Масажа на простата

Масажа на простата

Масажата на простатата има повеќе придобивки и тој е многу чувствителен. Генерално, постојат мажи кои не сакаат да ја изведат оваа техника, особено кај хетеросексуалните мажи, бидејќи наметнува како табу тема, Но, дали навистина знаете како е масажа на простата?

Се состои од стимулирање на жлездата на простатата и за ова ќе користиме рака или некој вид играчка или уред. Со ова добиваме повеќе чувства и искуства, и дел постигнувате оргазам на поинаков начин што го знаевме на традиционален начин.

Како е масажата на простатата?

Се состои од масирајте ја областа на простатата пронајдени во телото на човекот. Простатата е жлезда која лесно може да се лоцира во внатрешноста на анусот, има големина на орев и е 5-7 сантиметри. Прстот може да се вметне во анусот и да го најдеме веднаш под мочниот меур и околу уретрата. Willе го почувствуваме затоа што неговата големина е едвај еден сантиметар и затоа што е мала испакнатина.

Тоа е таканаречената Г-точка на мажите, но во овој случај наречен точка П.. За да можеме да го масираме, ќе го воведеме прстот и ќе направиме движење повторувачки и мазни нагоре и надолу. Постојат сексуални играчки дизајнирани за оваа намена, каде што ќе ги користите рацете за да го вметнете и да го водите каде што во исто време уредот ќе вибрира.

Масажа на простата

Масажерите еволуирале за оваа намена и ја зголемија продажбата за повеќе од 50% во последниве години, нејзините купувачи беа хетеросексуални мажи и оние над 45 години. Лубрикантите се добри додатоци да може да ја подмачкува областа и да има подобар пристап и мобилност. За да ги користите масажерите, треба да изберете вибрации прилагодени на интензитетот и каде што се одржува постојана брзина.

Дали е масажа на простата болна?

Воопшто не е болно само ако тоа е направено нагло, ако се користат несоодветни големини или други предмети кои не се корисни за таа намена. Најлесен начин да го направите тоа тоа е преку прстот каде што нема да се користи премногу сила за да не предизвика крварење.

Нема да се користат ниту апаратите. грубо ниту употреба на сила каде што може да се оштетат околните области или нервните завршетоци на простатата. Вашето движење треба да биде мазно и деликатно, каде што штом ќе го доживеете ќе почувствувате големо мултисензорно задоволство.

Тоа е добра можност за мажите уживаат во повикот точка П, благодарение на неговата масажа, тие можат да согледаат интензивни оргазми. Неговата сензација е еквивалент на женската Г-точка, област полна со нервни завршетоци и нејзината стимулација предизвикува повеќекратни пријатни чувства.

Масажа на простата

Масажата на простатата е од корист

Треба да се напомене дека стимулација на простатата нема нема врска со сексуалната ориентација, бидејќи станува многу вообичаена практика. Простатата е еден од главните органи кои се одговорни за репродукција. Таа е задолжена за генерира семена течност за мобилноста на спермата и тоа може да настане ејакулација.

Масажата на простатата не само што има пријатна цел, туку е и многу корисна за лекување на хроничен простатитис и бенигна хиперплазија. Ако страдате од акутен инфективен простатит, тоа не би било препорачливо, бидејќи може да предизвика ширење на вашата инфекција.

Ако страдате од болка во уринарниот тракт, масирајте ќе помогне да се смири воспалението и болката. Покрај тоа, ќе го стимулирате одводот на течности со подобра солвентност и ќе стимулирате област со голема веројатност да страда од рак на простата. Благодарение на овие масажи ја одржува простатата здрава и здрава и секоја болест или нарушување што може да биде поврзано и страшната болест на ракот е значително намалена.

Масажа на простата

Многу мажи веруваат дека нивното искуство со сексуално задоволство е ограничено и воопшто не е она што изгледа. Ова е уште еден начин да се истражи оваа област, па дури и можеш направи како двојка иновација. Вашата стимулација може да ви помогне да имате а поголема ерекција и ејакулација е одложена. И во случај да не сте знаеле, исто така ги тренирате мускулите што се стегаат кога ќе доживеете оргазам, така што ќе го контролирате овој гест.

Некои пречки можат да предизвикаат ваков вид на масажа бидете контрапродуктивни за некои факти. На пример, се јавува во случаи кога страдате од хемороиди каде што е стимулирана може да предизвика многу крварење со оглед на триењето на вените. Исто така, не се препорачува кога има камења во споменатата жлезда, бидејќи може да ја оштети.

За да заклучиме, мора добро да се усогласите со ова искуство, ако вашето тело може да си го дозволи тоа, мора да го доживеете, без оглед на возраста или сексуалната состојба. Така ќе бидете изложени на нов свет на сензации каде преземањето ризици ќе ве поттикне да се обидете повторно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)