Маски за коса

Машка коса

Многу мажи не се мачат да користат маски за коса. Сепак, тие се одлична идеја ако сакате добијте ја најдобрата можна верзија на вашата фризура.

Општо косата е подложена на многу хемиски и агресии на животната средина. И една од најдобрите стратегии за да го поправите и да го одржувате здрави се маските за коса.

Предност

Фризура на Зејн Малик со марамче

Многу машки фризури се доста тешки одозгора, особено ако вклучува марамче. Маските за коса помагаат да се зголеми обемот, густината и дебелината по само една употреба. Сето ова нуди можност за добивање на беспрекорен џемпер.

Флексибилноста е уште една од тајните за покажување одлична коса. Грубата коса не е пријатна за око или за допир. Овие производи работат на текстурата, оставајќи ја косата помека и податлива, како и со многу поголемо движење отколку порано.

Исто така, маските обезбедуваат хранливи материи кои дишат живот и на косата и на скалпот. Резултатот е посилна, хидрирана и заштитена коса од агресии.

Како да направите природна маска

Маска за коса

Подготовка на домашна маска е многу едноставна. И, дали генерално се користат состојки кои повеќето ги имаат дома. Исто така, само треба малку да ги измешате со помош на миксер или дури и обична лажица.

Следниве се некои од најдобрите маски во природен и домашен стил. Првиот е класичен, базиран на јајца. Вториот ги користи хранливите материи во овошјето и маслиновото масло, додека третиот содржи кромид.

Маска за јајца

Јајце

Маската за јајца е една од најпопуларните. Неговата ефикасност е многу докажана. Theолчката помага да се поправи косата (особено сувиот тип) благодарение на богатството со маснотии и протеини. Од своја страна, улогата на јогурт е да омекне и да обезбеди дополнителна хидратација.

Состојки (двојно повеќе од количините ако ви треба повеќе):

 • 1 јајце
 • 2 лажици обичен јогурт

Адреси:

 • Додадете жолчка од јајце во мала чинија до природниот јогурт.
 • Mixолчката од јајце и природниот јогурт добро измешајте ги со помош на лажица. Нанесете го веднаш.

Маска од авокадо

Авокадо

Состојки (двојно повеќе од количините ако ви треба повеќе):

 • 1/2 банана
 • 1/4 авокадо
 • 1 лажица маслиново масло

Адреси:

 • Додадете ги сите состојки во мешалка; или во сад ако сакате рачно да ги мелете.
 • Измешајте ги состојките од природната маска додека не добиете кремаста конзистенција без парчиња.

Маска од кромид

Кромид

И покрај силниот мирис и потребата да се биде многу внимателен за да не дојде во контакт со очите, маската од кромид е заслужна за многу придобивки, вклучително и спречување на опаѓање на косата. Покрај тоа, многу е ефтин и лесен за подготовка.

Состојки:

 • 1/2 кромид

Адреси:

 • Скршете го кромидот и потоа исцедете го сокот во мала чинија. Притиснете го кромидот доколку е потребно за да го извадите целиот сок од него.
 • Оваа маска не се нанесува на косата, туку на корените. Можете да го направите преку памучна подлога претходно натопена во течноста.

Маски за купување

Маска за коса од Осмо

Ако преферирате, можете да користите готови маски да заштедите време и да имате професионална гаранција. Пазарот нуди многу добри опции за избор. Една од нив е Не се пронајдени производи.

Друга добро ценета маска е Осмо длабока влага, што се издвојува по тоа што е подебело од останатите. Ако барате А. Оставете маска за експресна поправка, размислете за Не се пронајдени производи.

совети

Влажна коса

Дајте му време да дејствува

Нанесете го на косата (веднаш ако е домашна) и оставете го да делува 10-15 минути. Времето може да варира за готови маски. Потоа исплакнете и нанесете го вашиот редовен шампон и регенератор. Потоа исплакнете ја и обликувајте ја косата како и обично.

Задржете ја влагата

Кога станува збор за маски со навлажнувачки цели, со цел да и помогнеме на косата да задржи што повеќе влага, размислете да го оставите да се исуши на воздух. Не инсистирајте премногу со крпа или, природно, дувајте топол воздух со фен.

Косата треба да биде чиста

Масирајте ја маската во чиста коса, фокусирајќи се на советите. Ако навлезе премногу во скалпот, може да го остави мрсен во некои случаи, поради што превенцијата е подобра.

Градиентна фризура за мажи

Која е идеалната фреквенција?

Маски за коса тие обично се применуваат еднаш неделно. Носењето нив секој ден може да додаде премногу влага во вашата коса, предизвикувајќи таа да изгледа лизгава и бестелесна. Но, тоа навистина зависи од секој случај.

Избегнувајте сулфати и сушари

За да го извлечете максимумот од вашите маски важно е да користите шампони и балсами без сулфат. Тие ја апсорбираат влагата, оставајќи ја косата слаба и кршлива. Исто така, треба да бидете претпазливи кога користите фен. Размислете за ограничување на неговата употреба што е можно повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.