Мека диета за гастроентеритис

Пире

Дали знаете од што се состои меката диета за гастроентеритис? Бидејќи е многу честа, Добро е секој да знае како да ја фокусира својата исхрана за време на гастроентеритис за да се спречи состојбата да се влоши и да се опорави побрзо.

Знајте ги симптомите на гастроентеритис, што е мека диета и пред сè која храна е дозволена и која е најдобро да се избегнува кога страдате од оваа инфекција.

Симптоми на гастроентеритис

Стомак

Гастроентеритисот доведува до воспаление на желудникот и цревата. Тоа може да предизвика болка во стомакот, гадење, повраќање, дијареја, главоболка и треска. Симптомите обично исчезнуваат за една недела. Ако не, закажете состанок со вашиот лекар што е можно побрзо. Сепак, треба да бидете смирени, бидејќи станува збор за лесна болест.

Зошто имаме гастроентеритис? Не постои единствена причина, но постојат голем број работи што можат да го предизвикаат, вклучувајќи бактерии, вируси, паразити и одредена храна. Стресот исто така може да доведе до гастроентеритис.

Што е мека диета?

Сад со бел ориз

Мека диета може да ги олесни симптомите на гастроентеритис и да му помогне на телото подобро да ја сочува храната.. Мека диета се карактеризира со низок внес на влакна. Исто така, како што сугерира неговото име, тоа вклучува јадење мека храна. Подоцна, ќе видиме каква е оваа храна, како и оние што се препорачува да се избегнуваат.

Долгите диети се користат во ситуации кога е потребно да се олесни обемот на работа на дигестивниот систем. Гастроентеритисот е една од оние ситуации кои бараат усвојување на мека диета. Но, тоа исто така помага во лекување на други болести, вклучувајќи синдром на нервозно дебело црево и дивертикулитис.

Поврзана статија:
Медитеранска диета

Овој начин на приближување кон храната не е засекогаш, туку треба да се користи привремено се додека дигестивниот систем не е подготвен повторно да функционира нормално. Не е препорачливо да го чувате подолго отколку што е потребно, бидејќи не ги обезбедува сите хранливи материи што му се потребни на телото за да ги извршува своите функции. Вашиот лекар ќе ве извести кога ќе можете да се вратите на вашата вообичаена диета. Општо земено, меката диета за гастроентеритис се одржува само неколку дена.

Конечно, Препорачливо е да се придружува диетата за мек одмор. Како и со другите процеси, вашето тело ќе ја цени способноста да се фокусира единствено на закрепнување.

Храна дозволена во лесна диета за гастроентеритис

Банани

Дизајнирање план за јадење за неколку дена за да се надмине гастроентеритисот? Додадете ја следната храна за да се осигурате дека добивате доволно течности, калории, есенцијални минерали и други хранливи материи што му се потребни на вашето тело и да остане силен и да се опорави.

 • Сокови (јаболко и грозје се одлични опции)
 • Овошни пире
 • Рајс
 • Варен компир)
 • Тврдо варено јајце)
 • бел леб
 • Банани
 • Авокадо
 • Инфузии (без кофеин): Размислете за нане, инфузија која покрај надополнување на течностите, може да помогне и во ублажување на гадењето. Gумбирот е исто така добра состојка за меки диетални чаеви.
 • Свежо сирење
 • Пире
 • Крекерс
 • Пилешко и мисирка без кожа (обложувајте се на здрави методи за готвење)
 • Пилешка супа: Помага во спречување на дехидрираност, како и надополнување на електролитите изгубени како резултат на дијареја и повраќање.
 • Спортски пијалоци

Ако вашето тело покажува знаци дека не е подготвено за цврста храна на списокот, дотогаш фокусирајте се само на течностите. Што се однесува до цврстите материи на списокот, меката диета не се издвојува по тоа што е многу разновидна, но ако додадете некои од нив, можете да добиете апетитни јадења за појадок, ручек и вечера. И запомнете дека е привремено. За неколку дена, ќе можете да се вратите на вашата омилена храна.

Останете хидрирани

Чаша вода

Кога имате гастроентеритис, ризикот од дехидратација се зголемува затоа што телото губи премногу течност преку дијареја и повраќање. Дехидрираноста може да ја влоши ситуацијата, така што пиењето вода и други течности од горната листа е од суштинско значење во диетите со благ гастроентеритис. Потребно е да се заменат изгубените течности.

Голема жед, темна урина, замор и конфузија се едни од знаците на дехидратација. Ако вашето тело покаже некој од овие знаци за време на гастроентеритис, веднаш хидрирајте. Размислете за спортски пијалок, супа или сок ... никогаш кафе или алкохолни пијалоци или млеко.

Храната не е дозволена

Колбаси на скара

Познавањето на храната што не е дозволена во мека диета за гастроентеритис е исто така многу важна при дизајнирање план за јадење што ви помага да се опоравите што е можно поскоро.

Препорачливо е да се избегнува храна богата со шеќери и масти, како и кофеин, алкохол и млечни производи. Можете да ги додадете назад во вашата исхрана кога ќе се чувствувате подобро. Ајде да погледнеме во храната што треба да се изостави од лесна диета за гастроентеритис, бидејќи може да направи да се чувствувате полошо:

 • Млеко (и други млечни производи)
 • Леб од цели зрна
 • Суров зеленчук
 • Мешунки и ореви
 • Кафеав ориз
 • Бобинки (боровинки, малини, капини ...)
 • Цели зрна
 • Газирани пијалоци
 • Кафе (и други пијалоци со кофеин)
 • Пиво, вино и други алкохолни пијалоци
 • Зачинета храна
 • Fritters

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.