Машки бои за коса

бои за мажи

Во поново време боја на коса Тие, исто така, станаа нешто за мажите, сепак, за неколку векови, обоени бои вода од кана или лимета со цел да се разликуваат во битките, како на пример персиски воини.

Во берберниците секогаш се чувале одредени бои за коса и помади, што им овозможило на мажите да се радуваат со А. сјајна коса без сива боја, давајќи А. повеќе младешка слика. Освен оваа цел, денес некои мажи исто така сакаат променете го вашиот изглед, осветлете ја косата или променете ја вашата природна боја. Еволуцијата на производите за боење на косата има голем напредок во последниве години, правејќи ги боите помеки и покорисни, ревитализирајќи и грижа за косата. Во моментов има три опции за боја на коса за мажи.

тинктури помалку абразивни се непостојана или полутрајна. Ти си не содржат амонијак или пероксидПоради оваа причина тие се многу меки и воопшто не ја оштетуваат косата и ја зголемуваат нејзината природна боја. Има неповолност што не трае повеќе од десет миења и покрива само 50% од сивата коса.
• Друг вид на боја е средно-трајно. Н.o содржи амонијак и има ниско ниво на пероксид. Поради оваа причина, штетата што ја создава на косата е практично нула. Може да достигне трае до 25 миења и успева да покрие 80% од сивата коса.
Трајно боење на косата обично содржи пероксид и амонијак, поради оваа причина најдобра опција за покривање на седа коса. Важно е да се контролира времето на изложеност и да се почитуваат упатствата за овој вид боење. не дозволувајте мастилото да делува премногу на косата и може да се појават алергиски реакции. Овој тип на боја може да се користи за покривање на сива коса, истакнување или промена на бојата на косата. Не поминува со миење, ниту може да се отстрани, затоа мора да бидете сигурни во нејзината примена бидејќи единствениот лек во случај да жалите за неговата примена е повторно да ја обоите косата, што може да биде доста штетно. Доколку се користи, се препорачува корекција на коренот еднаш месечно, во зависност од тоа колку брзо расте косата.

Во денешно време е многу вообичаено да се види мажи со обоена руса коса. Позлата таа е една од најкористените од фризери, и мажи и жени, бидејќи ја омекнува и омекнува контурата на лицето. Од друга страна, темните бои и силните махагони ги оживуваат црти на лицето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.