Лажни пријатели

Низ нашите животи ќе запознаеме многу луѓе кои можат да бидат повеќе или помалку пријатели во зависност од околностите. Постојат луѓе кои вредат многу и кои мораат да останат во вашиот живот за вас и вашата благосостојба, како и за нивната. Од друга страна, има многубројни лажни пријатели дека тие ќе бидат со вас само за нивната благосостојба или погодност. Овие лажни пријатели понекогаш се тешко забележани бидејќи тие често имаат начин да ве натераат да видат добро.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се лажни пријатели и како можете да ги препознаете со голо око.

Кои се лажните пријатели

Лажни пријатели

Лажни пријатели се оние кои се само покрај вас заради нивниот интерес. Нормално, имате што да му понудите, било да е тоа пријателство, време, материјални добра или нешто што тој го смета за важно за негова корист. Овие луѓе често лажат за тоа колку добро ве сакаат, колку ве сакаат или колку ве ценат. Сепак, во моментот на вистината тие се оние кои не се покрај тебе кога ти се најпотребни.

Овие луѓе воопшто не се вклучуваат во вашиот живот кога работата ќе се отежне. Тие обично кажуваат фрази за мотивација, но празни од чувства. Тие се оние луѓе кои престануваат да бидат со вас, дајте им на знаење да направите планови кога не им треба ништо од вас. Сè додека имате нешто да и понудите на таа личност е заинтересирана, вие ќе бидете во нивниот живот и ќе бидете приоритет во сите нивни планови. Сепак, ова се менува кога немате што да му понудите што го интересира. Тоа е кога тие едноставно се оддалечуваат од вас или се оддалечуваат од него.

Понекогаш може да бидат засегнати и други односи на пријатели кои се блиски со наведениот пријател. Тоа е, група пријатели може да раскине само затоа што еден од нив, обично највлијателниот, одлучува дека таквата личност не може да продолжи да биде со останатите. Сигурно некогаш сте доживеале промени во членовите на групата пријатели. Овие промени во членовите на групата пријатели може да се должат на борби меѓу нив, немање заеднички интереси, вклучено некакво предавство или нешто полошо. Ова е кога луѓето одлучуваат да престанат да ја вклучуваат оваа личност од групата.

Односот помеѓу промените во членовите на групите пријатели со лажните пријатели е дека тие се оние што промовираат влез и излез на членовите на групата. Или затоа што не е во нивен интерес или затоа што создава тензија помеѓу другите во групата.

Совети за идентификување на лажни пријатели

Постојат неколку совети за да го направите начинот на кој можете да откриете дали имате лажни пријатели или не е подносливо. Овие се најпрепорачливи.

Станува ваш близок пријател за кратко време

Можно е да сте имале пријателство во текот на целиот живот што се претвора во нешто интимно за само неколку дена. Мора да знаете дека вистинските пријателства се склопуваат врз основа на времето и упорноста. Најдобри другари тие исто така имаат тепачки и несогласувања кои завршиле во некои лоши времиња. Меѓутоа, со секоја борба или секоја конфронтација се создава се повеќе трајно пријателство.

Постојат моменти кога некој се преправа дека воспоставува пријателство преку ноќ. Оваа личност се однесува како близок пријател и сака да им ги кажете вашите најдлабоки тајни или интимност. Ако исполнувате вакви типови на луѓе, треба да бидете будни и да постапувате претпазливо. Довербата и поврзаноста на пријателството се појавуваат прогресивно и не е лесно да се предаде. Добро е познато дека довербата трае долго време, но може лесно да се изгуби.

Во добри времиња е, но не и во лошо

Личност која е со вас кога животот ви е добар, но се повлекува од вас кога ви треба. И, знаеме дека не сите од нас секогаш поминуваат убаво, но поминавме низ лоши времиња. Во овие прилики ни требаат други луѓе да ни помогнат подобро да се справиме со проблемот. Ако некој ваш пријател не е покрај вас кога ви треба, тоа е затоа што тој е лажен пријател. Оваа личност не е заинтересирана за тоа кога сте лоши, туку само за уживање кога работите одат добро. На ова исто така се додава дека, сигурно немате што да понудите.

Сака да ве критикува или да ги критикува другите

Постојат луѓе кои можат да критикуваат нешто што вие го правите за добро за себе. Овие луѓе мора да бидат ценети бидејќи тие се способни да го направат неодамнешно она што го правите погрешно. Сепак, Постојат и други луѓе кои ве критикуваат дека постојано критикувате. Исто така, лесно може да се види дека доаѓаат додека поминуваат часови и часови критикувајќи други луѓе. Кој ви кажува тука дека ако критикувате други луѓе, тие нема да ве критикуваат?

Овие пријатели се познати како емотивни вампири. Тие се оние луѓе кои ја крадат вашата емоционална благосостојба.

Зборувајте лошо за вас зад грб

Ова е веќе висината на лажните луѓе. Сигурно некогаш имало трето лице за кое откривте дека зборувале лошо за вас. Тие се луѓе кои ве критикуваат од позади, но немаат храброст да ви кажат што мислат директно за вас. Овие луѓе се сметаат за лажни пријатели. Ако правите нешто погрешно или што тие сметаат дека е погрешно, треба да ви го кажат лицето. Можете исто така да го идентификувате ако лицето постојано ве критикува и омаловажува без да ги почитува вашите мислења.

Премногу песимист пријател

Ако има премногу негативни луѓе кои секогаш гледаат дека она што го правите не е премногу добро, може да ви завидуваат или да се радуваат на вашите успеси. Постојат и пријатели кои влегуваат во вашите работи без да се обидат да ви помогнат. Тие само велат без да ви помогнат.

Лажни пријатели и интуиција

Како да знаете кои се лажни пријатели

Конечно, понекогаш треба да бидете водени од сопствената интуиција. Ако се сомневате дека имате лажни пријатели, времето ќе потврди дека вашата интуиција била точна или не.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за лажните пријатели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хозе Раул dijo

    Звучи како добра статија за мене. Едноставно, но ефективно по содржина.