Медитеранска диета

Медитеранско јадење

Медитеранската диета е полна со вкус и квалитетна храна. Исто така е поврзано со бројни здравствени придобивки. Тоа го прави тоа една од најпаметните опции за вашата исхрана. Всушност, многу експерти веруваат дека тоа е без конкуренција.

Земјите околу Средоземното Море уживаат во широк спектар на свежа, вкусна и сезонска храна. И тоа го покажува вашиот холестерол и крвен притисок, како и срцето и мозокот. Медитеранската диета може да ви помогне да изгубите стомак и што е најважно: да го продолжите животот.

Темелите на медитеранската исхрана

Маслиново масло

Медитеранската диета ужива одлична репутација низ целиот свет. Иако не постои официјален начин да се следи, неговите основи треба да бидат следниве:

Здрави масти

За разлика од другите диети, Медитеранот не само што дозволува внесување на маснотии, туку ова се смета за една од неговите клучни хранливи материи. Сепак, не само кој било вид маснотии ќе работи, но потребно е да бидете сигурни дека тие се здрави. Тоа е случај со ореви, маслинки или маслиново масло. Овие типови на масти додаваат вкус на јадењата, обезбедуваат енергија и спречуваат болести.

Наместо тоа, присуството на лоши масти во медитеранската исхрана е многу мало. Причината е што се консумира многу повеќе свежа храна од преработената храна, која е богата со заситени и транс масти. Овој пристап кон маснотиите се смета за добар за вашето срце и целокупното здравје.

Пиперки

Свежа храна

Една од причините што медитеранската исхрана е толку здрава е тоа главно се заснова на свежа и сезонска храна. Медитеранската диета е богата со овошје, зеленчук, мешунки, ореви, риби и школки. Треба да се напомене дека изобилството на овошје и зеленчук го прави многу богата диета со антиоксиданси.

Исто така, вклучува месо, особено бело месо. Наместо тоа, треба да има малку лоши масти, црвено месо и шеќер. Млечни производи се дозволени во мали количини, особено преку јогурт и сирење.

Вино

Најрепрезентативниот пијалок на медитеранската диета е црвено вино. За време на оброците и во умерени количини (се зборува за два пијалоци на ден максимум), виното е поврзано со здравствени придобивки. Како и со другите намирници во медитеранската исхрана, тајната е да се консумира во умерени количини.

Пиктограм на мохито
Поврзана статија:
Како да направите мохито

Зачини

Зачините играат многу важна улога во вкусот на медитеранската исхрана, како и во некои од неговите здравствени придобивки. Ако сакате да ја следите оваа диета, Во вашата кујна не можете да пропуштите ловор, рузмарин, босилек или пиперка.

Храна за вашата листа за купување

Наут

Свежата храна и разновидноста треба да преовладуваат во вашата кошничка. Ајде да видиме која е клучната храна за јадење медитерански стил.

 • Маслиново масло
 • домати
 • Пиперки
 • Гренада
 • Ореви
 • Наут
 • Леќа
 • Рукола
 • Грчки јогурт
 • Сирење фета
 • Лосос
 • Туна
 • Ракчиња
 • Pollo
 • Маслинки
 • AJO

Како да изгубите стомак со медитеранска диета

Измерете го стомакот

Медитеранскиот начин на живот може да ви помогне да изгубите стомак. Во споредба со другите места, во Медитеранот има помалку стрес. Порелаксиран начин на живот ви овозможува да одвоите повеќе време за јадење, и јадењето полека ви овозможува да се чувствувате сити со помалку храна. Но, таму нивните предности не завршуваат за да се задржи вишокот тежина. Медитеранската диета е исто така богата со храна со својства на заситеност.

Да бидат поефикасни потребно е да ги одржувате деловите под контрола на ист начин како што би сториле со остатокот од плановите за јадење. Иако е составен од здрава храна, нејзините калории можат брзо да се додадат. Можете исто така да примените ограничување на калориите за да го направите намалувањето на половината побрзо и позабележително.

Конечно, вреди да се напомене дека Медитеранската диета е меѓу најздравите планови за губење маснотии, но не е и најбрза. И, тоа е дека не е создаден за таа цел, како што се случува со другите диети. На овој начин, ако имате малку време да изгубите тежина, можеби е добра идеја да пробате друг метод специјално дизајниран за него.

Комбинирајте диета со тренинг

Погледнете ја статијата: Вежби за губење на стомакот. Таму ќе откриете како да се ослободите од стомачните масти и да добиете силен и дефиниран стомак.

Медитеранската диета го зајакнува вашето здравје

Hummus

Здравата исхрана како што е Медитеранот не само што помага вашата облека да се чувствува подобро, туку и го зајакнува вашето здравје со намалување на ризикот од развој на бројни болести.

Неговата позната поволност е намалување на ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Но, медитеранската диета е поврзана и со превенција од дијабетес и одредени видови на рак, како и со Паркинсон и Алцхајмерова болест. Тајната може да се најде во широк спектар на антиоксиданти кои оваа диета му ги нуди на организмот. За да бидете сигурни дека тоа е така, обидете се да имате што повеќе бои на вашите чинии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.