Костуми за мажи, сè што треба да знаете

Како да се носи машки костум

Ако не сме луѓе кои ние обично носиме костумОваа облека секогаш ја имаме напуштено на крајот од плакарот без да и обрнуваме никакво внимание. Го паметиме само кога ќе ни кажат дека имаме настан од типот на ББЦ (свадби, крштевки или причесници).

Во тој момент брзо погледнавме во плакарот за да го облечеме нашиот костум проверете дали тие вишок килограми ќе ни овозможат да влеземе во тужбата, или иако треба да почнеме да шетаме низ блокот од нашата зграда за да ги изгубиме тие вишок килограми, бидејќи последен пат го користевме оделото.

Како општо правило, имаме само едно. И ако имаме повеќе, тоа е затоа што заминуваме купување нови костуми додека се дебелееме. Ако размислувате да купите нов костум, затоа што оној што го имате е многу стар, тој е премногу мал за вас или едноставно затоа што повеќе не ви се допаѓа, во „Мажи со стил“ ќе ви покажеме мал водич за аспектите дека треба да земете предвид кога да изберете костум што најдобро одговара на вашите потреби и вкусови. Подолу детално ги откриваме елегантни костуми за мажи најмногу се користи од ден на ден.

Поврзана статија:
5 правила за комбинирање вратоврска, кошула и костум

Видови машки костуми

Како облека што е, во рамките на оделата најдовме различни видови, како што се случува на пример во женски невестински наметки, без разлика дали со долго деколте, без прерамки, брод ...

Утринското палто

Утрински костум за мажи

Можевме да го сметаме утринското палто како најелегантната облека во рамките на оделата, идеален е за церемонии во текот на денот. Највпечатливиот дел од утринското палто е фустанчето, кое секогаш треба да биде придружено со елек и панталони, и двете по можност во риги. Што се однесува до кошулата и вратоврската, тие по можност треба да бидат во светли тонови и цврсти бои, така што ќе бидат во контраст со елекот и палтото.

Двојно копче

Јакна со двојно копче

Овој вид на одела преклопете дел од јакната на градите, закопчување на облеката со два паралелни редови на копчиња. Иако само еден од двата реда е функционален, другиот продолжува да се чува на декоративен начин. Во внатрешноста на јакната наоѓаме копче кое ни овозможува да ја закотвиме јакната, така што да не се затвора само со надворешното копче и облеката да биде поприлагодена на телото.

Frac

Облеката е облека поформално за човекот во вечерните прославиТоа е еквивалентно на утринско палто за тој ден. Составен е од црна фустанче со додатоци од свила и има отворена опашка, иако има и затворена опашка. Однадвор наоѓаме еден или два реда копчиња, чија главна функција е украсување. Фрактот секогаш треба да биде придружен со свилена шамија во вашиот џеб. Пантолоните за палто се без пикадо, елекот е од слонова коска и белата кошула со дипломатска јака, како и машничката.

Вратот на Мао

Јакна јакна од мандарина

Веќе некое време се чини дека ориенталот стана модерен. Овој тип костум ни ја нуди типичната популарна облека на Империјал Кина. Видот на вратот е краток и подигнат без вклучување на типичните ремени. Врвовите на вратот обично се заоблени, иако наоѓаме и други модели во кои советите се исправени, иако се нешто понепријатни.

Смокинг

Jamesејмс Бонд смокинг

Смокингот е типична облека што мора да ја носиме за да одиме во А. настан со црна вратоврска ноќе, но за разлика од палтото, смокингот не го достигнува нивото на церемонија што го претставува, како утринскиот костум. Смокингот е составен од јакна, панталони, кошула со машна, елек и машна или вратоврска, иако се препорачува да се користи машна.

Извршен

Ова е типично одело што сите го имаме во некој агол од плакарот и е составен од панталони и јакна, иако понекогаш се комбинира и со елек. Најчестите бои за извршните костуми се сивата и темно сината, иако црната е присутна и во многу од нив. Во рамките на извршните костуми, наоѓаме неколку типови кои детално ги опишуваме подолу.

Видови на извршна тужба

Тенок фитинг

Тенок костум

Овој тип на дизајн е најкарактеристичен за младите, оттогаш Поставен е на половината, а ногата е потесна. Овој крој е идеален за слаби мажи, со среден / низок раст, бидејќи ја стилизира фигурата, давајќи чувство дека сте малку повисоки. Јакната обично се носи прицврстена само со горното копче. Ако имате неколку вишок килограми, од очигледни причини или ако сте високи, тоа не е ваш тип на одело.

Наместено прилагодено

Прилагодени одела за мажи

Овој дизајн е сличен на претходниот, но не толку тесен на половината, што го направи една од најбараните носии од јавноста. И јакната и панталоните, бидејќи не се толку тесни, ни овозможуваат поголема слобода на движење. Во овој тип костум не е потребно да се прицврстува горното копче на јакната, иако како што ќе коментираме подолу секогаш е препорачливо да го носите во скоро сите одела.

