Ладни лекови

Ладни лекови

Кои се најдобрите лекови против настинка? Кога ќе пристигнат студените месеци, ризикот од настинка и настинка се зголемува. Погодно е да знаете трикови кои ви помагаат да ги ублажите симптомите и да закрепнете побрзо.

Постојат многу работи што можете да направите за да спречите настинка да ви го загорчи денот. Откријте ги најефикасните лекови за борба против настинка.

Пилешка супа

Топла супа

Кој немал топла супа како домашно лекување од настинка? Од сите лекови против студ, пилешката супа е веројатно најефективната. Се чини дека, повеќе од прашање на состојки, тајната е во топлината што ја носи во телото, особено до грлото, помагајќи да се оддели слузот, така што може да се елиминира преку кашлање.

Но, пилешката супа не е единствената стратегија што може да ви помогне да го загреете вашето тело и да го отежнете досадниот метеж. Бидејќи тајната е во топлината, да имате топол пијалок е одлична идеја (на пример чај или чаша топло млеко). Друг начин за пристап до придобивките од пареата за настинка е да се земе топла бања. Можете исто така да испарите за да го деконгестирате носот (Тоа вклучува ставање на лицето над сад со топла вода и бавно дишење).

Пијте доволно вода

Чаша вода

Бидете сигурни дека секогаш имате вода при рака. И, тоа е да се остане правилно хидриран е многу важен за многу аспекти на здравјето, вклучително и борбата против настинките. Кога сте настинати, погодно е да му обезбедите на телото дополнителна доза на хидратација, бидејќи слузта ги намалува нивоата на влага во организмот.

Покрај тоа, пиењето течности помага слузот да биде помалку отпорен и полесно е да го исфрлите со кашлање и дување на носот. Треба да се напомене дека не сите пијалоци ќе имаат корист од настинка. Треба да се избегнуваат оние што содржат кофеин или алкохол, бидејќи може да имаат токму спротивен ефект: може да предизвикаат дехидратација. Наместо тоа, Изотонични пијалоци, билни чаеви и овошни сокови се сметаат за добри опции ако ви е здодевно да пиете вода.

Ниските нивоа на хидратација предизвикани од настинки се забележани и во кожата, особено во областа на носот, бидејќи мора да додадеме постојана употреба на марамчиња. Следствено, хидратацијата не треба да биде само внатрешна, туку и надворешна. За борба против овој ефект на студ, размислете нанесете балсами за нос и усни и навлажнувачи. Овој лек е особено важен за време на работата, бидејќи покрај хидрирањето на кожата, ќе ви помогне да спречите ефектите на студот да бидат толку забележливи на вашата слика.

Гаргара

вода и сол за отстранување на дамките од крв во облеката

Болки во грлото е еден од најнепријатните симптоми на настинка. И, тоа е што не само што ве спречува да зборувате нормално, туку јадењето, па дури и молчењето може да стане мала тортура. Кога имате болки во грлото, секое олеснување, колку и да е мало, е добредојдено. Во оваа смисла, постојат многу домашни лекови кои можете да ги испробате, повеќето од нив се прилично ефикасни, барем привремено. Една од нив е топла вода со лажичка сол. Знаеме дека не е најпривлечен пијалок, но запомнете дека не треба да го проголтате, треба само да се гаргарате, а потоа да го исплукате.

Издувај го носот

Ткива

Едно од најдобрите лекови против настинка е исто така наједноставно: дување на носот. Да ги исфрлите е подобро отколку да ги голтнете, што изгледа логично, но изгледа дека не го разбираат сите. За да спречите слуз да влезе во ушите, не е препорачливо да се кренете премногу силно. Размислете за притискање на едната ноздра додека цврсто, но нежно дувате на другата.

Завршен збор

Термометар

Запомнете дека лекови против настинка можат да ги ублажат симптомите, па дури и во некои случаи да го скратат нивното времетраење, но во никој случај не произведуваат чудесно лекување. Иако овие трикови можат да ви помогнат да ги направите поподносливи, за жал мора да живеете неколку дена издржувајќи ги нејзините симптоми. Просечното времетраење на студот е една недела.

Исто така, исто така, ставањето лек за да не ги заразувате другите кажува многу за вас. Што можете да направите за да не се заразат оние околу вас? Не напуштањето дома неколку дена е најефективното решение. Покрај тоа, одморот помага да се опорави порано и подобро, бидејќи на телото му е потребна сета енергија за борба против инфекцијата. Но, тоа не е секогаш можно, бидејќи има важни лични и професионални обврски кои бараат наше внимание надвор од домот.

Поврзана статија:
Три начини да го загреете вратот со стил во постудените денови

Ако треба да излезете надвор со настинка, првиот чекор е да се спакувате добро за да спречите влошување на ситуацијата. Кога станува збор за намалување на шансите за зараза, можете да примените неколку совети во пракса:

  • Ограничете го бројот на луѓе со кои контактирате
  • Покријте ја устата со внатрешноста на лактот кога треба да кашлате или да кивнете за да спречите ширење на микробите низ околината

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.