Како да го изберете најдобриот свадбен костум за мажи во лето

бел костум за младоженец

Во лето деновите се подолги, посвежи и Ве покануваат да прославите голем број настани на отворено, во овој период од годината, најчесто се празнуваат свадби. Сепак, тие не се идеално време за носење одело, доколку не ги земете предвид размислувањата за кои зборуваме во оваа статија.

Доколку сте ѕвезда на вашата свадба, или ви е закажана летна свадба, а сакате да не бидете само еден од многуте гости кои ќе дојдат со најсвежа можна облека, во оваа статија ќе ви ги покажеме сите аспекти кои мора да се земе предвид да избор на венчаница за мажи во лето

Поврзана статија:
Костуми на младоженецот

Што треба да размислиме

костум за венчавки

свадбени костуми за мажи тие обично ја користат истата структура како деловните одела. Но, кога бараме одело за лето, мора да избереме опција која ни помага да бидеме подалеку од жештините, влажноста и колку што е можно, да бидеме што поудобни.

Неструктурираните одела не одговараат на телото до милиметар, што Овозможува воздухот да циркулира низ без внатрешноста а со тоа и одржување на телесната температура пониска за да се намали можноста за потење.

Кои ткаенини се најдобри за одело во лето

бел костум за младоженец

Еден од најважните аспекти при изборот на а венчаница погодна за летното време тоа е ткаенината. Повеќето одела се направени од волна, еден од најлошите материјали за лето.

La lana тоа е првиот материјал што мора брзо да го отфрлиме како единствен вид ткаенина во одело за лето. Покрај тоа, ние мора да се обидеме да ја намалиме, колку што е можно, тежината на комплетот.

Одела направени со лесна волна Тие ќе не одржуваат ладни, особено ако не избереме да користиме постава во јакната за да ја промовираме вентилацијата.

Колку е полесна волната и поставата, колку е полесен костумот и затоа ќе биде поладно.

Друга интересна опција што треба да се земе предвид при изборот на костум за лето е да се одлучите за лен, ткаенина многу дише која совршено ја апсорбира влагата. Ако имате буџет, можете да се одлучите за тоа костум комбинирајте свила и лен, идеална опција за многу топла клима каде влажноста е редот на денот.

Иако памук не е толку впива како лен, обично се користи во лето бидејќи е лесен, воздушен и впива. Идеален е за клими кои не се многу влажни, тие се достапни, отпорни и многу брзо се сушат.

Поврзана статија:
Како правилно да ги чувате костумите во плакарот

Конечно, другиот материјал што можеме да го користиме во одело за свадби во лето е гледач. Seersucker е ткаенина направена од памук и ленена мешавина која ни ги нуди истите предности како и двата материјали независно. Многу е свеж, речиси не се брчки и многу лесно се мие.

Неизвесно е дека полиестер Тоа е првиот тип на ткаенина што ја отстранивме од равенката. Прво затоа што изгледаат многу евтини. Второ, затоа што не дозволуваат телото да се пот, бидејќи тоа е материјал добиен од пластика. Трето, со тоа што не дозволуваат потење, тие почнуваат да мирисаат по неколку часа.

Видови на облека за лето

Повеќето одела во индустријата се познати како костуми едноградни. Тие можат да бидат дводелни или триделни (каде што има елек или елек одоздола).

можеби ќе помислите на автоматски отфрлете го елекот за да ја намалите топлинатаСепак, тоа е многу популарен изглед на свадби, особено затоа што можете да останете свечени на приемот дури и без јакна додека носите елек на ревер.

Еднограден триделен костум има воздух на шарм недостасува од дводелен изглед и, освен ако не е внимателно избрано, може да изгледа премногу деловно за свадба на плажа. Исто така, триделниот костум, изработен од ладни ткаенини, не е нужно пожешки од дводелен.

Поформални свадби се едно од ретките места каде да носат смокинг. Смокинг, наречени и пингвински костуми поради класичните црно-бели бои, се премногу свечени, па затоа не се погодни за сите свадби, а камоли за летните.

Бои за одела за летна свадба

бел костум за младоженец

Летото отсекогаш било поврзано со светло обоена облека, главно за да не се концентрира топлината преку темни бои. Ако сте со светол тен, веројатно се чувствувате надвор од вашата зона на удобност, а белиот костум нема баш да ви изгледа добро.

Летните прослави, особено свадбите, се идеални за носење на секаков вид светли бои, бидејќи тоа е сина безбеден облог насекаде. Ако свадбата се слави на плажа, бојата светло зелено, зголеми o виолетова Тие се идеални.

Поврзана статија:
Кроење во смели тонови: одела без страв од боја

За настани кои се слават кога сонцето почнало да заоѓа, можеме да користиме бои како на пр црвена o жолта, бои кои во текот на денот знаат да бидат премногу светкави и да им наштетат на невестата и младоженецот.

Ако сте класик и немате голем буџет, на сиви, нежно сини или јаглени бои Идеални се за секаков вид летна свадба, заедно со кафеави со среден тон.

Колку што е можно, и ако вашата економија го дозволува тоа, избегнувајте црни костуми по секоја цена, бидејќи тоа е бојата што најчесто се повторува и користи, особено од родителите на парот и постарите луѓе.

Додатоци за венчаница во лето

на врските често се премногу формални, како и жешко, за дневна летна свадба, но тоа зависи малку од кодексот на облекување што го воспоставиле невестата и младоженецот.

На младоженецот ќе му треба сезонска вратоврска за да го заврши изгледот, освен ако не сте вие облечени во трегери, носач или елек со ревер.

на машни тие се секогаш интересна алтернатива, особено за невестинската забава. Како гостин, ако сакате да носите вратоврска или машна, розовата, нането и другите светли летни бои се секогаш чудесни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.