Пролет / лето Лемер 2018: сарторијален минимализам

Лемар пролет / лето 2018 година

Кристоф Лемер останува верен на својот минималистички стил во нејзината последна колекција, претставена на Париската модна недела.

Општо, предлогот е составен од едноставни парчиња во неутрални тоновиОсвен неколку отстапки за светли бои и дезени.

Француски дизајнер бара движење низ лесни ткаенини и употреба на опуштено вклопување (иако многу точна), нагласена со употреба на кожени и велур сандали наместо обувки.

Кошули со разгорени ракави, широки панталони, долги и лелеави јакни ... Облеката е одвоена од телото, со половината како единствено сидро, нешто што се формира да биде новиот нормален отсега.

Лемир признава дека неговата инспирација била естетиката на Германски бендови од 70-тите и раните 80-ти, со директни повици на групи како што се Ла Дизелдорф или Крафтверк.

Лемер игра со различни видови јакни, јаки и ракави, а вториот се движи од тип на пајак до покривање на зглобовите во мантил. Минималистичка колекција, сепак полн со нијанси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.