Машки кошули, внатре или надвор?

 

Машки кошули, внатре или надвор?

Машките кошули се неопходни за вашите гардероби. Терминот кошула или блуза Тоа е таа облека изработена од ткаенина што може да се користи во формален или неформален стил. Ако сте од оние кои сакаат да носат кошули и не знаат кога да носат внатре или надвор, тука можеме да ви ги дадеме најдобрите упатства за да ги разликувате двата случаи.

За кој било од овие модалитети можеме да видиме како во зависност од стилот на кошулата, можеме да или да не го носиме внатре или надвор на панталоните. Сепак е личен начин да сакате да го носите и едноставно да не замислувате дали кошулата оди на еден или на друг начин.

Меѓутоа, ако стилот на личноста оди секогаш кога го носи внатре тоа ќе биде модалитет што нема да се менува со својот облик, бидејќи скоро секогаш ќе го одржува својот стил. Сепак, сакате да ги комбинирате двата стила, посочете ги овие детали.

Кога да се носи кошулата однадвор?

Машки кошули, внатре или надвор?

 • Постои ефективна формула која обично се комбинира совршено. Ако кошулата не ги покрива и предниот дел на патентот и задниот дел од џебовите, сигурно можете да го носите надвор.
 • Стилот на кошулата е исто така важен. Ако тие се лежерни и кошули во тексас стил, вашата облека е соодветна.
 • Дизајнот обично е исто така важен. Ако кошулата е тесна до телото, таа може да се вклопи и совршено, особено ако е кратка.
 • Летните кошули со кратки ракави или типските кошули Хавајски. Ако се изработени од лен, потребно е да се обрне внимание дека однадвор изгледаат многу добро поради падот на нивната ткаенина
 • Кошули кои немаат јака (Стил на мао) или има мека јака.
 • Ако имате прилично корпулентно тело o вие сте многу висока личност сакате да го намалите визуелниот ефект.

Кога да се носи кошулата внатре?

Машки кошули, внатре или надвор?

 • Ако кошулата е официјална, елегантен со тој вкочанет врат, дефинитивно е да се носи одвнатре.
 • Кога одиш присуствува на важен настан Исто така, мора да го носите внатре во панталоните.
 • Ако ви се случува да ја придружувате со вратоврска, машна, елек или јакна кои формираат костум.
 • Ако кошулата е долга и ако забележите дека пред сè го покрива целиот заден дел и предниот дел на патентот.
 • И пред се кога сте ниска личност и сакате да ја стилизирате вашата фигура, или вашето тело е во облик на V.

Како да носите кошули за вашиот стил

Кошули од тексас

Тие се вид на кошули кои веќе станаа модерни со производството и пронаоѓањето на Леви Штраус. Направени се од платно ткаенина или имитација на каубојска ткаенина. Тие се обично во една боја или со кариран дезен. Овие кошули обично треба да се носат однадвор, но ако сакате да ги носите за свечени прилики или да работите во канцеларија, препорачливо е да ги носите внатре.

Машки кошули, внатре или надвор?

Свечени кошули

Без сомнение препорачливо е да ги носите внатре во панталоните. Тие се кошули направени да бидат елегантни и обично немаат претерани отпечатоци. Вратот е крут и се чини дека се малку пошироки за да се овозможи вратоврска.

Нивните манжетни се исто така пошироки и главната карактеристика на овие кошули се дека се подолги од кошулите во секојдневен стил, Оттука, бидејќи тие речиси целосно ги покриваат задниот и предниот дел, не е препорачливо да ги носите надвор.

Машки кошули, внатре или надвор?

Кошули во секојдневен стил

Овие алишта тие се направени нешто поприлагодени на телото и се пократки од официјалните кошули. Затоа, тие се идеални за носење надвор бидејќи нивниот стил е неформален и тие се дизајнирани за да се опуштите. Секако, сигурно не е потребно да ги носите со вратоврска, иако сигурно и во зависност од тонот на бојата можете да ги ставите во внатрешноста на панталоните.

Кошули со средна должина

Тие се кошули кои тие не завршуваат со официјален или лежерен изглед. Нивното мерење на должината е исто така средно и може да биде придружено со вратоврска. Како совет, овој вид кошула треба да се носи внатре, иако ако целта ви е да ја изнесете надвор, треба да направите обид и да процените според вашите сопствени критериуми.

Машки кошули, внатре или надвор?

Стил на кошула во зависност од физиономијата

Неопходно е да се разгледа стилот на кошула што најмногу може да му помогне на човекот во однос на неговата фигура. Ако сте низок, треба да му дадете значење на носењето стил што може да ви ласка, а тоа е на изгледот дека е многу повисок и потенок. Внатрешните кошули се идеални затоа носењето на која било од споменатите кошули е добра идеја.

Машки кошули, внатре или надвор?

Ако сте висок човек со витки нозе, кошулите изгледаат добро однадвор, тие треба да бидат оние што се случајни или средни. Елегантните кошули, кои се нешто пошироки, се идеални и логични да ги носите внатре.

Ако вашето физичко тело се вежба со широки рамена и робусни раце, идеалот е идеален носете кошули што можат да се стават во панталони, бидејќи ќе ја подобриш својата фигура.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.