тесна облека

Облека направена со ткаенини што не дишаткако близу до телото како работни елеци, го спречува нормалното потење на областа на телото на која се наоѓа.

Зошто мозолките се на грб?

Претерано потење

Повеќето од причините што предизвикуваат мозолчиња во различни делови на телото, особено на грбот предизвикуваат зголемување на лојните жлезди, кои го зголемуваат производството на себум, предизвикувајќи десквамација на мртви епителни клетки, покрај размножувањето на бактериите во екскреторниот канал во кој стануваат порите, акумулирајќи себум, бактерии и мртви клетки.

Не успевајќи да најде начин за излез, потекнуваат оние бели мозолчиња, типични за акните, како и црните точки, исто така наречени комедони. Понекогаш, ако сме луѓе со голема количина коса на грб, веројатно е дека за време на раѓањето на некои од нив, таа не ја видела светлината и продолжи да расте внатре, со текот на времето предизвикувајќи мозолче. Овие зрна се различни од оние што се предизвикани од акумулација на себум и единственото решение за да се избегнат е редовно да се прави третман за пилинг во областа.

Во зависност од лицето кое страда од мозолчиња на грбот, маж, жена или дете, Причините за појавата на овој вид мозолчиња може да се должат на различни причини. На пример, кај мали деца, најнормално е што доаѓаат од прекумерно потење, бидејќи тие се премногу топли кога околината е премногу жешка. Од друга страна, причините што го мотивираат изгледот и кај мажите и кај жените може да се должат на многу различни причини.

Проблеми со мозолчиња на грбот

Најголемиот проблем со кој се соочуваат луѓето кои страдаат од мозолчиња во грбот се можни марки што зрната можат да ги остават откако ќе се исушат. Ако сме во лето, мора да избегнеме секаков контакт со сонцето кога е во часовите на најголемо сончево зрачење, па ако сакаме да уживаме во сонцето, ќе мора да ги правиме прво нешто наутро или доцна попладне , кога сончевото зрачење е многу помалку интензивно.

Овие марки, како и присуството на мозолчиња, можат да влијаат на социјалниот однос на лицата кои ги трпат, користејќи облека што ја покрива целата погодена површина Со последователен проблем дека некој случајен контакт или триење може да предизвика експлозија на некои од овие зрна што ја обојуваат кошулата, што понекогаш принудува да користи дополнителен слој на облеката, со последователна вишок на топлина и вентилација во областа., Така што сите ние навистина направете го проблемот со мозолчиња на грбот уште полош.

Како да се третираат мозолчиња на грбот

Неутрален ph гел

Првата мерка што треба да ја искористиме за лекување на мозолчиња на грбот е да започнеме со употреба на а гел кој е ph неутрален или антибактериски, така што нема да придонесе за размножување на мозолчиња и што ќе овозможи чистење на погодената област.

Проветрете ја погодената област

Колку што е можно, препорачливо е да се задржи погодената област што е можно свежоСе додека имаме можност да направиме без кошулата, ќе го правиме тоа.

Памучни ткаенини

Користете ткаенини направени со памук, што овозможува потење на погодената област.

Пијте многу течности

Избегнувајте храна богата со маснотии и кои задржуваат течности, давајќи приоритет на овошјето и зеленчукот покрај пиење многу течности, по можност вода.

Поврзана статија:
Јаболка за акни

Носете чиста облека

Секој пат кога ќе се вратиме дома и секогаш кога е можно, мора да ја смениме кошулата или маичката што ги користиме за да спречиме потта да продолжи да ги контактира мозолчињата на грбот.

Совети за лекување и спречување на мозолчиња да продолжат на грбот

Сунѓер од зеленчук за отстранување на мозолчиња на грбот

Сунѓер за зеленчук

Нема чудо-производ што дозволува одредена група корисници да ги следат мозолчиња кои се појавуваат на грбот, но следејќи ги следниве совети, можеме значително да го намалиме изгледот на нив.

Избегнувајте нанесување креми или лосиони на погодените области

На овој начин ќе избегнеме зрна што сè уште не се излечени, може да се заразат и да го одложат нивното затворање.

Излупете ја погодената област

Најмалку три пати неделно мора нанесете ракавица или сунѓер за пилинг што ни овозможува да ги отстраниме мртвите клетки од погодените области. Патем, ние ќе спречиме затнување на порите преку кои потете.

Користете луфа

Сунѓери од зеленчук се идеални за одржување на чиста површина на грбот погодена од мозолчиња. Овие типови сунѓери се идеални од ја стимулираат циркулацијата покрај отстранувањето на мртвите клетки, се разликува од традиционалните сунѓери што сунѓерите од зеленчук природно ја стимулираат циркулацијата.

Туш со топла вода

Топол туш

Користејќи топла вода за туширање, ние го поддржуваме тоа нашите пори се отвораат природно и дека се чисти од нечистотии.

