Митови и вистини за вијагра (I)

Со лансирањето на Viagra Пред неколку години беа раскажани неколку митови за употребата на малата сина пилула. Следно, ќе го претставиме првиот дел од оваа рата, каде што ќе ги наведеме митовите и вистините за потрошувачката на вијагра.

Мит 1: «Виагра делува на мозокот»
ЛАSEНО:
Не делува на неврони или мозочни невротрансмитери. Неговото скоро специфично место на дејствување е во кавернозните тела на пенисот, инхибирајќи го ензимот присутен таму (фосфодиестераза V), кој е тој што го инхибира ерективниот механизам. Бидејќи е инхибитор на инхибиторот, излегува дека е олеснувач, со што се постигнува ерекција побрзо и се одржува подолго време.

Мит 2: „Може да се земе до 1 пат на ден“
ВИСТИНСКО:
Може да се зема еднаш на ден. Ова не значи дека треба да се зема секој ден, освен ако не сакате. Во работите што ги извршивме во нашата земја, гледаме дека просечната стапка на употреба е 1 до 2 неделно. Не се препорачува да се зема повеќе од еднаш на ден или заедно со интракавернозни лекови (инјекциите направени во пенисот создаваат ерекција).

Мит 3: „Дали е тоа афродизијак?
ЛАSEНО:
Ако мислиме дека афродизијакот (име што доаѓа од божицата Афродита) е супстанца што директно и искрено ќе предизвика сексуална желба, морам да кажам дека не е. Сега, ако маж, благодарение на Виагра, ја подобри својата сексуална функција изменета од потешкотија во ерекција, исто така ќе видиме дека тоа ја подобрува, индиректно, неговата сексуална желба, зголемувајќи ја неговата самодоверба. Пациент ми рече: „Се чувствувам како повторно маж, се чувствувам како да имам пенис“. Во оваа смисла, тоа може да даде поголема самодоверба и сигурност, индиректно зголемување на нивото на возбуда и сексуална желба.

Мит 4: „Ја зголемува желбата и возбудата“
ДЕЛНО ВИСТИНСКО:
Ова се поврзува со претходната изјава: мажот ќе треба да започне со сексуална стимулација и одговор на возбуда за да може силденафилот да стапи на сила. Но, има и мажи кои со својата употреба стекнуваат самодоверба и, не промашувајќи, ја зголемуваат желбата и желбата за секс, што претходно го избегнуваа.

Мит 5: „Преземањето вијагра не го зголемува бројот на оргазми“
ВИСТИНСКО:
Виагра делува на еректилниот механизам, а не на ејакулација или оргазам. Сега, ако ефектот дека мажот може да има подолга средба со својата партнерка на овој начин, можеби може да доживее повеќе оргазми, но тоа не е директна последица на силденафил.

Мит 6: „Тоа е бесплатна продажба“
ЛАSEНО:
Тоа е лек на рецепт, но не треба да се удвојува, ниту пак пациентот мора да потпише нешто кога ќе оди во аптека или ќе ги покаже своите документи, како што слушнав еднаш.

Мит 7: „Не треба да се зема со алкохол и со оброци“
ВИСТИНСКО:
Всушност, би било погодно да се зема на празен стомак, од две причини: а) кога има храна во стомакот, гастричниот транзит кон цревата се одложува и ако тоа лице јадело обилен оброк уште повеќе, б) масно храната ја инхибира апсорпцијата на силденафил скоро 40%. Од друга страна, не е многу погодно да имате односи веднаш после јадење, особено кај мажи над 40 години. Со алкохол не постои вистинска контраиндикација, туку превенција: алкохолните пијалоци имаат тенденција да го намалуваат крвниот притисок и ова може да се зајакне со заедничка употреба со овој лек, како и со други, исто така. Да се ​​потсетиме на големиот Буковски: „ако сакате да пиете, пијте; но ако сакате да водите loveубов, фрлете го шишето “. А, калифорнискиот писател не ја знаеше Виагра. Да не заборавиме дека повеќе од две чаши вино или две лименки пиво можат да преминат од пријатна сензација во нешто близу до токсично.

Мит 8: „Ја зголемува големината на пенисот“
ЛАSEНО:
Ова е нешто што нема издршка како оние што продаваат пумпи за вшмукување за „издолжување на пенисот“ (вистинска измама). Силденафил ја зголемува цврстината на пенисот и одржува ерекција подолго, но оттаму да се тврди дека ја зголемува големината е фантазија што нема смисла.

Мит 9: «Избегнувајте потреба од предигра и постапувајте исто без возбуда»
ЛАSEНО:
Во никој случај не ги избегнува игрите пред пенетрација, напротив, ни овозможува да работиме со пациенти кои имаат ограничен и слаб сексуален живот за да можат да уживаат и да ги продолжуваат овие времиња уште повеќе, збогатувајќи ја средбата.

Мит 10: „Постои во колачиња и спреј за нос“
ЛАSEНО:
Иако силденафил може да се користи како спреј за нос или во сублингвални таблети, има само една орална презентација во таблети (познатата „сина пилула“). Колачето што е објавено во весник, е производ на фикцијата на пекара.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.