Лежечка или склона зафат

Неутрален зафат

Неутрален зафат

Кога одиме во теретана ја набудуваме нашата рутина за вежбање и многу пати се чини дека читаме кинески. Рутината го носи името на вежбата и начинот на кој треба да го направите. Истата вежба може да варира во начинот на дејствување на телото едноставно според видот на зафатот што го користите. Сигурно некогаш сте чуле за тоа лежечка или склона зафат но вие навистина не знаете што е кое и каква разлика има помеѓу држењето на мрена или гира на еден или друг начин.

Во оваа статија ќе ги разјасниме вашите сомнежи во врска со лежечка или склона зафат, како и да ви кажеме за остатокот од видовите на зафат што ги има и за важноста на секој од нив со цел да се подобрат перформансите. Дали сакате да ги решите вашите сомнежи во врска со тоа? Продолжете да читате за да дознаете повеќе.

Функција за зафат

Лежечки подвизи и склони брадавици

Секоја вежба може да го измени дејството што го има на мускулот едноставно со промена на зафатот со кој ги фаќаме гирата, шипката или кабелот. Главната цел кога изведуваме вежба е да го активираме мускулот и да му дадеме стимул за да може да расте (види Како да се зголеми мускулната маса) За нашата вежба да биде добро изведена, освен правилното изведување на техниката, мора да го земеме предвид и стисокот.

Иако правиме навивам на бицепс, ќе работиме бицепс, Во зависност од зафатот со кој ја земаме шипката, тој ќе работи под различни агли. Ова има директно влијание врз видот на стимулот што му го даваме на мускулот и, според тоа, врз резултатите што ќе ги добиеме. Идеалот е да активирате и регрутирате најголем број мускулни влакна по вежба за да ја сметате вежбата како завршена.

Исто така, друга функција што има тип на зафат тоа е поврзано со стабилноста што се дава на вежбата. Постојат вежби кои, поради нивните карактеристики, треба да ја зафатат решетката на одреден начин за да ја зголемат стабилноста и, на крајот на краиштата, добро да ја изведат техниката. Од друга страна, наоѓаме вежби како што е притискањето на клупата каде начинот на фаќање на шипката е поограничен со држењето на телото и се дефинира според видот на вежба и напор што треба да се изврши.

Иако се смета дека има многу видови на зафати, најосновните се само 3. Оттука, излегуваат некои деривативни зафати кои служат во посебни прилики за да се подобрат перформансите, да се потенцира стимулот во позаостанатите области и да се поправи техниката.

Најчести видови на зафати

Видови на зафати во теретана

Лежечки зафат

Трите основни типови на зафати постојат лежечка, склона и чекан или неутрален зафат. Оттаму се познати некои деривати од нив кои дејствуваат во одредени вежби. Најчесто е дека тие се мешаат помеѓу лежечка или склона зафат, а не со неутрална. Wellе анализираме добро кои се најчестите видови зграби.

  • Лежечки зафат. Тоа е она што се прави кога ги ставаме дланките нагоре. И за да се држат решетки и тегови. Најмногу се користи во вежби кои работат бицепс и делтоид. Може да се забележи и во други вежби.
  • Склони зафат. Тоа е спротивно на лежечка зафат. Во овој случај, мрената или гирата се фаќаат со дланките на рацете свртени надолу. Тоа е совршен зафат за работа на подлактицата истовремено со другите мускули. Се користи во вежби како што се задни редови, бради и стапици, иако се користи и за други видови вежби.
  • Чекан или неутрален зафат. Ова е онаа што се користи за одредени вежби каде дланките се лице в лице. Рацете се поставени паралелно и е совршен за вежби како што се кадрици со бичев чекан, други вежби за изведувачи и за трицепс.
  • Алтернативен или мешан зафат. Ова е онаа што ја споменавме и е разновидност на лежечка или склона зафат. Тоа е комбинација од двете каде едната дланка е поставена нагоре, а другата долу. Иако не е многу честа појава кај честите вежби, се користи за да се даде стабилност на предметната вежба. На пример, овој тип на зафат се користи доста во мртвото кревање.
Мешан зафат

Мешан стисок што се користи при кревање мртви точки

Важноста на користењето лежечка или склона зафат

Склони зафат

Склони зафат

Кога сме во теретана, сакаме да изведуваме 100% и да ги добиеме резултатите во најкус можен рок. За да го направите ова, не е доволно да кренете многу килограми и да изгледате како најсилно во собата. Најважно е да се изведат вежбите со добра техника така што мускулот добива точен стимул и избегнуваме можни повреди.

Важно е тоа да не ги правиме сите вежби во нашата рутина со ист стисок. Нешто погодно за да ја подобриме нашата способност да регрутираме влакна е тоа што ги подобруваме оние на раката. На крајот на денот, тој е главниот протагонист во илјадници вежби, дури и ако не се работи за мускулите. Враќајќи се на примерот на кревање мртва точка, кога ја држиме шипката натоварена со тежина, иако работиме на нозете и јадрото, рацете делуваат како мотор за да ја кренат шипката и да ја стимулираат исто така.

Ако ги разликуваме видовите на зафати додека ги правиме различните вежби во нашата рутина, ќе ги подобриме сите влакна што ги има нашата рака и ќе добиеме подобро регрутирање. Иако вежбите за бицепс и трицепс се секогаш исти, ако на пример, работиме бицепс со зафат на чекан, ќе дадеме поголем акцент на регрутирање на влакната од надворешниот дел на бицепс. Ова е корисно за да добиеме подобра форма за нашиот мускул.

Напротив, ако изведуваме трицепс вежби со лежечки зафат наместо склони, подобро ќе работиме на внатрешните влакна и тие ќе можат да се развиваат повеќе. Колку повеќе варијации има во вежбите, толку подобри резултати може да се добијат.

Конечно, мора да запомниме дека е поважно да изведуваме добра техника за вежбање пред тежината што ја движиме. Осигурете се да продолжите правилно да ја изведувате техниката без разлика дали користите лежечка или склона зафат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.