На првото појавување на мозолчиња на грбот или на кој било друг дел од телото, првото нешто што треба да направите е одете кај дерматологот да ја проучуваме нашата кожа и да ни дадеме соодветен третман според нашиот случај. Во повеќето случаи, дерматологот ќе ни понуди мал водич со совети што треба да ги следиме за да се обидеме да ги отстраниме и да се обидеме да избегнеме нови појави.

Многу од овие совети се оние за кои разговаравме во оваа статија. Препорака да се обратите кај дерматологот е да бидете во можност исклучете дека мозолчињата што се појавиле на грбот, може да биде поврзано со што било друго, освен кое било од оние што ги изложивме погоре.

Дерматологот ќе ги изврши потребните тестови за да го утврди потеклото и причината за мозолчињата, нудејќи ни еден третман по друг, сè додека конечно не наидете на проблемот што ги предизвикува мозолчињата. Мора да се има на ум дека бидејќи постојат различни фактори кои можат да ги предизвикаат, не е можно да се знае од каде потекнува потеклото од лилјакот.

Последното нешто што дерматологот обично го препишува со креми, и ги користи како последно средство кога ќе се испробаат сите можни опции за да се отстранат сегашните мозолчиња и можната појава на повеќе. Се препорачува nили обрнете внимание на многу домашни трикови кои кружат на Интернет, од кои некои можат да бидат штетни бидејќи намерата е да се обиде да го исуши зрното што е можно побрзо, така што порите да се затворат. Со брзо сушење на мозолчето, тој ќе остави траги на кожата, што може да стане тен за повеќе од една.

Во зависност од видот и количината на мозолчиња што ги имаме на грбот, третманот за нивно елиминирање може да биде повеќе или помалку долг, сè додека ги слушаме сите препораки што посочивме погоре и дека се токму истите што ќе ви ги понуди дерматологот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   FFrink dijo

  Во последно време се одлучив да го користам и лосионот за чистење сапуница што го имам за лицето и на горниот дел од грбот. Јас го нанесувам додека се туширам и кога излегувам, откако ќе навлажнем (бидејќи ви ја остава кожата како влажна), ставам крем за специфични мозолчиња што ги препорача дерматологот.

  Мано де Санто еј, за една недела преминав од целосен грб на неколку половина суви мозолчиња.

  1.    Америка dijo

   Која марка користите и за чистење и за специфични гранити?

 2.   Брајан dijo

  Здраво, јас се викам Брајан. Имам 16 години. Имам многу мозолчиња на грбот, но што друго имам црни точки. Се обидував да ги извадам со тоа што ќе ми се измие алкохолен гел откако ќе се избањам, ќе тоа да биде ????

  1.    христијанин нориега малдонадо dijo

   Одете кај дерматолог за да ви дадат соодветен третман.

 3.   АНДРЕВ dijo

  нема мазни простори на грбот: С !! Сето тоа е полно со мозолчиња и тоа ми пречи ... и се обидов да ги елиминирам со крем за мозолчиња ... но сепак - треба ли да се консултирам со дерматолог?

 4.   Гиф dijo

  Смешно е затоа што неделава кога работам повеќе, задната област покажува МНОГУ затоа што добивам неколку гранази толку многу, тоа е како моментално, со онаа на синтетичка облека можеби не успеав! благодарам за објавата.

 5.   alberto dijo

  Јас имам 34 години и никогаш немав мозолчиња на грбот и на рамената. сè започна летово. Јас спортувам потење (секогаш сум го правел тоа) користам кошули кои дишат, но ова оди повеќе. Тие не се типични мали зрна, тие се дебели и големи, ми треба решение јас сум горчлив
  благодарение

 6.   Диего dijo

  еј вистината имам мозолчиња на грб, но користам апчиња за асепсија кои според третманот на мозолчиња се надевам дека ќе успеат, но сепак сметаш дека треба да посетиш дерматолог?

 7.   fernanda dijo

  Немав мозолчиња на грб, но почнав да имам врски и сега ги имам, малкумина, но ги имам !!! мора да е поради тоа ???

 8.   дани dijo

  Тоа е затоа што немав односи со мене, ми се случи tmb, потребно е да го ставам и тие мозолчиња си одат

 9.   Исус dijo

  Здраво, имам 23 години, имав многу мозолчиња на грбот, ми рекоа да користам сапун кој се вика лактибон и крем што се вика топкрем, но не ги одзема целосно.

 10.   јаамии dijo

  Здраво, имам 12 години, имам мозолчиња на грбот и сега сум буцка во кујната. Што се однесува до спортот, јас се занимавам со кошарка и бидејќи се сеќавам дека многу сум дишел, страдам од хлор, но имам зрна околу 0 или 5 години, тоа ме прави очаен и ми даваат јадеж од ковчези и крвавам многу помош

 11.   Јован dijo

  здраво, имам многу мозолчиња на грб имам 20 години

 12.   крцкав појас dijo

  Здраво, јас сум Кризбелт Менезес, околу две години имам големи, темни мозолчиња на грбот, не знам што да правам, изгледаат неубаво.

 13.   Мерце dijo

  Бањите со топла вода се добри.