Класичен фит

Машки класичен костум

Овој костум е идеален за сите оние луѓе кои сакаат се чувствуваат пријатно во костум со тоа што ќе ни понудите повеќе дефинирани влошки за рамото. Тие се идеални за секојдневна употреба, нивниот дизајн е безвременски, така што нема да бидеме принудени многу често да ја обновуваме гардеробата, како што може да се случи со другите видови костуми што ги наведов погоре.

Како да носите костум со кошула и вратоврска

Костум со вратоврска

Откако ќе ни стане јасно за типот на костум што најмногу одговара на нашето тело или на нашите вкусови, на ред е да го комбинираме костумот со соодветна вратоврска и кошула. Веќе го направивме првиот и најважен чекор со избирање на бојата на костумот. Сега е редот на кошулата. Ако костумот е црн, сив или тегет, најчестите бои во костумите, мора да изберете лесна кошула која е во контраст со костумот.

Бојата на вратоврската мора да биде контраст со кошулата но мора да се обидеме да избегнеме што е можно повеќе, дека е иста боја како и костумот. Ако костумот што го избравме има ленти, кошулата и вратоврската мора да бидат обични. Истото се случува и во спротивниот случај, иако обичен костум може совршено да се комбинира со кошула и вратоврска во цврсти бои. Ако сакаме ленти, можеме да искористиме тенка кошула во риги и вратоврска со поголеми ленти за да ја комбинираме, но никогаш не ги правиме со иста големина како кошулата, бидејќи на крајот се збунуваат.

Поврзана статија:
Како да го закопчам костумот?

Тонот на нашата кожа е исто така важен при изборот на кошула. Ако имаме светла кожа, светло сините бои се идеални. Ако, пак, тонот на кожата ни е розов, зелените тонови се идеални. Оние кои сакаат да се сончаат, кои едноставно шетаат по улицата стануваат кафеави, портокаловите и розовите бои совршено се комбинираат.

Како да носите совршен костум

Божиќни носии 2015 година

Сигурно ја знаете поговорката „иако мајмунот се облекува во свила, мајмунот останува“. Оваа изрека е идеална за она што ќе го коментирам следно. Да се ​​носи костум со елеганција не е само да се облече костумот, периодот. Има одредени правила што мажите мора да ги следат ако сакаме да се истакнеме и да го покажеме нашиот костум над другите.

 • Кошулата треба секогаш peиркајте низ ракавите на јакна најмногу еден или два прста. Ако барем тој простор не излегува, ќе мора да ја смениме кошулата за онаа што се гледа под јакната.
 • Ова доаѓа заедно со претходниот. Кошула секогаш мора да биде долг ракав. Иако се чини очигледно, нема ништо полошо во прославата да ги видите присутните во кошула со кратки ракави со костум.
 • Не толку многу ниту толку ќелав. Кога и да купиме костум, мора да побараме од продавницата го прилагодуваме дното на панталоните. Ако одите во трговски центар, се сомневам дека можат да го сторат тоа, но ако го купите во специјализирана установа, нема да имаат проблем да го прилагодат на вашата висина, во спротивно, ќе создадете чувство дека сте го купиле костумот на пазар .
 • Второто копче секогаш откопчана. Првото копче на јакна е секогаш погодно, да не речам задолжително, да се прицврсти. Имајте на ум дека тоа е костум, а не јакна за да не заштити од студ.
 • Откако ќе седнеме на масата, мора да ја откопчаме јакната целосно ако сакаме да вечераме со неа. Ако сакате да бидете збир на елеганција, мора откопчај го само кога седиш.
 • Повеќето одела обично се во темни бои, што нè принудува да избереме кошула што ја има боја што е во контраст со бојата на костумот, секогаш во цврсти бои ако е можно. Ако костумот е во лента, кошулата и вратоврската мора да бидат цврсти бои.
 • Иако жените се кралици на додатоци, во машка гардероба, особено ако се облечени во костуми, тие се идеални и ако ги избереме внимателно, може да ни понуди сензационална слика. Додатоците за носење на нашите костуми се движат од очила за сонце, до едноставна шамија, до часовник (што можеме да ги прилагодиме со ремени со различни бои).

«]

Типична костумска ткаенина

Најдобра опција да купиме костум што можеме во моментов најдете во продавниците кои се посветени на тоа. Вработените ќе ве известат за најдобриот вид костум во зависност од видот на телото. Покрај тоа, тие секогаш ќе ви дадат идеална големина што ја носите, ниту една повеќе, ниту една помалку, на овој начин ќе ги избегнеме оние среќни брчки што се толку лоши во оделата и кои се синоним за фактот дека или костумот е мал (или ние сме преголеми за костум, во зависност од тоа како го гледате) или костумот е преголем.

Во моментов е тешко да се најдат кројачи кои направете скроени одела, но ако нашиот џеб го дозволува тоа, тоа е најдобрата опција. Веќе некое време, тие не се толку скапи како порано, така што најдобрата опција е секогаш да се прибегнуваме кон овој вид продавници, особено ако ќе треба да го користиме тужбата повеќе отколку што првично мислевме на работа или затоа што голем број прослави претстојат за краток временски период.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тони dijo

  Написот е многу интересен, навистина ви честитам што споделивте и продолжувате да истражувате ...

бул (точно)