Мода од 80-тите

Костум од 80-тите

Денешните модни ентузијасти од 80-тите можат да најдат многу интересна облека во продавниците за облека. И дали е тоа во моментов 1980-тите години на минатиот век се многу присутни во модата и поп-културата. Покрај тоа, стана синоним за тоа дека е кул.

Откријте кои парчиња можат да се набават денес ќе ви помогнат да доживеете осумдесетти допир на вашиот изглед, како и какви трикови имате на дофат на раката кога ги комбинирате со стилски резултати.

Хавајски кошули

Хавајска кошула H&M

H&M

Малку облеки предизвикуваат минати времиња во изгледот со силата на хавајските кошули. Со нивната отворена јака и шарени отпечатоци, тие имале големи амбасадори низ историјата, вклучително и Том Селек во серијата „Магнум ПИ“ од 80-тите.

Како и повеќето мода од 80-тите, и хавајските кошули не се карактеризираат со дискреција, но се идеални за празниците поради нивниот безгрижен воздух. Ако сте загрижени дека ќе бидат премногу екстравагантни во градот, секогаш можете да барате посуптилни отпечатоци или директно за цврсти бои. Но запомнете го и тоа можете да ги намалите со ставање под темни јакни или јакни.

Спортска облека

Сив дуксер

Zara

Модата од 80-тите и сегашната имаат неколку заеднички нешта. Најважна е треската за спортска облека. Спортскиот стил ги зафати 80-тите години, исто како и денес. Ако во таа деценија постоеше униформа, тоа без сомнение беше комплетна тренерка.

Секое спортско парче што се носи надвор од спортска арена е наследство од модата во 1980 година. Сепак, блок во боја и сјајни или водоотпорни ткаенини ќе ви помогнат да го добиете тој ретро допир. Употребата на едноставни дуксери како основни и спортски чевли како обувки за сите прилики е исто така многу 80-ти.

Поврзана статија:
Стил на скејтер од 80-тите

Лабави фармерки

Лабави фармерки од Уникло

Uniqlo

Лежерната и удобна облека е веројатно најголемото модно наследство на 80-тите години на минатиот век. Иако има уште простор за слабо вклопување и слаба, многу од денешните фармерки повторно ја истражуваат територијата на удобност со одвојување на нивната ткаенина од телото и подигнување на струкот. Истото важи и за сите стилови на панталони воопшто.

Отфрлете ги премногу темните бои и побарајте ги зборовите зашилени или директно на етикетите. Бидејќи клучот за нив да работат е тоа што тие не ставаат вреќи преку чевлите, можете да ги засукате или да се обложувате директно на модели со пократки нозе од нормалното. Конечно, додадете бели тренери и чорапи за да одговараат на вашите лабави фармерки во стилот на XNUMX-тите.

Пространи костуми

Педро Паскал со вкрстена јакна

Kingsman

Ако сакате да му дадете допир на осумдесеттите на вашиот паметен изглед, имате неколку опции на дофат на раката, и сите се многу стилски. Дизајнерите почнаа да бидат повеликодушни во употребата на ткаенина како алтернатива на стилот на мало вклопување., кој досега владееше без ривал. Затоа, размислете да ги искористите јакните со двојни гради и пошироки панталони за костуми.

Ако преферирате, можете да ја оставите темата силуети на страна и да ги вклучите само боите и дезените на 80-тите години. И тоа е дека стапалото на модата од 80-тите во сегашните костуми ги надминува широките форми. Исто така можете да се повикате на оваа деценија преку други посуптилни аспекти, но исто толку интересни, како што се моделот или бојата.

Дипломатска линија

Костум за стискавица

Zara

Костумите „Pinstripe“ се карактеристични за бизнисмените од 1980-тите години на минатиот век. Во комбинација со кошула, вратоврска и чевли за облекување (типичните гел за коса и тегет за Волстрит се опционални), тие продолжуваат до денес да бидат безбеден облог за да одат во канцеларија.

Мажите од 80-тите години на минатиот век

Погледнете ја статијата: Облека од 80-тите. Таму ќе ја откриете историјата на модата од 1980 година и како се облекувале мажите.

Пастелни нијанси

Пастелен костум

Топман

Формалноста на игличката е во контраст со пастел-тоновите одела. Можете да го користите во широк спектар на прилики, особено во текот на пролетта и летото. Додека тие исто така работат добро со кошула и чевли, тие имаат многу корист од поискусниот пристап, како што беше нагласено во друга од тие легендарни серии во деценијата: „Корупција во Мајами“. На овој начин размислете за појавување на вашите пастелни тимови со маици и патики за модерен изглед, но со оној допир од осумдесеттите години, кој е толку популарен денес.

Упатувања на поп-културата од 80-тите

Маица „Клуб за појадок“

Повлечете и мечкајте

Маици и дуксери кои се однесуваат на популарната култура од 80-тите во моментов се тренд. Пазарот ви нуди широк спектар на носталгични отпечатоци за избор: филмови, серии, музички групи, игра… Маици и дуксери со отпечатоци од 80-тите се најлесниот начин да добиете допир од осумдесеттите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)