Кршење копје во корист на мажи со долга коса

Познати личности со долга коса

Ретко се гледани со добри очи, сепак, мажите со долга коса никогаш не се откажале… Тие отсекогаш биле таму, спротивставувајќи се на често апсурдните естетски наметнувања на општеството, кои ни кажуваат дека мажите треба да носат кратка коса, а жените долги, но зошто?

Долгата коса не мора да биде ексклузивна само за жените, како што кратката коса не им припаѓа само на мажите, па затоа и овојпат сакаме скрши копје во корист на мажи со долга коса и промовирајте го меѓу оние кои не се решени дали да одат на долга коса или да добијат поконвенционална фризура.

Слика на зачувани места на Алберто Иглесијас, иден кандидат за претседател на владата на Шпанија, предизвикува илјадници предрасуди секој ден носејќи ја опашката меѓу луѓето, од кои некои мислат дека долгата коса е во спротивност со одговорноста, сериозноста или дури и хигиената (да, сè уште има луѓе нетолерантно).

Aredаред Лето со долга коса

Aredаред Лето со долга коса и нагласи

Во шоу-бизнисот полесно е да се најдат мажи со долга коса, особено кога ќе свртиме поглед кон светот на музиката, особено жанрот рок. Од класиците, би ги истакнале Jimим Морисон, Курт Кобејн или кој било од Битлси, додека од сегашните, оние кои најдобро го промовирале овој стил меѓу новите генерации се актерот и вокалист на 30 секунди до Марс, Jared Leto, чија бујна грива стана завидлива и кај мажите и кај жените, и членот на „Уан режис“ и иконата за стилот Хари Стајлс.

Кијану Ривс, Бред Пит, nyони Деп, asonејсон Момоа и Кит Харингтон се други славни мажи кои носеле или во моментот носат долга коса и им изгледа фантастично, докажувајќи дека не само што не станува збор за пол, туку и дека нема никакви возрасни бариери. Сè што е потребно за да се носи долга коса е да се сака. Ништо повеќе. Не дозволувајте никој да ви каже поинаку.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Естебан dijo

    Пабло Иглесијас?