Мерки на претпазливост да се оди на снег

скијање

Снежните сезони не само што подразбираат а широк број активности што луѓето имаат тенденција да ги сакаат, доволно за да ги очекуваме во текот на целата година. Но, исто така е неопходно да се преземат мерки на претпазливост за да се оди на снег.

На овој начин не само несреќи ќе бидат избегнати, исто така ќе бидеме доволно заштитени да може да ги извршува активностите што нè забавуваат

Кои се најдобрите мерки на претпазливост за да одите на снег?

 Бидете во форма

Една од најдобрите мерки на претпазливост што обично се бара е да бидете во добра форма. Да оди снегот подразбира дека ќе има помало количество кислород, што значително влијае на човечкото тело.

Но, не мора да имате одличен тренинг секој ден со месеци за да го извлечете максимумот од вашите денови поминати во снегот. Само важно е да не се искористуваат можностите на организмот.

Почетните курсеви

Најдобар начин да влезете во снегот е со почетните курсеви ски и снег. На овој начин ќе можете да останете на снегот без да се фрустрирате што не можете да учествувате во овие активности.

Покрај тоа, таа исто така ќе биде најдобрата опција за да се избегнат ненадејни падови или повреди.

 Вистинска опрема

Кога се занимаваат со мерки на претпазливост да се оди на снег, една од најважните е донесете ја вистинската опрема.

На ист начин, ако е прв пат, наместо да го купите материјалот, можете да изберете да го изнајмите; е пример за:

 • Термичка облека.
 • Шапка, балаклава и ракавици.
 • Очила за сонце и очила за виулица.
 • Крема за сончање.
 • Торба
 • Марами и мантии за уши.
 • Енергетски решетки.
 • Вода
 • Мобилен телефон.

 Не оди многу брзо

 Дури и ако имате искуство во снег, важно е правилно да ја контролирате брзината и движењата, дури и во рамките на наједноставните патеки. Во спротивно, може да се создаде несреќа што ќе им наштети на сите околу.

Почитувајте ги сите безбедносни прописи

 Овие правила не постојат за да им се забавуваат на луѓето, напротив, тие треба да можат правилно да се забавуваат, со што се спречуваат несреќи. Меѓу најпознатите се:

 • Не застанувајте кога сте на патека, освен ако не е настрана.
 • Внимавајте на вашата околина пред да влезете во патеката.
 • Земете ги предвид сите луѓе напред и позади.

снегот

Имајте план за безбедност

 Еден од мерки на претпазливост да се оди на снег поважна е да имате мапа каде што можете да ги видите сесиите што ќе се одржат во областа, најопасните температури и места за луѓето.

Правилно изберете ја патеката

Кога станува збор за скијање, не само што зазема позитивен став, туку и потребно е започнете на патека на правилно ниво каде што можете лесно да се движите, и од таму почнуваат да се израмнуваат нагоре.

 

Извори на слика: Мендијак Хиру / Соба 5


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.