Метросексуалец

метросексуалец

Сега можеме практично да го вклучиме зборот метросексуалец во нашиот речник во Шпанија. Таа е претставена како придавка и се дефинира како човек, генерално хетеросексуалец, кој се грижи исклучително за нивниот изглед и троши многу време и пари на физичка нега. И тоа е дека овој тип на човек е токму таков, неговиот интерес може да стане екстремен да ја има таа совршена лична грижа.

И дали е тој термин Веќе е назначен уште во 1994 година кога британскиот новинар Марк Симпсон го измисли терминот „метросексуалец“ да се обидат на некој начин да ги дефинираат сите оние мажи кои се големи потрошувачи на лосиони и парфеми за нивна лична нега. Тоа ги натера сите козметички брендови да вртоглаво се зголемат и да се обидат да го понудат најдоброто од своите производи за сите оние потреби што сега почнаа да им се важни на мажите.

Метросексуалецот не е синоним за хомосексуалецот

Не. Но, ние ќе ги позиционираме двата концепта бидејќи тие можат да одат рака под рака. Хомосексуалецот воспостави дисциплина која треба да се грижи за себе до крајност, згора на тоа, нивната грижа доведе до идеја дека еден метросексуалец станува хомосексуалец.

Метросексуалец е личност која го сака урбаното, Таа е во чекор со најновите трендови во модата, троши многу пари за да се облече добро, да носи дизајнерски фармерки, да се грижи за своето тело, да оди во теретана и да конзумира многу козметички производи за своето лице. Тој е многу заинтересиран за внатрешен дизајн, готвење, па дури и тие мораат да вежбаат јога.

метросексуалец

Тие дури можат да се депилираат и да се маникираат. Сепак, неговата состојба не известува дека тој веќе мора да биде хомосексуалец, туку да, тие можат да станат тип на ориентација што ја сакаат.

Стереотипот на овој тип на маж не е да се покаже женствена страна поради неговата екстремна грижа, туку обратно, Тој секогаш сака многу да се допаѓа себеси и другите многу, но без да ја занемари својата мажественост.

Метросексуалците се сепак вистински мажи

Веќе ги немаме старомодните мажи. Постојат мажи кои веќе ја одржуваат состојбата да одат понатаму, тие се loversубители на домашни работи, се грижат за своите деца, готват, па дури и немаат никаква вознемиреност за изразување на своите емоции. Освен сето тоа, тие не престануваат да одат во барот и да пијат пива, да гледаат спорт и да организираат забави со пријателите и семејството.

Тие живеат хармонично без да ја занемарат својата мажественост со таа мала „женствена“ нота. Мажите под 40-годишна возраст веќе започнуваат со оваа грижа за фактот дека се појавуваат подобри фигури, а мажите над 40-годишна возраст се условени на овој вид грижа, исто така, да го подобрат своето тело и од здравствени причини.

Тие се мажи кои се категоризирани затоа што треба да следат стил што е во мода, тие сакаат да консумираат и тоа го прават за да го градат и обезбедат својот имиџ.

метросексуалец

Стил на човекот создаден

Не е познато со сигурност што го предизвика овој тренд. Општо земено, овие типови на мажи се грижат за себе и тоа го прават од две причини: Тие прават да се чувствуваат добро за себе и го создаваат тој хит за убавина за да ги придобијат сите оние славни жени.

За многу социолози и антрополози тие веруваат дека оваа склоност нема да има многу реперкусија, бидејќи може да биде стратегија дизајнирана од големи брендови за привлече внимание кон машката популација.

Треба само да видите многу познати личности кои го следат овој избор, сигурно големите брендови се натпреваруваат да носат многу свои додатоци и облека. Го имаме славниот Дејвид Бекам како икона на метросексуалниот човек, но го следат оние како боксерот Оскар де ла Хоја, или како aredеред Лорето и Johnони Деп кои дури користат шминка и си ги лакираат ноктите.

Како се развива овој тренд?

метросексуалец

Се повеќе мажи одлучуваат да се грижат за себе и јавно да ја објавуваат својата грижа. Сè уште има многу кои кријат да го сторат тоа за да ја продолжат својата супер мачо состојба, но статистиката открива нешто поразлично.

Околу 45% од мажите се незадоволни од својот изглед и уште 65% не се задоволни од стомакот. Абдоминалните липосукции започнаа да стануваат популарни, а ретуширањето на лицето и зголемената дебелина на усните исто така.

Предмет на естетска хирургија е последниот чекор што мажите го прават за да го подобрат својот изглед. Прво обидете се да се облечете во мода, а потоа да ја имате косата негувана. После тоа, тие смислија како да го одгледуваат своето тело со спорт, дури и со мало козметичко ретуширање, но како последна алтернатива, тие бараат чекор со хируршка корекција.

Терминот метросексуалец сега е во дебата со поимот уберсексуален. Овој тип на маж ги следи истите обрасци како и метросексуалецот, се грижи за неговиот имиџ длабоко, но без да падне во нарцизам. На ист начин тоа се случува со лумберсексуален што се однесува на згрижени мажи, иако големата разлика е во нерасчистениот изглед што тие го имаат, генерално облечени во фармерки и карирани кошули, со изобилство влакна на лицето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.