Модни стилови

Модни стилови

Модни стилови има многу и скоро сигурно повеќе од еден од вас се облекол во повеќе од една прилика. За овогодишните трендови, сигурно некои од нив го обележуваат својот стил и личност, секогаш со тонот и сетот што одговара на нивниот посебен начин на облекување. Начинот на облекување ќе ја одреди вашата личност и сигурно дека секогаш одговарате на некоја модна облека со вашиот личен стил.

Модните стилови се создадени со формалности, мода или влијанија што се случуваат низ нашата историја и имаат многу врска со времето, социјалната класа, според потребите или според видот на работата и особено од тоа кој ја носи и влијанието што може да го создаде на неговиот начин на претставување.

Модни стилови

Многу начини на облекување тие создадоа многу изразен стил дека со текот на годините не се менувале во формата и составот, но отсекогаш биле додадени детали и ткаенини што го терале да се движи напред.

Класичен стил

Класичен стил

Овој стил е широко користен и низ годините се користеше за едноставни луѓе, со трезна, сериозна личност и со голема рамнотежа. Сепак, тоа е за луѓе со традиционални вредности, иако неговиот начин на облекување може да го користи секој на специфичен начин. Се издвојува по тоа што е едноставна облека, без екстравагантни украси и со неутрални бои, само ако има нешто што треба да се спротивстави, тоа ќе се направи на многу суптилен начин.

Минималистички стил

Минималистички стил

Тие се едноставна облека, со едноставни, чисти линии и потези и без создавање на волумен. Боите се монохроматски скоро секогаш користејќи белиот, црниот, беж, светло сина, маслинесто зелена, темносина или сива боја. Неговата намера е секогаш да биде облечен, до последен и особено да остане незабележан. Комплементите ретко се користат и доколку се користат тие не се издвојуваат над останатите.

Обичен / неформален стил

Обичен / неформален стил

Составот на вашата облека означува удобност, облеката му е лежерна со скромен стил, без оглед на тоа што се целосно негувани. Но, вашиот комплет не сака да се вооружите со тотално лева облека, туку ние можеме да ја комплетираме вашата елегантна облека со лежерна облека и да му дадеме оној сериозен, но неформален изглед. Тој е еден од најкористените и најактивните стилови, со широка облека и со неутрални бои.

Гроздобер стил

Гроздобер стил

Постојат облеки кои биле позиционирани со векови подоцна, па сè до нашево време и кои и денес се допаѓаат по нивниот рез и отпечатоци. Идејата е да се комбинира a гроздобер облека со најдоброто од секоја ера и со тоа да се создаде целиот овој стил. Јакни од јаткастица, панталони со специфичен крој и некои додатоци како што се капачињата брикстон, се облеката што го карактеризира.

Авангарден стил

Авангарден стил

Што го дефинира? Неговиот сопствен збор го дефинира, оди во првите редови, по најновата мода. Тие се издвојуваат по тоа што се опремени облеки со урбан стил што е спротивен на класиката, каде ги следи најновите трендови. На панталоните се тесни, кошулите се геометриски формии главните бои се црно-бели, иако се користат и пастелни тонови.

Рок стил

Рок стил

Овој стил е непогрешлив, со неговата црна кожна јакна како главна облека. Останува омилен и е удобен и разноврсен. Негов личен допир: носете искинати фармерки, чизми, основни или групни маички со принт, многу обетки и некои ќе се вклопат во класични кожни панталони.

Хипи стил

Хипи стил

Неговата облека означува радост и loveубов кон природата, и вие само треба да го видите во неговата разгорени панталони, цветни кошули и различни дезени, многу везови, елеци, а некои мажи дури и се осмелуваат со долги здолништа. Секогаш одржувајќи ја таа лига со фолклорот и занаетчиството.

Спортски стил

Спортски стил

Одењето спорт е несомнено начинот на носење соодветна облека за вежбање спорт. Но, во овој случај е исто така да се користи многу удобна облека и да се однесе на кој било состанок или настан, носејќи го како неформален и функционален. Неговиот успех лежи во носење барем една од облеките со тој стил и секогаш комбинирање со патики.

Стил на хипстер

Стил на хипстер

Овој стил родени во овој век и тоа е кога младите сакаат да покажат свој начин на облекување до последно, грижејќи се за облеката што секогаш ја носат комбинирајќи го со вкус и уметност. Тие се редовни да носат фризура што го носи и нивното име и со грмушки со бради. Меѓу нивниот начин на облекување можеме да видиме карирани кошули, тесни панталони од слаб тип, капи и патики од обратна форма или ретро чевли.

Урбан стилУрбан стил

Оваа мода е современа и тоа само се измислува повторно во текот на децениите. Се носат удобни и издржливи алишта за да го издржат темпото на урбана активност. Неговиот стил никогаш не излегува од мода и секогаш се бара едноставност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.